30,894
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 678: | Line 678: | ||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | | [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | ||
|} | |} | ||
===[[BW019]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || {{AP|Snivy}} | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || {{TP|Cilan|Dwebble}} | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{AP|Sewaddle}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{AP|Scraggy}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{DL|Burgundy|Sawsbuck}} | |||
|- | |||
| [[Ikumi Hayama]] || [[Burgundy]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW020]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{AP|Scraggy}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{AP|Krokorok}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{p|Ducklett}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{p|Ducklett}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || [[Nurse Joy]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW021]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || {{AP|Snivy}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{p|Gothitelle}} | |||
|- | |||
| [[Naomi Shindo]] || [[Professor Juniper]] | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || [[Officer Jenny]] | |||
|- | |||
| [[Aya Endo]] || [[Sally]] | |||
|- | |||
| [[Kosuke Takaguchi]] || {{OBP|Captain|BW021}} | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW022]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{AP|Tranquill}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{p|Venipede}} | |||
|- | |||
| [[Tōru Furuya]] || [[Burgh]] | |||
|- | |||
| [[Shin Aomori]] || [[Mayor of Castelia City|Mayor]] | |||
|- | |||
| [[Masayuki Omoro]] || [[Dr. Zager]] | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{an|Giovanni}} | |||
|- | |||
| [[Jin Yamanoi]] || [[Pierce]] | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || [[Trip]] | |||
|- | |||
| [[Naomi Shindo]] || [[Professor Juniper]] | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || [[Officer Jenny]] | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || [[Nurse Joy]] | |||
|- | |||
| [[Nobuaki Kanemitsu]] || Staff | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW023]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{DL|Burgh|Leavanny}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{DL|Burgh|Whirlipede}} | |||
|- | |||
| [[Tōru Furuya]] || [[Burgh]] | |||
|- | |||
| [[Kiyomi Asai]] || [[Matori]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW024]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|Iris|Emolga}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Iris|Excadrill}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{TP|Bianca|Pignite}} | |||
|- | |||
| [[Mai Aizawa]] || {{TP|Bianca|Minccino}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{p|Scolipede}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{p|Patrat}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{p|Patrat}} | |||
|- | |||
| [[Kiyomi Asai]] || {{p|Patrat}} | |||
|- | |||
| [[Shizuka Itō]] || {{an|Bianca}} | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW024]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || {{AP|Snivy}} | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{AP|Swadloon}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|Iris|Emolga}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{AP|Scraggy}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Iris|Excadrill}} | |||
|- | |||
| [[Mai Aizawa]] || {{TP|Bianca|Minccino}} | |||
|- | |||
| [[Kensuke Sato]] || {{p|Watchog}} | |||
|- | |||
| [[Shizuka Itō]] || {{an|Bianca}} | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW026]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{p|Lampent}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{p|Litwick}} | |||
|- | |||
| [[Masayuki Omoro]] || [[Dr. Zager]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW027]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{AP|Scraggy}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{DL|Emmy|Druddigon}} | |||
|- | |||
| [[Kana Asumi]] || [[Emmy]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW028]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || {{TP|Cilan|Dwebble}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{p|Joltik}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{DL|Stephan|Zebstrika|Blitzle}} | |||
|- | |||
| [[Tomohiro Waki]] || [[Stephan]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW029]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{AP|Tranquill}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{AP|Scraggy}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Naomi Shindo]] || {{p|Cottonee}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{p|Cottonee}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{p|Cottonee}} | |||
|- | |||
| [[Kiyomi Asai]] || {{p|Cottonee}} | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW030]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{AP|Tranquill}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || {{p|Elgyem}} | |||
|- | |||
| [[Masahiko Tanaka]] || [[Professor Icarus]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW031]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || {{AP|Snivy}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || {{TP|Cilan|Dwebble}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Trip|Servine}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{DL|Alder|Bouffalant}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || [[Trip]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW032]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || {{AP|Snivy}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|Iris|Emolga}} | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || {{TP|Cilan|Dwebble}} | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{AP|Swadloon}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{AP|Palpitoad}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || [[Trip]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW033]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Iris|Excadrill}} | |||
|- | |||
| [[Mai Aizawa]] || {{p|Minccino}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{p|Deerling}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{TP|Georgia|Beartic}} | |||
|- | |||
| [[Masaki Terasoma]] || [[Drayden]] | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || [[Georgia]] | |||
|- | |||
| [[Kensuke Sato]] || Referee | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW034]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{AP|Tepig}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Iris|Excadrill}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || [[Nurse Joy]] | |||
|- | |||
| [[Tokuyoshi Kawashima]] || [[Mr. Garrison]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW035]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{DL|Christie|Gothita}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{DL|Doyle|Solosis}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || [[Officer Jenny]] | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || [[Nurse Joy]] | |||
|- | |||
| [[Junko Takeuchi]] || [[Doyle]] | |||
|- | |||
| [[Kiyono Yasuno]] || [[Christie]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW036]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{AP|Oshawott}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{AP|Tranquill}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|Iris|Emolga}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{DL|Fennel|Musharna}} | |||
|- | |||
| [[Naomi Shindo]] || [[Professor Juniper]] | |||
|- | |||
| [[Masayuki Omoro]] || [[Dr. Zager]] | |||
|- | |||
| [[Maria Kawamura]] || [[Fennel]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW037]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{p|Frillish}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Shizuka Itō]] || {{an|Bianca}} | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW038]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Chinami Nishimura]] || {{AP|Tranquill}} | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{TP|Cilan|Pansage}} | |||
|- | |||
| [[Mika Kanai]] || {{TP|James|Yamask}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || {{TP|Jessie|Woobat}} | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{TP|Luke|Zorua}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || {{DL|Luke|Leavanny}} | |||
|- | |||
| [[Minami Takayama]] || [[Luke]] | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || [[Mr. Matthews]] | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW039]]=== | |||
{| class="roundtable sortable" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{Pokemon color}}; border: 3px solid #{{Pokemon color dark}}" cellpadding=5px | |||
|- | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Actor/Actress | |||
! style="background-color: #{{Pokemon color light}}; border: 1px solid #{{Pokemon color dark}}" | Role | |||
|- | |||
| [[Rica Matsumoto]] || {{Ash}} | |||
|- | |||
| [[Ikue Ohtani]] || {{AP|Pikachu}} | |||
|- | |||
| [[Mamoru Miyano]] || {{an|Cilan}} | |||
|- | |||
| [[Aoi Yuki]] || {{an|Iris}} | |||
|- | |||
| [[Minami Tsuda]] || {{TP|Iris|Axew}} | |||
|- | |||
| [[Megumi Hayashibara]] || [[Jessie]] | |||
|- | |||
| [[Shin'ichirō Miki]] || [[James]] | |||
|- | |||
| [[Inuko Inuyama]] || {{MTR}} | |||
|- | |||
| [[Minami Takayama]] || [[Luke]] | |||
|- | |||
| [[Akeno Watanabe]] || [[Trip]] | |||
|- | |||
| [[Shizuka Itō]] || {{an|Bianca}} | |||
|- | |||
| [[Hisao Egawa]] || [[Don George]] | |||
|- | |||
| [[Mitsuaki Madono]] || [[Freddy O'Martian]] | |||
|- | |||
| [[Tomohiro Waki]] || [[Stephan]] | |||
|- | |||
| [[Ikumi Hayama]] || [[Burgundy]] | |||
|- | |||
| [[Chiaki Takahashi]] || {{TP|Luke|Zorua}} | |||
|- | |||
| [[Kenta Miyake]] || {{TP|Georgia|Beartic}} | |||
|- | |||
| [[Misato Fukuen]] || [[Georgia]] | |||
|- | |||
| [[Wasabi Mizuta]] || {{OBP|Omega|BW039}} | |||
|- | |||
| [[Kiyotaka Furushima]] || [[Scooter]] | |||
|- | |||
| [[Chika Fujimura]] || {{OBP|Sylvester|BW039}} | |||
|- | |||
| [[Shuhei Sakaguchi]] || [[Antonio]] | |||
|- | |||
| [[Yoshimasa Hosoya]] || [[Don George]]'s pupil | |||
|- | |||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | |||
|} | |||
===[[BW085]]=== | ===[[BW085]]=== | ||
Line 1,146: | Line 1,950: | ||
| [[Takanori Hoshino]] || [[Jervis]] | | [[Takanori Hoshino]] || [[Jervis]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | | [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | ||
Line 1,586: | Line 2,390: | ||
| [[Yuki Kaji]] || [[Virgil]] | | [[Yuki Kaji]] || [[Virgil]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee (Main Stadium) | ||
|- | |- | ||
| [[Hiromi Igarashi]] || [[Mikael]] | | [[Hiromi Igarashi]] || [[Mikael]] | ||
Line 1,645: | Line 2,449: | ||
| [[Kenta Miyake]] || [[Russet]] | | [[Kenta Miyake]] || [[Russet]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | | [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | ||
Line 1,684: | Line 2,488: | ||
| [[Kōki Uchiyama]] || {{un|Cameron}} | | [[Kōki Uchiyama]] || {{un|Cameron}} | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Sota Arai]] || Audience | | [[Sota Arai]] || Audience | ||
Line 1,731: | Line 2,535: | ||
| [[Yuki Kaji]] || [[Virgil]] | | [[Yuki Kaji]] || [[Virgil]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | | [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | ||
Line 1,774: | Line 2,578: | ||
| [[Ryohei Kimura]] || [[Davy]] | | [[Ryohei Kimura]] || [[Davy]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kensuke Sato]] | | | [[Kensuke Sato]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | | [[Unsho Ishizuka]] || [[Narrator]] | ||
Line 2,523: | Line 3,327: | ||
| [[Kensuke Sato]] || [[Tedesco]] | | [[Kensuke Sato]] || [[Tedesco]] | ||
|- | |- | ||
| [[Kiyotaka Furushima]] | | | [[Kiyotaka Furushima]] || Referee | ||
|- | |- | ||
| [[Yuta Odagaki]] || {{tc|Sailor}} A | | [[Yuta Odagaki]] || {{tc|Sailor}} A |