38,185
edits
mNo edit summary |
m (→Lilycove City) |
||
Line 209: | Line 209: | ||
{| align="center" | {| align="center" | ||
! {{MS|252}} If the {{Player}} chose {{p|Treecko}}: | ! {{MS|252}} If the {{Player}} chose {{p|Treecko}}: | ||
|- | |- | ||
|{{Party/ | |{{Party/Single | ||
|color={{ | |color={{ruby color}} | ||
|headcolor={{ruby color light}} | |||
| | |bordercolor={{ruby color dark}} | ||
|sprite=Spr E Brendan.png | |||
|prize={{Pdollar}}2740 | |prize={{Pdollar}}2740 | ||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
| | |classlink=Pokémon Trainer | ||
|game=E|location=Lilycove City | |name={{color2|000|Brendan (game)|Brendan}} | ||
| | |game=E | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |location=Lilycove City | ||
|pokemon=4 | |||
}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |ndex=357 | ||
|pokemon=Tropius | |pokemon=Tropius | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=31 | |level=31 | ||
|ability=Chlorophyll | |ability=Chlorophyll | ||
|type1=Grass|type2=Flying | |type1=Grass|type2=Flying | ||
Line 232: | Line 235: | ||
|move3=Sweet Scent|move3type=Normal | |move3=Sweet Scent|move3type=Normal | ||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |move4=Stomp|move4type=Normal}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|ndex=272 | |game=Emerald | ||
|ndex=272 | |||
|pokemon=Ludicolo | |pokemon=Ludicolo | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Swift Swim | |ability=Swift Swim | ||
|type1=Water|type2=Grass | |type1=Water|type2=Grass | ||
Line 243: | Line 247: | ||
|move3=Fury Swipes|move3type=Normal | |move3=Fury Swipes|move3type=Normal | ||
|move4=Water Sport|move4type=Water}} | |move4=Water Sport|move4type=Water}} | ||
{{Party/Div|color={{Ruby color}}}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=279 | |||
|pokemon=Pelipper | |||
|gender=male | |||
|level=32 | |||
|ability=Keen Eye | |||
|type1=Water|type2=Flying | |||
|move1=Protect|move1type=Normal | |||
|move2=Mist|move2type=Ice | |||
|move3=Wing Attack|move3type=Flying | |||
|move4=Supersonic|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=256 | |||
|pokemon=Combusken | |||
|gender=male | |||
|level=34 | |||
|ability=Blaze | |||
|type1=Fire|type2=Fighting | |||
|move1=Quick Attack|move1type=Normal | |||
|move2=Bulk Up|move2type=Fighting | |||
|move3=Sand-Attack|move3type=Ground | |||
|move4=Peck|move4type=Flying}} | |||
{{Party/Footer}} | |||
{{Party/Div|color={{ | |{{Party/Single | ||
|color={{sapphire color}} | |||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |headcolor={{sapphire color light}} | ||
|bordercolor={{sapphire color dark}} | |||
|sprite=Spr E May.png | |||
|prize={{PDollar}}2740 | |||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
|classlink=Pokémon Trainer | |||
|name={{color2|000|May (game)|May}} | |||
|game=E | |||
|location=Lilycove City | |||
|pokemon=4 | |||
}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |||
|pokemon=Tropius | |||
|gender=female | |||
|level=31 | |||
|ability=Chlorophyll | |||
|type1=Grass|type2=Flying | |||
|move1=Magical Leaf|move1type=Grass | |||
|move2=Whirlwind|move2type=Normal | |||
|move3=Sweet Scent||move3type=Normal | |||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=272 | |||
|pokemon=Ludicolo | |||
|gender=female | |||
|level=32 | |||
|ability=Swift Swim | |||
|type1=Water|type2=Grass | |||
|move1=Nature Power|move1type=Normal | |||
|move2=Fake Out|move2type=Normal | |||
|move3=Fury Swipes|move3type=Normal | |||
|move4=Water Sport|move4type=Water}} | |||
{{Party/Div|color={{sapphire color}}}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=279 | |ndex=279 | ||
|pokemon=Pelipper | |pokemon=Pelipper | ||
|gender= | |gender=female | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Keen Eye | |ability=Keen Eye | ||
|type1=Water|type2=Flying | |type1=Water|type2=Flying | ||
Line 257: | Line 324: | ||
|move3=Wing Attack|move3type=Flying | |move3=Wing Attack|move3type=Flying | ||
|move4=Supersonic|move4type=Normal}} | |move4=Supersonic|move4type=Normal}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=256 | |ndex=256 | ||
|pokemon=Combusken | |pokemon=Combusken | ||
Line 269: | Line 337: | ||
|move4=Peck|move4type=Flying}} | |move4=Peck|move4type=Flying}} | ||
{{Party/Footer}} | {{Party/Footer}} | ||
|- | |||
! {{MS|255}} If the {{Player}} chose {{p|Torchic}}: | |||
| | |- | ||
| | |{{Party/Single | ||
| | |color={{ruby color}} | ||
|headcolor={{ruby color light}} | |||
|bordercolor={{ruby color dark}} | |||
|sprite=Spr E Brendan.png | |||
|prize={{Pdollar}}2740 | |prize={{Pdollar}}2740 | ||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
|classlink=Pokémon Trainer | |||
|name={{color2|000|Brendan (game)|Brendan}} | |||
| | |game=E | ||
|game=E|location=Lilycove City | |location=Lilycove City | ||
| | |pokemon=4 | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | }} | ||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |ndex=357 | ||
|pokemon=Tropius | |pokemon=Tropius | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=31 | |level=31 | ||
|ability=Chlorophyll | |ability=Chlorophyll | ||
|type1=Grass|type2=Flying | |type1=Grass|type2=Flying | ||
Line 292: | Line 365: | ||
|move3=Sweet Scent|move3type=Normal | |move3=Sweet Scent|move3type=Normal | ||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |move4=Stomp|move4type=Normal}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=272 | |ndex=272 | ||
|pokemon=Ludicolo | |pokemon=Ludicolo | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Swift Swim | |ability=Swift Swim | ||
|type1=Water|type2=Grass | |type1=Water|type2=Grass | ||
Line 303: | Line 377: | ||
|move3=Fury Swipes|move3type=Normal | |move3=Fury Swipes|move3type=Normal | ||
|move4=Water Sport|move4type=Water}} | |move4=Water Sport|move4type=Water}} | ||
{{Party/Div|color={{ | {{Party/Div|color={{Ruby color}}}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=218 | |ndex=218 | ||
|pokemon=Slugma | |pokemon=Slugma | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Flame Body | |ability=Flame Body | ||
|type1=Fire | |type1=Fire | ||
Line 315: | Line 390: | ||
|move3=Harden|move3type=Normal | |move3=Harden|move3type=Normal | ||
|move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | |move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=259 | |ndex=259 | ||
|pokemon=Marshtomp | |pokemon=Marshtomp | ||
Line 327: | Line 403: | ||
|move4=Take Down|move4type=Normal}} | |move4=Take Down|move4type=Normal}} | ||
{{Party/Footer}} | {{Party/Footer}} | ||
|{{Party/Single | |||
|{{Party/ | |color={{sapphire color}} | ||
|color={{ | |headcolor={{sapphire color light}} | ||
| | |bordercolor={{sapphire color dark}} | ||
| | |sprite=Spr E May.png | ||
|prize={{PDollar}}2740 | |||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
|classlink=Pokémon Trainer | |||
|name={{color2|000|May (game)|May}} | |||
|game=E | |||
|location=Lilycove City | |||
|pokemon=4 | |||
}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |||
|pokemon=Tropius | |||
|gender=female | |||
|level=31 | |||
|ability=Chlorophyll | |||
|type1=Grass|type2=Flying | |||
|move1=Magical Leaf|move1type=Grass | |||
|move2=Whirlwind|move2type=Normal | |||
|move3=Sweet Scent|move3type=Normal | |||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=272 | |||
|pokemon=Ludicolo | |||
|gender=female | |||
|level=32 | |||
|ability=Swift Swim | |||
|type1=Water|type2=Grass | |||
|move1=Nature Power|move1type=Normal | |||
|move2=Fake Out|move2type=Normal | |||
|move3=Fury Swipes|move3type=Normal | |||
|move4=Water Sport|move4type=Water}} | |||
{{Party/Div|color={{sapphire color}}}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=218 | |||
|pokemon=Slugma | |||
|gender=female | |||
|level=32 | |||
|ability=Flame Body | |||
|type1=Fire | |||
|move1=Ember|move1type=Fire | |||
|move2=Rock Throw|move2type=Rock | |||
|move3=Harden|move3type=Normal | |||
|move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=259 | |||
|pokemon=Marshtomp | |||
|gender=male | |||
|level=34 | |||
|ability=Torrent | |||
|type1=Water|type2=Ground | |||
|move1=Mud Shot|move1type=Ground | |||
|move2=Foresight|move2type=Normal | |||
|move3=Mud Sport|move3type=Ground | |||
|move4=Take Down|move4type=Normal}} | |||
{{Party/Footer}} | |||
|- | |||
! {{MS|258}} If the {{Player}} chose {{p|Mudkip}}: | |||
|- | |||
|{{Party/Single | |||
|color={{ruby color}} | |||
|headcolor={{ruby color light}} | |||
|bordercolor={{ruby color dark}} | |||
|sprite=Spr E Brendan.png | |||
|prize={{Pdollar}}2740 | |prize={{Pdollar}}2740 | ||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
|classlink=Pokémon Trainer | |||
|name={{color2|000|Brendan (game)|Brendan}} | |||
| | |game=E | ||
|game=E|location=Lilycove City | |location=Lilycove City | ||
| | |pokemon=4 | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | }} | ||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |ndex=357 | ||
|pokemon=Tropius | |pokemon=Tropius | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=31 | |level=31 | ||
|ability=Chlorophyll | |ability=Chlorophyll | ||
|type1=Grass|type2=Flying | |type1=Grass|type2=Flying | ||
Line 350: | Line 494: | ||
|move3=Sweet Scent|move3type=Normal | |move3=Sweet Scent|move3type=Normal | ||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |move4=Stomp|move4type=Normal}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=279 | |ndex=279 | ||
|pokemon=Pelipper | |pokemon=Pelipper | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Keen Eye | |ability=Keen Eye | ||
|type1=Water|type2=Flying | |type1=Water|type2=Flying | ||
Line 361: | Line 506: | ||
|move3=Wing Attack|move3type=Flying | |move3=Wing Attack|move3type=Flying | ||
|move4=Supersonic|move4type=Normal}} | |move4=Supersonic|move4type=Normal}} | ||
{{Party/Div|color={{ | {{Party/Div|color={{Ruby color}}}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=218 | |ndex=218 | ||
|pokemon=Slugma | |pokemon=Slugma | ||
|gender= | |gender=male | ||
|level=32 | |level=32 | ||
|ability=Flame Body | |ability=Flame Body | ||
|type1=Fire | |type1=Fire | ||
Line 373: | Line 519: | ||
|move3=Harden|move3type=Normal | |move3=Harden|move3type=Normal | ||
|move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | |move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | ||
|{{Pokémon/3|game=Emerald | |{{Pokémon/3 | ||
|game=Emerald | |||
|ndex=253 | |||
|pokemon=Grovyle | |||
|gender=male | |||
|level=34 | |||
|ability=Overgrow | |||
|type1=Grass | |||
|move1=Fury Cutter|move1type=Bug | |||
|move2=Pursuit|move2type=Dark | |||
|move3=Screech|move3type=Normal | |||
|move4=Leaf Blade|move4type=Grass}} | |||
{{Party/Footer}} | |||
|{{Party/Single | |||
|color={{sapphire color}} | |||
|headcolor={{sapphire color light}} | |||
|bordercolor={{sapphire color dark}} | |||
|sprite=Spr E May.png | |||
|prize={{PDollar}}2740 | |||
|class={{PK}}{{MN}} Trainer | |||
|classlink=Pokémon Trainer | |||
|name={{color2|000|May (game)|May}} | |||
|game=E | |||
|location=Lilycove City | |||
|pokemon=4 | |||
}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=357 | |||
|pokemon=Tropius | |||
|gender=female | |||
|level=31 | |||
|ability=Chlorophyll | |||
|type1=Grass|type2=Flying | |||
|move1=Magical Leaf|move1type=Grass | |||
|move2=Whirlwind|move2type=Normal | |||
|move3=Sweet Scent|move3type=Normal | |||
|move4=Stomp|move4type=Normal}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=279 | |||
|pokemon=Pelipper | |||
|gender=female | |||
|level=32 | |||
|ability=Keen Eye | |||
|type1=Water|type2=Flying | |||
|move1=Protect|move1type=Normal | |||
|move2=Mist|move2type=Ice | |||
|move3=Wing Attack|move3type=Flying | |||
|move4=Supersonic|move4type=Normal}} | |||
{{Party/Div|color={{sapphire color}}}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=218 | |||
|pokemon=Slugma | |||
|gender=female | |||
|level=32 | |||
|ability=Flame Body | |||
|type1=Fire | |||
|move1=Ember|move1type=Fire | |||
|move2=Rock Throw|move2type=Rock | |||
|move3=Harden||move3type=Normal | |||
|move4=Amnesia|move4type=Psychic}} | |||
|{{Pokémon/3 | |||
|game=Emerald | |||
|ndex=253 | |ndex=253 | ||
|pokemon=Grovyle | |pokemon=Grovyle |