325
edits
No edit summary |
(adding latest appearances) |
||
Line 18: | Line 18: | ||
| 005 || {{p|Charmeleon}} || [[File:Ash Charmeleon.png|250px]] || [[JN043]] | | 005 || {{p|Charmeleon}} || [[File:Ash Charmeleon.png|250px]] || [[JN043]] | ||
|- | |- | ||
| 006 || {{p|Charizard}} || [[File:Leon Charizard.png|250px]] || [[ | | 006 || {{p|Charizard}} || [[File:Leon Charizard.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 007 || {{p|Squirtle}} || [[File:Tierno Squirtle.png|250px]] || [[JN081]] | | 007 || {{p|Squirtle}} || [[File:Tierno Squirtle.png|250px]] || [[JN081]] | ||
Line 56: | Line 56: | ||
| 024 || {{p|Arbok}} || [[File:Arbok anime.png|250px]] || [[JN030]] | | 024 || {{p|Arbok}} || [[File:Arbok anime.png|250px]] || [[JN030]] | ||
|- | |- | ||
| 025 || {{p|Pikachu}} || [[File:Ash Pikachu.png|250px]] || [[ | | 025 || {{p|Pikachu}} || [[File:Ash Pikachu.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 026 || {{p|Raichu}} || [[File:Goh Raichu.png|250px]] || [[ | | 026 || {{p|Raichu}} || [[File:Goh Raichu.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 027 || {{p|Sandshrew}} || [[File:Mount Lanakila Sandshrew.png|250px]] || [[JN109]] | | 027 || {{p|Sandshrew}} || [[File:Mount Lanakila Sandshrew.png|250px]] || [[JN109]] | ||
Line 102: | Line 102: | ||
| 047 || {{p|Parasect}} || [[File:Goh Parasect.png|250px]] || [[JN107]] | | 047 || {{p|Parasect}} || [[File:Goh Parasect.png|250px]] || [[JN107]] | ||
|- | |- | ||
| 048 || {{p|Venonat}} || [[File:Goh Venonat.png|250px]] || [[ | | 048 || {{p|Venonat}} || [[File:Goh Venonat.png|250px]] || [[JN115q]] | ||
|- | |- | ||
| 049 || {{p|Venomoth}} || [[File:Goh Venomoth.png|250px]] || [[JN107]] | | 049 || {{p|Venomoth}} || [[File:Goh Venomoth.png|250px]] || [[JN107]] | ||
Line 110: | Line 110: | ||
| 051 || {{p|Dugtrio}} || [[File:Laxton Dugtrio.png|250px]] || [[JN052]] | | 051 || {{p|Dugtrio}} || [[File:Laxton Dugtrio.png|250px]] || [[JN052]] | ||
|- | |- | ||
| 052 || {{p|Meowth}} || [[File:Butch Meowth.png|250px]] || [[ | | 052 || {{p|Meowth}} || [[File:Butch Meowth.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 053 || {{p|Persian}} || [[File:Persian anime.png|250px]] || [[JN095]] | | 053 || {{p|Persian}} || [[File:Persian anime.png|250px]] || [[JN095]] | ||
|- | |- | ||
| 054 || {{p|Psyduck}} || [[File:Misty Psyduck.png|250px]] || [[ | | 054 || {{p|Psyduck}} || [[File:Misty Psyduck.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 055 || {{p|Golduck}} || [[File:Callahan Golduck.png|250px]] || [[JN110]] | | 055 || {{p|Golduck}} || [[File:Callahan Golduck.png|250px]] || [[JN110]] | ||
Line 164: | Line 164: | ||
| 078 || {{p|Rapidash}} || [[File:Rapidash anime.png|250px]] || [[JN082]] | | 078 || {{p|Rapidash}} || [[File:Rapidash anime.png|250px]] || [[JN082]] | ||
|- | |- | ||
| 079 || {{p|Slowpoke}} || [[File:Slowpoke Island Slowpoke.png|250px]] || [[ | | 079 || {{p|Slowpoke}} || [[File:Slowpoke Island Slowpoke.png|250px]] || [[JN115l]] | ||
|- | |- | ||
| 080 || {{p|Slowbro}} || [[File:Slowpoke Island Slowbro.png|250px]] || [[JN097]] | | 080 || {{p|Slowbro}} || [[File:Slowpoke Island Slowbro.png|250px]] || [[JN097]] | ||
Line 362: | Line 362: | ||
| 177 || {{p|Natu}} || [[File:Rocket Prize Master Natu.png|250px]] || [[JN087]] | | 177 || {{p|Natu}} || [[File:Rocket Prize Master Natu.png|250px]] || [[JN087]] | ||
|- | |- | ||
| 178 || {{p|Xatu}} || [[File:Calista Xatu AG076.png|250px]] || [[ | | 178 || {{p|Xatu}} || [[File:Calista Xatu AG076.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 179 || {{p|Mareep}} || [[File:Cero Island Mareep.png|250px]] || [[JN046]] | | 179 || {{p|Mareep}} || [[File:Cero Island Mareep.png|250px]] || [[JN046]] | ||
Line 394: | Line 394: | ||
| 193 || {{p|Yanma}} || [[File:Jessie Yanma.png|250px]] || [[JN032]] | | 193 || {{p|Yanma}} || [[File:Jessie Yanma.png|250px]] || [[JN032]] | ||
|- | |- | ||
| 194 || {{p|Wooper}} || [[File:Wooper anime.png|250px]] || [[ | | 194 || {{p|Wooper}} || [[File:Wooper anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 195 || {{p|Quagsire}} || [[File:Aether Paradise Quagsire.png|250px]] || [[JN063]] | | 195 || {{p|Quagsire}} || [[File:Aether Paradise Quagsire.png|250px]] || [[JN063]] | ||
Line 410: | Line 410: | ||
| 201 || {{p|Unown}} || [[File:Unown anime.png|250px]] || [[JN083]] | | 201 || {{p|Unown}} || [[File:Unown anime.png|250px]] || [[JN083]] | ||
|- | |- | ||
| 202 || {{p|Wobbuffet}} || [[File:Jessie Wobbuffet.png|250px]] || [[ | | 202 || {{p|Wobbuffet}} || [[File:Jessie Wobbuffet.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 203 || {{p|Girafarig}} || [[File:Lyra Girafarig.png|250px]] || [[DP174]] | | 203 || {{p|Girafarig}} || [[File:Lyra Girafarig.png|250px]] || [[DP174]] | ||
Line 530: | Line 530: | ||
| 262 || {{p|Mightyena}} || [[File:Hodge Mightyena.png|250px]] || [[JN007]] | | 262 || {{p|Mightyena}} || [[File:Hodge Mightyena.png|250px]] || [[JN007]] | ||
|- | |- | ||
| 263 || {{p|Zigzagoon}} || [[File:Rocket Prize Master Zigzagoon.png|250px]] || [[ | | 263 || {{p|Zigzagoon}} || [[File:Rocket Prize Master Zigzagoon.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 264 || {{p|Linoone}} || [[File:Solana Linoone.png|250px]] || [[JN007]] | | 264 || {{p|Linoone}} || [[File:Solana Linoone.png|250px]] || [[JN007]] | ||
Line 544: | Line 544: | ||
| 269 || {{p|Dustox}} || [[File:Goh Dustox.png|250px]] || [[JN107]] | | 269 || {{p|Dustox}} || [[File:Goh Dustox.png|250px]] || [[JN107]] | ||
|- | |- | ||
| 270 || {{p|Lotad}} || [[File:Keanan Lotad.png|250px]] || [[ | | 270 || {{p|Lotad}} || [[File:Keanan Lotad.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 271 || {{p|Lombre}} || [[File:Lombre anime.png|250px]] || [[JN022]] | | 271 || {{p|Lombre}} || [[File:Lombre anime.png|250px]] || [[JN022]] | ||
Line 658: | Line 658: | ||
| 326 || {{p|Grumpig}} || [[File:Grumpig anime.png|250px]] || [[XY092]] | | 326 || {{p|Grumpig}} || [[File:Grumpig anime.png|250px]] || [[XY092]] | ||
|- | |- | ||
| 327 || {{p|Spinda}} || [[File:Spinda anime.png|250px]] || [[ | | 327 || {{p|Spinda}} || [[File:Spinda anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 328 || {{p|Trapinch}} || [[File:Goh Trapinch.png|250px]] || [[JN109]] | | 328 || {{p|Trapinch}} || [[File:Goh Trapinch.png|250px]] || [[JN109]] | ||
Line 878: | Line 878: | ||
| 437 || {{p|Bronzong}} || [[File:Lucian Bronzong.png|250px]] || [[DP182]] | | 437 || {{p|Bronzong}} || [[File:Lucian Bronzong.png|250px]] || [[DP182]] | ||
|- | |- | ||
| 438 || {{p|Bonsly}} || [[File:Bonsly anime.png|250px]] || [[ | | 438 || {{p|Bonsly}} || [[File:Bonsly anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 439 || {{p|Mime Jr.}} || [[File:Professor Amaranth Mime Jr.png|250px]] || [[JN080]] | | 439 || {{p|Mime Jr.}} || [[File:Professor Amaranth Mime Jr.png|250px]] || [[JN080]] | ||
Line 892: | Line 892: | ||
| 444 || {{p|Gabite}} || [[File:Ursula Gabite.png|250px]] || [[XY068]] | | 444 || {{p|Gabite}} || [[File:Ursula Gabite.png|250px]] || [[XY068]] | ||
|- | |- | ||
| 445 || {{p|Garchomp}} || [[File:Garchomp anime.png|250px]] || [[ | | 445 || {{p|Garchomp}} || [[File:Garchomp anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 446 || {{p|Munchlax}} || [[File:Burnet Munchlax.png|250px]] || [[ | | 446 || {{p|Munchlax}} || [[File:Burnet Munchlax.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 447 || {{p|Riolu}} || [[File:Ash Riolu.png|250px]] || [[JN090]] | | 447 || {{p|Riolu}} || [[File:Ash Riolu.png|250px]] || [[JN090]] | ||
Line 958: | Line 958: | ||
| 478 || {{p|Froslass}} || [[File:Paul Froslass.png|250px]] || [[SM118]] | | 478 || {{p|Froslass}} || [[File:Paul Froslass.png|250px]] || [[SM118]] | ||
|- | |- | ||
| 479 || {{p|Rotom}} || [[File:Volkner Fan Rotom.png|250px]] || [[ | | 479 || {{p|Rotom}} || [[File:Volkner Fan Rotom.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 480 || {{p|Uxie}} || [[File:Uxie anime.png|250px]] || [[DP152]] | | 480 || {{p|Uxie}} || [[File:Uxie anime.png|250px]] || [[DP152]] | ||
Line 1,106: | Line 1,106: | ||
| 553 || {{p|Krookodile}} || [[File:Ash Krookodile.png|250px]] || [[JN114]] | | 553 || {{p|Krookodile}} || [[File:Ash Krookodile.png|250px]] || [[JN114]] | ||
|- | |- | ||
| 554 || {{p|Darumaka}} || [[File:Darumaka anime.png|250px]] || [[ | | 554 || {{p|Darumaka}} || [[File:Darumaka anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 555 || {{p|Darmanitan}} || [[File:Goh Darmanitan.png|250px]] || [[JN113]] | | 555 || {{p|Darmanitan}} || [[File:Goh Darmanitan.png|250px]] || [[JN113]] | ||
Line 1,134: | Line 1,134: | ||
| 567 || {{p|Archeops}} || [[File:Archeops anime.png|250px]] || [[BW076]] | | 567 || {{p|Archeops}} || [[File:Archeops anime.png|250px]] || [[BW076]] | ||
|- | |- | ||
| 568 || {{p|Trubbish}} || [[File:Pokémon hunter Trubbish.png|250px]] || [[ | | 568 || {{p|Trubbish}} || [[File:Pokémon hunter Trubbish.png|250px]] || [[JN115s]] | ||
|- | |- | ||
| 569 || {{p|Garbodor}} || [[File:Pokémon hunter Garbodor.png|250px]] || [[JN053]] | | 569 || {{p|Garbodor}} || [[File:Pokémon hunter Garbodor.png|250px]] || [[JN053]] | ||
Line 1,290: | Line 1,290: | ||
| 649 || {{p|Genesect}} || [[File:Genesect Army M16.png|250px]] || [[BW119]] | | 649 || {{p|Genesect}} || [[File:Genesect Army M16.png|250px]] || [[BW119]] | ||
|- | |- | ||
| 650 || {{p|Chespin}} || [[File:Clemont Chespin.png|250px]] || [[ | | 650 || {{p|Chespin}} || [[File:Clemont Chespin.png|250px]] || [[JN115r]] | ||
|- | |- | ||
| 651 || {{p|Quilladin}} || [[File:Quilladin anime.png|250px]] || [[JN084]] | | 651 || {{p|Quilladin}} || [[File:Quilladin anime.png|250px]] || [[JN084]] | ||
|- | |- | ||
| 652 || {{p|Chesnaught}} || [[File:Chapman Chesnaught.png|250px]] || [[ | | 652 || {{p|Chesnaught}} || [[File:Chapman Chesnaught.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 653 || {{p|Fennekin}} || [[File:Serena Fennekin.png|250px]] || [[JN103]] | | 653 || {{p|Fennekin}} || [[File:Serena Fennekin.png|250px]] || [[JN103]] | ||
Line 1,358: | Line 1,358: | ||
| 683 || {{p|Aromatisse}} || [[File:Aria Aromatisse.png|250px]] || [[XY113]] | | 683 || {{p|Aromatisse}} || [[File:Aria Aromatisse.png|250px]] || [[XY113]] | ||
|- | |- | ||
| 684 || {{p|Swirlix}} || [[File:Swirlix anime.png|250px]] || [[ | | 684 || {{p|Swirlix}} || [[File:Swirlix anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 685 || {{p|Slurpuff}} || [[File:Sawyer Slurpuff.png|250px]] || [[XY128]] | | 685 || {{p|Slurpuff}} || [[File:Sawyer Slurpuff.png|250px]] || [[XY128]] | ||
Line 1,364: | Line 1,364: | ||
| 686 || {{p|Inkay}} || [[File:James Inkay.png|250px]] || [[XY140]] | | 686 || {{p|Inkay}} || [[File:James Inkay.png|250px]] || [[XY140]] | ||
|- | |- | ||
| 687 || {{p|Malamar}} || [[File:Xerosic Malamar.png|250px]] || [[ | | 687 || {{p|Malamar}} || [[File:Xerosic Malamar.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 688 || {{p|Binacle}} || [[File:Goh Binacle.png|250px]] || [[JN094]] | | 688 || {{p|Binacle}} || [[File:Goh Binacle.png|250px]] || [[JN094]] | ||
Line 1,604: | Line 1,604: | ||
| 809 || {{p|Melmetal}} || [[File:Ash Melmetal.png|250px]] || [[JN112]] | | 809 || {{p|Melmetal}} || [[File:Ash Melmetal.png|250px]] || [[JN112]] | ||
|- | |- | ||
| 810 || {{p|Grookey}} || [[File:Goh Grookey.png|250px]] || [[ | | 810 || {{p|Grookey}} || [[File:Goh Grookey.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 811 || {{p|Thwackey}} || [[File:Thwackey anime.png|250px]] || [[JN101]] | | 811 || {{p|Thwackey}} || [[File:Thwackey anime.png|250px]] || [[JN101]] | ||
|- | |- | ||
| 812 || {{p|Rillaboom}} || [[File:Rillaboom anime.png|250px]] || [[ | | 812 || {{p|Rillaboom}} || [[File:Rillaboom anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 813 || {{p|Scorbunny}} || [[File:Goh Scorbunny.png|250px]] || [[JN102]] | | 813 || {{p|Scorbunny}} || [[File:Goh Scorbunny.png|250px]] || [[JN102]] | ||
Line 1,626: | Line 1,626: | ||
| 820 || {{p|Greedent}} || [[File:Goh Greedent.png|250px]] || [[JN101]] | | 820 || {{p|Greedent}} || [[File:Goh Greedent.png|250px]] || [[JN101]] | ||
|- | |- | ||
| 821 || {{p|Rookidee}} || [[File:Rookidee anime.png|250px]] || [[ | | 821 || {{p|Rookidee}} || [[File:Rookidee anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 823 || {{p|Corviknight}} || [[File:Project Mew Corviknight.png|250px]] || [[ | | 823 || {{p|Corviknight}} || [[File:Project Mew Corviknight.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |||
| 825 || {{p|Dottler}} || [[File:Dottler anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |- | ||
| 826 || {{p|Orbeetle}} || [[File:Orbeetle anime.png|250px]] || [[JN046]] | | 826 || {{p|Orbeetle}} || [[File:Orbeetle anime.png|250px]] || [[JN046]] | ||
Line 1,636: | Line 1,638: | ||
| 829 || {{p|Gossifleur}} || [[File:Goh Gossifleur.png|250px]] || [[JN107]] | | 829 || {{p|Gossifleur}} || [[File:Goh Gossifleur.png|250px]] || [[JN107]] | ||
|- | |- | ||
| 831 || {{p|Wooloo}} || [[File:Wooloo anime.png|250px]] || [[ | | 830 || {{p|Eldegoss}} || [[File:Eldegoss anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |||
| 831 || {{p|Wooloo}} || [[File:Wooloo anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |- | ||
| 833 || {{p|Chewtle}} || [[File:Rocket Prize Master Chewtle.png|250px]] || [[JN058]] | | 833 || {{p|Chewtle}} || [[File:Rocket Prize Master Chewtle.png|250px]] || [[JN058]] | ||
Line 1,648: | Line 1,652: | ||
| 840 || {{p|Applin}} || [[File:Applin anime.png|250px]] || [[JN101]] | | 840 || {{p|Applin}} || [[File:Applin anime.png|250px]] || [[JN101]] | ||
|- | |- | ||
| 842 || {{p|Appletun}} || [[File:Rocket Prize Master Appletun.png|250px]] || [[ | | 842 || {{p|Appletun}} || [[File:Rocket Prize Master Appletun.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 843 || {{p|Silicobra}} || [[File:Silicobra anime.png|250px]] || [[JN028]] | | 843 || {{p|Silicobra}} || [[File:Silicobra anime.png|250px]] || [[JN028]] | ||
|- | |- | ||
| 844 || {{p|Sandaconda}} || [[File:Lyla Sandaconda Shunya Runerigus.png|250px]] || [[JN113]] | | 844 || {{p|Sandaconda}} || [[File:Lyla Sandaconda Shunya Runerigus.png|250px]] || [[JN113]] | ||
|- | |||
| 848 || {{p|Toxel}} || [[File:Toxel anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |- | ||
| 849 || {{p|Toxtricity}} || [[File:Amped Form Toxtricity anime.png|250px]] || [[JN099]] | | 849 || {{p|Toxtricity}} || [[File:Amped Form Toxtricity anime.png|250px]] || [[JN099]] | ||
|- | |- | ||
| 851 || {{p|Centiskorch}} || [[File:Doug Centy.png|250px]] || [[JN042]] | | 851 || {{p|Centiskorch}} || [[File:Doug Centy.png|250px]] || [[JN042]] | ||
|- | |||
| 852 || {{p|Clobbopus}} || [[File:Clobbopus anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |- | ||
| 853 || {{p|Grapploct}} || [[File:Bea Grapploct.png|250px]] || [[JN086]] | | 853 || {{p|Grapploct}} || [[File:Bea Grapploct.png|250px]] || [[JN086]] | ||
|- | |- | ||
| 854 || {{p|Sinistea}} || [[File:Sinistea anime.png|250px]] || [[JN092]] | | 854 || {{p|Sinistea}} || [[File:Sinistea anime.png|250px]] || [[JN092]] | ||
|- | |||
| 857 || {{p|Hattrem}} || [[File:Hattrem anime.png|250px]] || [[JN113]] | |||
|- | |- | ||
| 858 || {{p|Hatterene}} || [[File:Gary Hatterene.png|250px]] || [[JN113]] | | 858 || {{p|Hatterene}} || [[File:Gary Hatterene.png|250px]] || [[JN113]] | ||
Line 1,681: | Line 1,691: | ||
|- | |- | ||
| 870 || {{p|Falinks}} || [[File:Goh Falinks.png|250px]] || [[JN094]] | | 870 || {{p|Falinks}} || [[File:Goh Falinks.png|250px]] || [[JN094]] | ||
|- | |||
| 871 || {{p|Pincurchin}} || [[File:Pincurchin anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |||
| 872 || {{p|Snom}} || [[File:Snom anime.png|250px]] || [[JN115]] | |||
|- | |- | ||
| 873 || {{p|Frosmoth}} || [[File:Lyla Frosmoth Shunya Darmanitan.png|250px]] || [[JN113]] | | 873 || {{p|Frosmoth}} || [[File:Lyla Frosmoth Shunya Darmanitan.png|250px]] || [[JN113]] | ||
Line 1,688: | Line 1,702: | ||
| 876 || {{p|Indeedee}} || [[File:Nurse Joy Indeedee.png|250px]] || [[JN102]] | | 876 || {{p|Indeedee}} || [[File:Nurse Joy Indeedee.png|250px]] || [[JN102]] | ||
|- | |- | ||
| 877 || {{p|Morpeko}} || [[File:James Morpeko Full Belly Mode.png|250px]] || [[ | | 877 || {{p|Morpeko}} || [[File:James Morpeko Full Belly Mode.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 878 || {{p|Cufant}} || [[File:Rose Cufant.png|250px]] || [[JN044]] | | 878 || {{p|Cufant}} || [[File:Rose Cufant.png|250px]] || [[JN044]] | ||
Line 1,704: | Line 1,718: | ||
| 884 || {{p|Duraludon}} || [[File:Raihan Duraludon.png|250px]] || [[JN109]] | | 884 || {{p|Duraludon}} || [[File:Raihan Duraludon.png|250px]] || [[JN109]] | ||
|- | |- | ||
| 885 || {{p|Dreepy}} || [[File:Dreepy anime.png|250px]] || [[ | | 885 || {{p|Dreepy}} || [[File:Dreepy anime.png|250px]] || [[JN115]] | ||
|- | |- | ||
| 886 || {{p|Drakloak}} || [[File:Drakloak anime.png|250px]] || [[JN092]] | | 886 || {{p|Drakloak}} || [[File:Drakloak anime.png|250px]] || [[JN092]] |
edits