1,557
edits
Ruixiang95 (talk | contribs) mNo edit summary |
No edit summary |
||
Line 24: | Line 24: | ||
| ホシ ''Hoshi'' | | ホシ ''Hoshi'' | ||
| From 干し柿 ''hoshigaki'' ({{wp|Dried fruit|dried}} {{wp|Diospyros kaki|persimmon}}) and 星 ''hoshi'' (star) | | From 干し柿 ''hoshigaki'' ({{wp|Dried fruit|dried}} {{wp|Diospyros kaki|persimmon}}) and 星 ''hoshi'' (star) | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| English | |||
| Mimo | |||
| From {{wp|Mimosoideae}}, a tree subfamily including the {{wp|Prosopis pallida|kiawe tree}} | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | | Korean |
edits