2,362
edits
m (→In side games) |
|||
Line 119: | Line 119: | ||
=Learnset= | =Learnset= | ||
Mr. Mime | {{learnset intro|Mr. Mime}} | ||
==By [[Level|leveling up]]== | ==By [[Level|leveling up]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! ROWSPAN=2 | Game | |||
! ROWSPAN=2 | [[Generation I]] | |||
! ROWSPAN=2 | [[Generation II]] | |||
! COLSPAN=2 | [[Generation III]] | |||
! ROWSPAN=2 | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! RSE || Fr/Lg | |||
|- | |||
| Start || {{M|Barrier}} || {{M|Barrier}} || COLSPAN=2 | {{M|Barrier}} || {{M|Magical Leaf}}<BR>{{M|Power Swap}}<BR>{{M|Guard Swap}}<BR>{{M|Barrier}}<BR>'''{{M|Confusion}}''' | |||
|- | |||
| 4 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Imitate}} | |||
|- | |||
| 5 || || || COLSPAN=2 | '''{{M|Confusion}}''' || | |||
|- | |||
| 6 || || '''{{M|Confusion}}''' || COLSPAN=2 | || | |||
|- | |||
| 8 || || || || {{M|Substitute}} || {{M|Meditate}} | |||
|- | |||
| 9 || || || {{M|Substitute}} || || | |||
|- | |||
| 11 || || {{M|Substitute}} || COLSPAN=2 | || {{M|Encore}} | |||
|- | |||
| 12 || || || || {{M|Meditate}} || | |||
|- | |||
| 13 || || || {{M|Meditate}} || || | |||
|- | |||
| 15 || '''{{M|Confusion}}''' || || || {{M|Doubleslap}} || {{M|Doubleslap}} | |||
|- | |||
| 16 || || {{M|Meditate}} || COLSPAN=2 | || | |||
|- | |||
| 17 || || || {{M|Doubleslap}} || || | |||
|- | |||
| 18 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Mimic}} | |||
|- | |||
| 19 || || || || {{M|Light Screen}}<BR>{{M|Reflect}} || | |||
|- | |||
| 21 || || {{M|Doubleslap}} || {{M|Light Screen}}<BR>{{M|Reflect}} || || | |||
|- | |||
| 22 || || || || {{M|Magical Leaf}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| 23 || {{M|Light Screen}} || || COLSPAN=2 | || | |||
|- | |||
| 25 || || || {{M|Encore}} || || '''{{M|Psybeam}}''' | |||
|- | |||
| 26 || || {{M|Light Screen}}<BR>{{M|Reflect}} || || {{M|Encore}} || | |||
|- | |||
| 29 || || || COLSPAN=2 | '''{{M|Psybeam}}''' || {{M|Subsitute}} | |||
|- | |||
| 31 || {{M|Doubleslap}} || {{M|Encore}} || COLSPAN=2 | || | |||
|- | |||
| 32 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| 33 || || || COLSPAN=2 | {{M|Recycle}} || | |||
|- | |||
| 36 || || '''{{M|Psybeam}}''' || || {{M|Trick}} || {{M|Trick}} | |||
|- | |||
| 37 || || || {{M|Trick}} || || | |||
|- | |||
| 39 || {{M|Meditate}} || || COLSPAN=2 | || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| 40 || || || || {{M|Role Play}} || | |||
|- | |||
| 41 || || {{M|Baton Pass}} || {{M|Role Play}} || || | |||
|- | |||
| 43 || || || || '''{{M|Psychic}}''' || {{M|Role Play}} | |||
|- | |||
| 45 || || || '''{{M|Psychic}}''' || || | |||
|- | |||
| 46 || || {{M|Safeguard}} || COLSPAN=2 | || {{M|Baton Pass}} | |||
|- | |||
| 47 || {{M|Substitute}} || || || {{M|Baton Pass}} || | |||
|- | |||
| 49 || || || {{M|Baton Pass}} || || | |||
|- | |||
| 50 || || || || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | |||
|- | |||
| 53 || || || {{M|Safeguard}} || || | |||
|} | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | ==By [[TM]]/[[HM]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! Number | |||
! [[Generation I]] | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{M|Mega Punch}} || {{M|Dynamicpunch}} || {{M|Focus Punch}} || {{M|Focus Punch}} | |||
|- | |||
| TM02 || || {{M|Headbutt}} || || | |||
|- | |||
| TM03 || || {{m|Curse}} || || | |||
|- | |||
| TM04 || || || {{M|Calm Mind}} || {{M|Calm Mind}} | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Mega Kick}} || || || | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || {{M|Zap Cannon}} || || | |||
|- | |||
| TM08 || {{M|Body Slam}} || || || | |||
|- | |||
| TM09 || {{m|Take Down}} || {{M|Psych Up}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Double-Edge}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | |||
|- | |||
| TM12 || || || {{M|Taunt}} || {{M|Taunt}} | |||
|- | |||
| TM13 || || {{M|Snore}} || || | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM16 || || || {{M|Light Screen}} || {{M|Light Screen}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Submission}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Counter}} || || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM19 || {{M|Seismic Toss}} || || || | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Rage}} || {{m|Endure}} || {{M|Safeguard}} || {{M|Safeguard}} | |||
|- | |||
| TM21 || || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM22 || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} || {{M|Solarbeam}} | |||
|- | |||
| TM24 || {{M|Thunderbolt}} || || {{M|Thunderbolt}} || {{M|Thunderbolt}} | |||
|- | |||
| TM25 || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} || {{M|Thunder}} | |||
|- | |||
| TM27 || || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM29 || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' || '''{{M|Psychic}}''' | |||
|- | |||
| TM30 || {{M|Teleport}} || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} || {{M|Shadow Ball}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{m|Mimic}} || {{M|Mud Slap}} || {{M|Brick Break}} || {{M|Brick Break}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || {{M|Reflect}} || {{M|Ice Punch}} || {{M|Reflect}} || {{M|Reflect}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{m|Bide}} || {{M|Swagger}} || {{M|Shock Wave}} || {{M|Shock Wave}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Metronome}} || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Skull Bash}} || || || | |||
|- | |||
| TM41 || || {{M|Thunderpunch}} || {{M|Torment}} || {{M|Torment}} | |||
|- | |||
| TM42 || || '''{{M|Dream Eater}}''' || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Thunder Wave}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM46 || '''{{M|Psywave}}''' || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | |||
|- | |||
| TM48 || || {{M|Fire Punch}} || {{M|Skill Swap}} || {{M|Skill Swap}} | |||
|- | |||
| TM49 || || || {{M|Snatch}} || {{M|Snatch}} | |||
|- | |||
| TM50 || {{M|Substitute}} || {{M|Nightmare}} || || | |||
|- | |||
| TM52 || || || || {{M|Focus Bomb}} | |||
|- | |||
| TM53 || || || || {{M|Energy Ball}} | |||
|- | |||
| TM56 || || || || {{M|Hurl}} | |||
|- | |||
| TM57 || || || || {{M|Charge Beam}} | |||
|- | |||
| TM58 || || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM60 || || || || {{M|Drain Punch}} | |||
|- | |||
| TM66 || || || || {{M|Quick Revenge}} | |||
|- | |||
| TM67 || || || || {{M|Recycle}} | |||
|- | |||
| TM68 || || || || {{M|Giga Attack}} | |||
|- | |||
| TM70 || || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM77 || || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM85 || || || || '''{{M|Dream Eater}}''' | |||
|- | |||
| TM86 || || || || {{M|Grass Rope}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| TM92 || || || || {{M|Trick Room}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|} | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits