21,976
edits
m (Protected "Phione (Pokémon)": Articles like this need to be protected from vandal moves [move=sysop]) |
(→By TM/HM: fancyness) |
||
Line 154: | Line 154: | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |- style="background: #{{water color}};" | ||
! # | ! [[TM|#]] | ||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| TM03 | | [[TM03]] | ||
| '''{{m|Water Pulse}}''' | |||
| {{ic|Water}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM06 || {{ | | [[TM06]] | ||
| {{m|Toxic}} | |||
| {{ic|Poison}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM07 || {{ | | [[TM07]] | ||
| {{m|Hail}} | |||
| {{ic|Ice}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM10 | | [[TM10]] | ||
| {{m|Hidden Power}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM13 || {{ | | [[TM13]] | ||
| {{m|Ice Beam}} | |||
| {{ic|Ice}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM14 || {{ | | [[TM14]] | ||
| {{m|Blizzard}} | |||
| {{ic|Ice}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM17 || {{ | | [[TM17]] | ||
| {{m|Protect}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM18 | | [[TM18]] | ||
| {{m|Rain Dance}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM20 || {{ | | [[TM20]] | ||
| {{m|Safeguard}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM21 || {{ | | [[TM21]] | ||
| {{m|Frustration}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM27 || {{ | | [[TM27]] | ||
| {{m|Return}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM32 | | [[TM32]] | ||
| {{m|Double Team}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM42 || {{ | | [[TM42]] | ||
| {{m|Facade}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM43 | | [[TM43]] | ||
| {{m|Secret Power}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM44 || {{ | | [[TM44]] | ||
| {{m|Rest}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM55 | | [[TM55]] | ||
| '''{{m|Brine}}''' | |||
| {{ic|Water}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM56 || {{ | | [[TM56]] | ||
| {{m|Fling}} | |||
| {{ic|Dark}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM58 || {{ | | [[TM58]] | ||
| {{m|Endure}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM77 | | [[TM77]] | ||
| {{m|Psych Up}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM82 | | [[TM82]] | ||
| {{m|Sleep Talk}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM83 | | [[TM83]] | ||
| {{m|Natural Gift}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM86 || {{ | | [[TM86]] | ||
| {{m|Grass Knot}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM87 || {{ | | [[TM87]] | ||
| {{m|Swagger}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM89 | | [[TM89]] | ||
| {{m|U-turn}} | |||
| {{ic|Bug}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM90 || {{ | | [[TM90]] | ||
| {{m|Substitute}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| HM03 | | [[HM03]] | ||
| '''{{m|Surf}}''' | |||
| {{ic|Water}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| HM07 | | [[HM07]] | ||
| '''{{m|Waterfall}}''' | |||
| {{ic|Water}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||