29,836
edits
Carmenstar97 (talk | contribs) m (→Rood) |
ArcToraphim (talk | contribs) m (→Name origin) |
||
Line 127: | Line 127: | ||
|<!--German for "lilies".--> | |<!--German for "lilies".--> | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|German | |||
| | |Violaceus | ||
| | |From "violaceous". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Violante | ||
| | |From ''viola''. Italian for "violet". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Menek | ||
| | | | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 171: | Line 171: | ||
|Glaucus | |Glaucus | ||
|From ''glaukos''. Greek for "bluish-green". | |From ''glaukos''. Greek for "bluish-green". | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|German | |German | ||
| | |Viridius | ||
| | |From ''viridis''. Latin for "green". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Verdanio | ||
| | |From ''verde''. Italian for "green". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Ryoku | ||
| | |From ''ryokushoku''. Japanese for "green" | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 216: | Line 216: | ||
|Auric | |Auric | ||
|From ''aurum''. Latin for "gold". Also an Au compound (Au III). | |From ''aurum''. Latin for "gold". Also an Au compound (Au III). | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|German | |German | ||
| | |Flavus | ||
| | |Latin for "yellow". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Giano | ||
| | |Similar to ''giallo''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Giallo | ||
| | |Italian for "yellow". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 260: | Line 260: | ||
|Carmine | |Carmine | ||
|From ''carmin''. French for "{{wp|carmine}}". | |From ''carmin''. French for "{{wp|carmine}}". | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|German | |German | ||
| | |Rubius | ||
| | |From ''rubeus''. Latin for "red". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Ross | ||
| | |From ''rosso''. Italian for "red". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Ruga | ||
| | |From ''ruge''. Portuguese for "red". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 305: | Line 305: | ||
|Alezan | |Alezan | ||
|French for "chestnut". | |French for "chestnut". | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|German | |German | ||
| | |Aquilus | ||
| | |Latin for "brown". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Moreno | ||
| | |Spanish for "brown". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Sumra | ||
| | |From ''أسمر''. Arabic for "brown" (similar to orange). | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 351: | Line 351: | ||
|From ''azur''. Old French for "blue". | |From ''azur''. Old French for "blue". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|German | |||
| | |Caeruleus | ||
| | |Latin for "cerulean". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
| | |Celio | ||
| | |From ''cielo''. Italian and Spanish for "sky". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| | |Blau | ||
| | |Catalan for "blue". | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Korean | <!--|Korean | ||
| | | | ||
| | | |
edits