8,595
edits
(→Intro) |
No edit summary |
||
Line 7: | Line 7: | ||
==List== | ==List== | ||
{| width=auto style="margin:auto; background: #1d2c5e; {{roundy}}; border: 5px solid #ffcb05; text-align: center" | {| width=auto style="margin:auto; background: #1d2c5e; {{roundy}}; border: 5px solid #ffcb05; text-align: center" | ||
|- style="background:#3467af;" | |||
! style="{{roundytl|5px}}" | {{color|1d2c5e|First half}} | |||
! {{color|1d2c5e|Character}} | |||
! {{color|1d2c5e|Last half}} | |||
! {{color|1d2c5e|Character}} | |||
! style="{{roundytr|5px}}" | {{color|1d2c5e|Episodes}} | |||
|- | |- | ||
! colspan="5" style="background:#{{paldea color dark}}" | {{color2|{{paldea color light}}|Pokémon Horizons: The Series|Pocket Monsters (2023)}} | |||
|- style="background:#fff" | |||
! colspan=" | |||
|- | |||
| [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | ||
| style="background:#fff" | | | [[Friede]] and {{TP|Friede|Charizard}} | ||
| [[HZ002]] | |||
|- style="background:#fff" | | |||
| [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | ||
| | | [[Amethio]] and {{TP|Amethio|Ceruledge}} | ||
|- | | edge[[HZ003]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | ||
| | | [[Friede]] and {{TP|Friede|Charizard}} | ||
|- | | [[HZ004]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | ||
| [[Roy]] and {{TP|Roy|Fuecoco}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 5.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 5.png|266px]] | ||
| | | [[Orla]] and {{TP|Orla|Metagross}} | ||
|- | | [[HZ005]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | ||
| [[Amethio]] and {{TP|Amethio|Ceruledge}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | ||
| | | [[Roy]] and {{TP|Roy|Fuecoco}} | ||
|- | | [[HZ006]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 2 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2 V2.png|266px]] | ||
| [[Friede]] and [[Captain Pikachu]] | |||
| [[File:HZ eyecatch 6.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 6.png|266px]] | ||
| | | [[Murdock]] and {{TP|Murdock|Rockruff}} | ||
|- | |[[HZ007]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 7.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 7.png|266px]] | ||
| | | [[Dot|Nidothing]] and {{TP|Dot|Quaxly}} | ||
|- | | [[HZ008]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
|- | | [[HZ009]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 8.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 8.png|266px]] | ||
| [[Nemona]] and {{DL|Nemona|Pawmo}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 9.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 9.png|266px]] | ||
| | | [[Brassius]] and {{DL|Brassius|Dolliv}} | ||
|- | | [[HZ010]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 10.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 10.png|266px]] | ||
| [[Mollie]] and {{TP|Mollie|Chansey}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
|- | | [[HZ011]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 11.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 11.png|266px]] | ||
| [[Ludlow]] and {{TP|Ludlow|Quagsire}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
|- | | [[HZ012]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 7 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 7 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Dot]] and {{TP|Dot|Quaxly}} | ||
|- | | [[HZ013]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | ||
| [[Friede]] and {{TP|Friede|Charizard}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 4 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Roy]] and {{TP|Roy|Wattrel}} | ||
|- | | [[HZ014]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 12.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 12.png|266px]] | ||
| [[Iono]] and {{p|Bellibolt}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
|- | | [[HZ015]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 13.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 13.png|266px]] | ||
| [[Spinel]] and {{DL|Spinel|Umbreon}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 7 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 7 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Dot]] and {{TP|Dot|Quaxly}} | ||
|- | | [[HZ016]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 2 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2 V2.png|266px]] | ||
| [[Friede]] and [[Captain Pikachu]] | |||
| [[File:HZ eyecatch 4 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Roy]] and {{TP|Roy|Wattrel}} | ||
|- | | [[HZ017]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | ||
| [[Friede]] and {{TP|Friede|Charizard}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 2 V3.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2 V3.png|266px]] | ||
| | | [[Friede]] and {{TP|Friede|Pikachu}} | ||
|- | | [[HZ018]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 6 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 6 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Murdock]] and {{TP|Murdock|Alcremie}} | ||
|- | | [[HZ019]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 14.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 14.png|266px]] | ||
| | | [[Kabu]] and {{DL|Kabu|Centiskorch}} | ||
|- | | [[HZ020]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | ||
| [[Roy]] and {{TP|Roy|Fuecoco}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V3.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V3.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Hatenna}} | ||
|- | | [[HZ021]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 2.png|266px]] | ||
| [[Friede]] and {{TP|Friede|Charizard}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 3.png|266px]] | ||
| | | [[Amethio]] and {{TP|Amethio|Ceruledge}} | ||
|- | | [[HZ022]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | ||
| [[Roy]] and {{TP|Roy|Fuecoco}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
|- | | [[HZ023]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V4.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Terapagos}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 15.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 15.png|266px]] | ||
| | | {{OBP|Diana|Horizons}} and {{DL|Diana (Horizons)|Arcanine}} | ||
|- | | [[HZ024]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 4.png|266px]] | ||
| | | [[Roy]] and {{TP|Roy|Fuecoco}} | ||
|- | | [[HZ025]] | ||
|- style="background:#fff" | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V4.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V4.png|266px]] | ||
| [[Liko]] and {{TP|Liko|Terapagos}} | |||
| [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | | [[File:HZ eyecatch 1 V2.png|266px]] | ||
| | | [[Liko]] and {{TP|Liko|Sprigatito}} | ||
| [[HZ026]] | |||
|} | |} | ||