7,101
edits
m (→Locations) |
m (→Names: Added Brazilian Portuguese from XY101) |
||
Line 224: | Line 224: | ||
|Chinese | |Chinese | ||
|香柚 ''Xiāngyòu'' | |香柚 ''Xiāngyòu'' | ||
|香 is from 香欒 ''zabon'', pomelo. | |香 is from 香欒 ''zabon'', pomelo. Literally "fragrant pomelo". | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|Brazilian Portuguese | |||
|Fruta Cítrica | |||
|From ''cítrica'', citric. | |||
|} | |} | ||
edits