2,362
edits
m (Moved German and French names to bottom of article) |
|||
Line 86: | Line 86: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
Kyogre | {{Learnset intro|Kyogre}} | ||
==By [[Level|leveling up]]== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
{| border="1" style="background: #77777; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #77F;" | |||
! Game || [[Generation III]] | |||
|- | |||
| Start || '''{{m|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| 5 || {{m|Scary Face}} | |||
|- | |||
| 15 || {{m|Ancientpower}} | |||
|- | |||
| 20 || {{m|Body Slam}} | |||
|- | |||
| 30 || {{m|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| 35 || {{m|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| 45 || '''{{m|Hydro Pump}}''' | |||
|- | |||
| 50 || {{m|Rest}} | |||
|- | |||
| 60 || {{m|Sheer Cold}} | |||
|- | |||
| 65 || {{m|Double-Edge}} | |||
|- | |||
| 75 || '''{{m|Water Spout}}''' | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | ==By [[TM]]/[[HM]]== | ||
{| border="1" style="background: #77777; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #77F;" | |||
! Game || [[Generation III]] | |||
|- | |||
| TM03 || '''{{m|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM04 || {{m|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| TM05 || {{m|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || {{m|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{m|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{m|Blizzard}} (TM14) | |||
|- | |||
| TM15 || {{m|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{m|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Safeguard}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM24 || {{m|Thunderbolt}} | |||
|- | |||
| TM25 || {{m|Thunder}} | |||
|- | |||
| TM26 || {{m|Earthquake}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{m|Brick Break}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{m|Shock Wave}} | |||
|- | |||
| TM39 || {{m|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{m|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{m|Rest}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{m|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM04 || {{m|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || {{m|Rock Smash}} | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{m|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || '''{{m|Dive}}''' | |||
|} | |||
==Egg moves== | ==Egg moves== | ||
Kyogre cannot inherit any moves. | Kyogre cannot inherit any moves. |
edits