19,484
edits
m (→Names) |
|||
Line 73: | Line 73: | ||
|Japanese | |Japanese | ||
|ぶぶ ''Bubu'' | |ぶぶ ''Bubu'' | ||
| | |From ポカブ ''Pokabu'', {{p|Tepig}} | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|English | |English | ||
|Gigi | |Gigi | ||
| | |From ''{{p|Tepig}}'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|French | |French | ||
|Kikui | |Kikui | ||
| | |From ''Gruikui'', Tepig | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|German | |||
|Oinki | |||
|From ''Floink'', Tepig | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
|Korean | |||
|꾸꾸 ''Kkukkuu'' | |||
|From 뚜꾸리 ''Ttukkuri'', Tepig | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
|Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | |||
|豬豬 ''Zhūzhū'' | |||
|From 暖暖豬 ''Nuǎnnuǎnzhū'', Tepig | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | ||
| | |豬豬 ''Zyūzyū'' | ||
| | |From 暖暖豬 ''Nyúhnnyúhnzyū'', Tepig | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |