77,661
edits
(→Progress: The PC has gotten so empty there is no longer any need to make it expandable... :() |
|||
Line 25: | Line 25: | ||
|location=Kanto | |location=Kanto | ||
|pokemon=6}} | |pokemon=6}} | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 58: | Line 35: | ||
|move3=Disable|move3type=Normal | |move3=Disable|move3type=Normal | ||
|move4=Confusion|move4type=Psychic}} | |move4=Confusion|move4type=Psychic}} | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
|ndex= | |ndex=048 | ||
|pokemon= | |pokemon=Venonat | ||
|nickname= | |nickname=BKKBBBBCBB | ||
|level= | |level=22 | ||
|type1=Poison | |type1=Bug | ||
|type2=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |move1=Tackle|move1type=Normal | ||
|move2= | |move2=Disable|move2type=Normal}} | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 79: | Line 54: | ||
|type2=Rock | |type2=Rock | ||
|move1=Horn Attack|move1type=Normal}} | |move1=Horn Attack|move1type=Normal}} | ||
{{Party/Div|color=F5F5F5}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=041 | |||
|pokemon=Zubat | |||
|level=16 | |||
|type1=Poison | |||
|type2=Flying | |||
|move1=Leech Life|move1type=Bug | |||
|move2=Supersonic|move2type=Normal | |||
|move3=Bite|move3type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 89: | Line 75: | ||
|move1=ThunderShock|move1type=Electric | |move1=ThunderShock|move1type=Electric | ||
|move2=Drill Peck|move2type=Flying}} | |move2=Drill Peck|move2type=Flying}} | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 117: | Line 86: | ||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |move3=Poison Sting|move3type=Poison | ||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | ||
{{Party/Footer}} | |||
====PC==== | |||
{| class="roundy collapsible" style="border: 2px solid #464646; background: #F5F5F5" | |||
! style="{{roundy|5px}}; background: #B190E9" colspan=3 | {{color2|000000|Pokémon Storage System|Bill's PC}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 159: | Line 102: | ||
|move2=Confuse Ray|move2type=Ghost | |move2=Confuse Ray|move2type=Ghost | ||
|move3=Night Shade|move3type=Ghost}} | |move3=Night Shade|move3type=Ghost}} | ||
|{{Pokémon/1 | |{{Pokémon/1 | ||
|game=Red | |game=Red | ||
Line 182: | Line 124: | ||
|move2=Supersonic|move2type=Normal | |move2=Supersonic|move2type=Normal | ||
|move3=Bite|move3type=Normal}} | |move3=Bite|move3type=Normal}} | ||
|- | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=131 | |||
|pokemon=Lapras | |||
|nickname=AIIIIIIRRR | |||
|level=19 | |||
|type1=Water | |||
|type2=Ice | |||
|move1=Sing|move1type=Normal | |||
|move2=Growl|move2type=Normal | |||
|move3=Surf|move3type=Water | |||
|move4=Strength|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=049 | |||
|pokemon=Venomoth | |||
|nickname=AATTVVV | |||
|level=34 | |||
|type1=Bug|type2=Poison | |||
|move1=Disable|move1type=Normal | |||
|move2=PoisonPowder|move2type=Poison | |||
|move3=Leech Life|move3type=Bug | |||
|move4=Stun Spore|move4type=Grass}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=033 | |||
|pokemon=Nidorino | |||
|nickname=AAAAAAAAAA | |||
|level=33 | |||
|type1=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |||
|move2=Horn Attack|move2type=Normal | |||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |||
|} | |} | ||
Line 342: | Line 319: | ||
|move3=Quick Attack|move3type=Normal | |move3=Quick Attack|move3type=Normal | ||
|move4=Dig|move4type=Ground}} | |move4=Dig|move4type=Ground}} | ||
|- | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=032 | |||
|pokemon=Nidoran♂ | |||
|nickname=H | |||
|level=24 | |||
|type1=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |||
|move2=Horn Attack|move2type=Normal | |||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=032 | |||
|pokemon=Nidoran♂ | |||
|nickname=AAEWWW | |||
|level=24 | |||
|type1=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |||
|move2=Horn Attack|move2type=Normal | |||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=032 | |||
|pokemon=Nidoran♂ | |||
|nickname=H | |||
|level=24 | |||
|type1=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |||
|move2=Horn Attack|move2type=Normal | |||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/1 | |||
|game=Red | |||
|ndex=032 | |||
|pokemon=Nidoran♂ | |||
|nickname=AAEWWW | |||
|level=24 | |||
|type1=Poison | |||
|move1=Tackle|move1type=Normal | |||
|move2=Horn Attack|move2type=Normal | |||
|move3=Poison Sting|move3type=Poison | |||
|move4=Focus Energy|move4type=Normal}} | |||
|} | |} | ||
Line 356: | Line 378: | ||
|move3=Leer|move3type=Normal | |move3=Leer|move3type=Normal | ||
|move4=Fury Attack|move4type=Normal}} | |move4=Fury Attack|move4type=Normal}} | ||
|} | |} | ||
Line 364: | Line 385: | ||
! style="background: #B190E9; {{roundytop|10px}}" | {{color2|000|Bag|Item}} | ! style="background: #B190E9; {{roundytop|10px}}" | {{color2|000|Bag|Item}} | ||
|- | |- | ||
| style="background: #FFF; {{roundybottom|10px}}" |{{Bag|S.S. Ticket}} {{key|I|S.S. Ticket}} <br />{{Bag|Lift Key}} {{key|I|Lift Key}} <br />{{Bag|Helix Fossil}} [[Dome and Helix Fossils|Helix Fossil]] <br />{{Bag|Silph Scope}} [[Silph Scope]]<br />{{Bag|HM Normal}} {{HM|01|Cut}}<br />{{Bag|Super Rod}} [[Super Rod]] <br />{{Bag|Protein}} [[Protein]]<br />{{Bag|Card Key}} [[Card Key]] | | style="background: #FFF; {{roundybottom|10px}}" |{{Bag|S.S. Ticket}} {{key|I|S.S. Ticket}} <br />{{Bag|Lift Key}} {{key|I|Lift Key}} <br />{{Bag|Helix Fossil}} [[Dome and Helix Fossils|Helix Fossil]] <br />{{Bag|Silph Scope}} [[Silph Scope]]<br />{{Bag|HM Normal}} {{HM|01|Cut}}<br />{{Bag|Super Rod}} [[Super Rod]] <br />{{Bag|Protein}} [[Protein]] <br />{{Bag|Card Key}} [[Card Key]] | ||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||