321
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 23: | Line 23: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]], {{TPCi}} | | [[4Kids Entertainment|4Kids]], {{TPCi}} | ||
| [[Vivian Meridian]] <small>([[AG035]]-[[AG123]])</small>, [[Lilian Meridian]] <small>([[AG143]]-[[AG144]])</small>, [[Townes, Hoyt, and Miles|Townes]], [[Character of the day|various CODs]] | | [[Vivian Meridian]] <small>([[AG035]]-[[AG123]])</small>, [[Lilian Meridian]] <small>([[AG143]]-[[AG144]])</small>, [[Townes, Hoyt, and Miles|Townes]], [[Character of the day|various CODs]] | ||
|- | |||
| Zach Aguilar | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Milo]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Lori Alan | | Lori Alan | ||
Line 91: | Line 95: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Brycen]], [[Schwarz and Weiss|Weiss]] | | [[Brycen]], [[Schwarz and Weiss|Weiss]] | ||
|- | |||
| Dawn Bennett | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Marnie]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| [[Simona Berman]] | | [[Simona Berman]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Mimo]], [[Sophocles's Charjabug]], {{p|Charjabug}} | | [[Mimo]], [[Sophocles's Charjabug]], {{p|Charjabug}} | ||
|- | |||
| Morgan Berry | |||
| {{TPCi}} | |||
| {{gal|Tommy}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Peter R. Bird | | Peter R. Bird | ||
Line 142: | Line 154: | ||
| Edward Bosco | | Edward Bosco | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Drake]] <small>([[JN088]])</small> | | [[Drake]] <small>([[JN088]])</small>, [[Piers]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{tc|Cabbie}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{DL|Leon|Charizard ↔ Gigantamax Charizard|Leon's Charizard}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | ||
|- | |- | ||
| Joshua Briggs | | Joshua Briggs | ||
Line 218: | Line 230: | ||
| SungWon Cho | | SungWon Cho | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Sidney (Masters)|Sidney]] ([[Pokémon Masters EX]]), [[Mustard]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | | [[Sidney (Masters)|Sidney]] ([[Pokémon Masters EX]]), [[Mustard]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[James's Carnivine]] <small>([[JN145]])</small> | ||
|- | |- | ||
| Michael Chobot | | Michael Chobot | ||
Line 246: | Line 258: | ||
| Amber Lee Connors | | Amber Lee Connors | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Harmony]] | | [[Harmony]], {{gal|Honey}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | ||
|- | |- | ||
| [[Samantha Cooper]] | | [[Samantha Cooper]] | ||
Line 415: | Line 427: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]] | | [[4Kids Entertainment|4Kids]] | ||
| {{mov|Jenny|3=08}}, {{OBP|Nick|HS13}}, [[Shane]] | | {{mov|Jenny|3=08}}, {{OBP|Nick|HS13}}, [[Shane]] | ||
|- | |||
| Heather Gonzalez | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Peonia]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Nathalie Gorham | | Nathalie Gorham | ||
Line 447: | Line 463: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| {{an|Tierno}}, [[Cheren]] | | {{an|Tierno}}, [[Cheren]] | ||
|- | |||
| Christopher Hackney | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Avery]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{DL|Marnie|Grimmsnarl|Marnie's Grimmsnarl}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| [[Michael Haigney]]{{tt|*|sometimes credited as Roger Kay}} | | [[Michael Haigney]]{{tt|*|sometimes credited as Roger Kay}} | ||
Line 538: | Line 558: | ||
| [[Eli James]] | | [[Eli James]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Volkner]], [[Siebold]], [[Cilan's Pansage]], [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | | [[Volkner]] <small>([[DP165]]-[[DP179]])</small>, [[Siebold]], [[Cilan's Pansage]] <small>([[BW005]]-[[BW141]])</small>, [[Character of the day|various CODs]], [[:Category:Anime characters (Pokémon)|various Pokémon]] | ||
|- | |- | ||
| Corey James | | Corey James | ||
Line 562: | Line 582: | ||
| Kai Jordan | | Kai Jordan | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Leon]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{DL|Allister|Gastly, Haunter, and Gengar|Allister's Gastly}} | | [[Laxton]], [[Leon]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{DL|Allister|Gastly, Haunter, and Gengar|Allister's Gastly}} | ||
|- | |- | ||
| [[Riley Joseph]] | | [[Riley Joseph]] | ||
Line 779: | Line 799: | ||
| [[4Kids Entertainment|4Kids]], {{TPCi}} | | [[4Kids Entertainment|4Kids]], {{TPCi}} | ||
| {{an|Barry}}, [[Trip]], [[Character of the day|various CODs]] | | {{an|Barry}}, [[Trip]], [[Character of the day|various CODs]] | ||
|- | |||
| Julia McIlvane | |||
| {{TPCi}} | |||
| {{gal|John}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[Oleana]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| [[Michael McMillan]] | | [[Michael McMillan]] | ||
Line 790: | Line 814: | ||
| [[Erica Mendez]] | | [[Erica Mendez]] | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Parker]], {{DL|Hop|Wooloo|Hop's Wooloo}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | | [[Parker]], [[Klara]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, {{DL|Hop|Wooloo|Hop's Wooloo}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | ||
|- | |- | ||
| [[Vic Mignogna]] | | [[Vic Mignogna]] | ||
Line 962: | Line 986: | ||
| Laura Post | | Laura Post | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| {{ga|Red}}'s [[mother]], [[Diantha]] <small>({{pkmn|Generations}})</small>, [[Marowak (ghost)|ghost Marowak]], Narrator <small>({{g|Scarlet and Violet}} [https://www.youtube.com/watch?v=-nzi0S3NGzg promotional video])</small> | | {{ga|Red}}'s [[mother]], [[Diantha]] <small>({{pkmn|Generations}})</small>, [[Opal]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[Melony]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[Marowak (ghost)|ghost Marowak]], {{DL|Bea|Machop|Bea's Machop}} <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, Narrator <small>({{g|Scarlet and Violet}} [https://www.youtube.com/watch?v=-nzi0S3NGzg promotional video])</small> | ||
|- | |- | ||
| Jamieson Price | | Jamieson Price | ||
Line 975: | Line 999: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Gabby and Ty|Ty]] <small>({{pkmn|Generations}})</small> | | [[Gabby and Ty|Ty]] <small>({{pkmn|Generations}})</small> | ||
|- | |||
| Griffin Puatu | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Volkner]] <small>([[JN076]]-[[JN117]])</small>, [[Shane Seeker]], [[Hop]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Miriam Pultro | | Miriam Pultro | ||
Line 1,174: | Line 1,202: | ||
| Keith Silverstein | | Keith Silverstein | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Charon]] <small>({{pkmn|Generations}})</small>, [[AZ]] <small>(Generations)</small>, [[Brock's Onix]] <small>({{pkmn|Origins}})</small> | | [[Inspector Decker]], [[Charon]] <small>({{pkmn|Generations}})</small>, [[AZ]] <small>(Generations)</small>, [[Rose]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[Brock's Onix]] <small>({{pkmn|Origins}})</small> | ||
|- | |- | ||
| [[Michael Sinterniklaas]] | | [[Michael Sinterniklaas]] | ||
Line 1,231: | Line 1,259: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| {{OBP|Joe|M13}} | | {{OBP|Joe|M13}} | ||
|- | |||
| Laura Stahl | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Bea]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Diane Stillwell | | Diane Stillwell | ||
Line 1,250: | Line 1,282: | ||
| Nazeeh Tarsha | | Nazeeh Tarsha | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Raihan]], [[Peony]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | | [[Raihan]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small>, [[Peony]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | ||
|- | |- | ||
| [[J. Michael Tatum]] | | [[J. Michael Tatum]] | ||
Line 1,367: | Line 1,399: | ||
| {{TPCi}} | | {{TPCi}} | ||
| [[Delbert]], [[Kiawe's grandfather]], {{OBP|Darkrai|M10}}, {{p|Tornadus}}, [[Montgomery#Throh|Montgomery's Throh]] | | [[Delbert]], [[Kiawe's grandfather]], {{OBP|Darkrai|M10}}, {{p|Tornadus}}, [[Montgomery#Throh|Montgomery's Throh]] | ||
|- | |||
| Brandon Winckler | |||
| {{TPCi}} | |||
| [[Bede]] <small>([[Pokémon: Twilight Wings|Twilight Wings]])</small> | |||
|- | |- | ||
| Mick Wingert | | Mick Wingert |
edits