19,292
edits
m (→Names) |
|||
Line 70: | Line 70: | ||
| From 渚 ''nagisa'' (shore) | | From 渚 ''nagisa'' (shore) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| English | | English, German | ||
| Sandy | | Sandy | ||
| From ''sandy'' | | From ''sandy'' | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Korean | |||
| 물결이 ''Mulgyeor-i'' | |||
| From 물결 ''mulgyeol'' (wave) and the diminutive suffix 이 -''i'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) |