9,887
edits
No edit summary |
(→Names: Korean name.) |
||
Line 98: | Line 98: | ||
| Kai | | Kai | ||
| Possibly from Japanese 海 ''kai'' (sea) | | Possibly from Japanese 海 ''kai'' (sea) | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Korean | |||
| 대욱 ''Dae-uk'' | |||
| 대 ''dae'' is equivalent to Japanese 大 ''dai'' (great). | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) |
edits