1,246
edits
No edit summary |
(→List of Pokémon and their signature abilities: Adding Dream World abilities.) |
||
Line 22: | Line 22: | ||
| {{MS|054|Psyduck (Pokémon)}} | | {{MS|054|Psyduck (Pokémon)}} | ||
| {{p|Psyduck}} | | {{p|Psyduck}} | ||
| {{a|Cloud Nine}} | | {{a|Cloud Nine}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 055 | | 055 | ||
| {{MS|055|Golduck (Pokémon)}} | | {{MS|055|Golduck (Pokémon)}} | ||
| {{p|Golduck}} | | {{p|Golduck}} | ||
| {{a|Cloud Nine}} | | {{a|Cloud Nine}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 066 | | 066 | ||
| {{MS|066|Machop (Pokémon)}} | | {{MS|066|Machop (Pokémon)}} | ||
| {{p|Machop}} | | {{p|Machop}} | ||
| {{a|No Guard}} | | {{a|No Guard}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 067 | | 067 | ||
| {{MS|067|Machoke (Pokémon)}} | | {{MS|067|Machoke (Pokémon)}} | ||
| {{p|Machoke}} | | {{p|Machoke}} | ||
| {{a|No Guard}} | | {{a|No Guard}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 068 | | 068 | ||
| {{MS|068|Machamp (Pokémon)}} | | {{MS|068|Machamp (Pokémon)}} | ||
| {{p|Machamp}} | | {{p|Machamp}} | ||
| {{a|No Guard}} | | {{a|No Guard}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 088 | | 088 | ||
Line 57: | Line 57: | ||
| {{MS|090|Shellder (Pokémon)}} | | {{MS|090|Shellder (Pokémon)}} | ||
| {{p|Shellder}} | | {{p|Shellder}} | ||
| {{a|Skill Link}} | | {{a|Skill Link}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 091 | | 091 | ||
| {{MS|091|Cloyster (Pokémon)}} | | {{MS|091|Cloyster (Pokémon)}} | ||
| {{p|Cloyster}} | | {{p|Cloyster}} | ||
| {{a|Skill Link}} | | {{a|Skill Link}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 106 | | 106 | ||
| {{MS|106|Hitmonlee (Pokémon)}} | | {{MS|106|Hitmonlee (Pokémon)}} | ||
| {{p|Hitmonlee}} | | {{p|Hitmonlee}} | ||
| {{a|Reckless}} | | {{a|Reckless}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 107 | | 107 | ||
| {{MS|107|Hitmonchan (Pokémon)}} | | {{MS|107|Hitmonchan (Pokémon)}} | ||
| {{p|Hitmonchan}} | | {{p|Hitmonchan}} | ||
| {{a|Iron Fist}} | | {{a|Iron Fist}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 122 | | 122 | ||
Line 78: | Line 78: | ||
| {{p|Mr. Mime}} | | {{p|Mr. Mime}} | ||
| {{a|Filter}} | | {{a|Filter}} | ||
|- | |||
| 132 | |||
| {{MS|132|Ditto (Pokémon)}} | |||
| {{p|Ditto}} | |||
| {{a|Eccentric}} | |||
|- | |- | ||
| 173 | | 173 | ||
| {{MS|173|Cleffa (Pokémon)}} | | {{MS|173|Cleffa (Pokémon)}} | ||
| {{p|Cleffa}} | | {{p|Cleffa}} | ||
| {{a|Magic Guard}} | | {{a|Magic Guard}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 183 | | 183 | ||
Line 93: | Line 98: | ||
| {{p|Azumarill}} | | {{p|Azumarill}} | ||
| {{a|Huge Power}} | | {{a|Huge Power}} | ||
|- | |||
| 202 | |||
| {{MS|202|Wobbuffet (Pokémon)}} | |||
| {{p|Wobbuffet}} | |||
| {{a|Shadow Tag}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | |||
|- | |- | ||
| 248 | | 248 | ||
Line 102: | Line 112: | ||
| {{MS|270|Lotad (Pokémon)}} | | {{MS|270|Lotad (Pokémon)}} | ||
| {{p|Lotad}} | | {{p|Lotad}} | ||
| {{a|Rain Dish}} | | {{a|Rain Dish}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 271 | | 271 | ||
| {{MS|271|Lombre (Pokémon)}} | | {{MS|271|Lombre (Pokémon)}} | ||
| {{p|Lombre}} | | {{p|Lombre}} | ||
| {{a|Rain Dish}} | | {{a|Rain Dish}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 272 | | 272 | ||
| {{MS|272|Ludicolo (Pokémon)}} | | {{MS|272|Ludicolo (Pokémon)}} | ||
| {{p|Ludicolo}} | | {{p|Ludicolo}} | ||
| {{a|Rain Dish}} | | {{a|Rain Dish}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 285 | | 285 | ||
| {{MS|285|Shroomish (Pokémon)}} | | {{MS|285|Shroomish (Pokémon)}} | ||
| {{p|Shroomish}} | | {{p|Shroomish}} | ||
| {{a|Poison Heal}} | | {{a|Poison Heal}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 286 | | 286 | ||
| {{MS|286|Breloom (Pokémon)}} | | {{MS|286|Breloom (Pokémon)}} | ||
| {{p|Breloom}} | | {{p|Breloom}} | ||
| {{a|Poison Heal}} | | {{a|Poison Heal}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 287 | | 287 | ||
| {{MS|287|Slakoth (Pokémon)}} | | {{MS|287|Slakoth (Pokémon)}} | ||
| {{p|Slakoth}} | | {{p|Slakoth}} | ||
| {{a|Truant}} | | {{a|Truant}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 289 | | 289 | ||
| {{MS|289|Slaking (Pokémon)}} | | {{MS|289|Slaking (Pokémon)}} | ||
| {{p|Slaking}} | | {{p|Slaking}} | ||
| {{a|Truant}} | | {{a|Truant}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 292 | | 292 | ||
Line 182: | Line 192: | ||
| {{MS|318|Carvanha (Pokémon)}} | | {{MS|318|Carvanha (Pokémon)}} | ||
| {{p|Carvanha}} | | {{p|Carvanha}} | ||
| {{a|Rough Skin}} | | {{a|Rough Skin}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 319 | | 319 | ||
| {{MS|319|Sharpedo (Pokémon)}} | | {{MS|319|Sharpedo (Pokémon)}} | ||
| {{p|Sharpedo}} | | {{p|Sharpedo}} | ||
| {{a|Rough Skin}} | | {{a|Rough Skin}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 324 | | 324 | ||
| {{MS|324|Torkoal (Pokémon)}} | | {{MS|324|Torkoal (Pokémon)}} | ||
| {{p|Torkoal}} | | {{p|Torkoal}} | ||
| {{a|White Smoke}} | | {{a|White Smoke}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 350 | | 350 | ||
| {{MS|350|Milotic (Pokémon)}} | | {{MS|350|Milotic (Pokémon)}} | ||
| {{p|Milotic}} | | {{p|Milotic}} | ||
| {{a|Marvel Scale}} | | {{a|Marvel Scale}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 351 | | 351 | ||
Line 208: | Line 218: | ||
| {{p|Kecleon}} | | {{p|Kecleon}} | ||
| {{a|Color Change}} | | {{a|Color Change}} | ||
|- | |||
| 360 | |||
| {{MS|360|Wynaut (Pokémon)}} | |||
| {{p|Wynaut}} | |||
| {{a|Shadow Tag}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | |||
|- | |- | ||
| 382 | | 382 | ||
| {{MS|382|Kyogre (Pokémon)}} | | {{MS|382|Kyogre (Pokémon)}} | ||
| {{p|Kyogre}} | | {{p|Kyogre}} | ||
| {{a|Drizzle}} | | {{a|Drizzle}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 383 | | 383 | ||
| {{MS|383|Groudon (Pokémon)}} | | {{MS|383|Groudon (Pokémon)}} | ||
| {{p|Groudon}} | | {{p|Groudon}} | ||
| {{a|Drought}} | | {{a|Drought}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 384 | | 384 | ||
Line 237: | Line 252: | ||
| {{MS|415|Combee (Pokémon)}} | | {{MS|415|Combee (Pokémon)}} | ||
| {{p|Combee}} | | {{p|Combee}} | ||
| {{a|Honey Gather}} | | {{a|Honey Gather}}{{tt|*|Prior to Generation V}} | ||
|- | |- | ||
| 421 | | 421 | ||
Line 247: | Line 262: | ||
| {{MS|425|Drifloon (Pokémon)}} | | {{MS|425|Drifloon (Pokémon)}} | ||
| {{p|Drifloon}} | | {{p|Drifloon}} | ||
| {{a|Unburden}} | | {{a|Unburden}}, {{a|Overload}} | ||
|- | |- | ||
| 426 | | 426 | ||
| {{MS|426|Drifblim (Pokémon)}} | | {{MS|426|Drifblim (Pokémon)}} | ||
| {{p|Drifblim}} | | {{p|Drifblim}} | ||
| {{a|Unburden}} | | {{a|Unburden}}, {{a|Overload}} | ||
|- | |- | ||
| 427 | | 427 |
edits