19,417
edits
No edit summary |
m (→Names) |
||
Line 46: | Line 46: | ||
==Names== | ==Names== | ||
{| | {| class="roundy" style="background: #{{colorschemelight|Sinnoh}}; border: 3px solid #{{colorschemedark|Sinnoh}}" | ||
|- | |- | ||
! | ! Language | ||
! Name | ! Name | ||
! | ! Origin | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| スイレンタウン ''Suiren Town'' | | スイレンタウン ''Suiren Town'' | ||
| From 睡蓮 ''suiren'', | | From 睡蓮 ''suiren'', {{wp|Nymphaea|water lily}} | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English | | English | ||
| Lilypad Town | | Lilypad Town | ||
| From ''lily pad'' | | From ''lily pad'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| | | French | ||
| | | Nénupharville | ||
| From '' | | From ''nénuphar'', water lily | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| German | | German | ||
| Seerosenau | | Seerosenau | ||
| From ''Seerosen'' | | From ''Seerosen'' (water lily) and ''-au'' (suffix for settlements near water) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| | | Italian | ||
| | | Città di Ninfea | ||
| From '' | | From ''{{wp|Nymphaea}}'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| rowspan="2" | Spanish | | rowspan="2" | Spanish | ||
| Pueblo Nenúfar{{tt|*|Iberian}} | | Pueblo Nenúfar{{tt|*|Iberian}} | ||
| From ''nenúfar'', water lily | | From ''nenúfar'', water lily | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Pueblo Lilypad{{tt|*|Latin America}} | | Pueblo Lilypad{{tt|*|Latin America}} | ||
| Same as English name | | Same as English name | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | | Korean | ||
| 수련마을 ''Suryeon Maeul'' | | 수련마을 ''Suryeon Maeul'' | ||
| From 수련 (睡蓮) ''suryeon'', | | From 수련 (睡蓮) ''suryeon'', water lily | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| 睡蓮鎮 ''Shuìlián Zhèn'' | | 睡蓮鎮 ''Shuìlián Zhèn'' | ||
| From 睡蓮 '' | |rowspan="2"| From 睡蓮 ''shuìlián / seuihlìhn'', water lily | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 睡蓮鎮 ''Seuihlìhn Jan'' | |||
|} | |} | ||