19,573
edits
m (→List of Abilities in other languages: Correction of french translations) |
mNo edit summary |
||
Line 21: | Line 21: | ||
|Adaptable | |Adaptable | ||
|적응력 ''Jeok'eungryeok'' | |적응력 ''Jeok'eungryeok'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|スカイスキン | |||
|Sky Skin | |||
|{{a|Aerilate}} | |||
|Peau Céleste | |||
|Zenithaut | |||
|Pellecielo | |||
|Piel Celeste | |||
|스카이스킨 ''Sky Skin'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ゆうばく | |ゆうばく | ||
Line 75: | Line 84: | ||
|Trampa Arena | |Trampa Arena | ||
|개미지옥 ''Gaemi Jiok'' | |개미지옥 ''Gaemi Jiok'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|アロマベール | |||
|Aroma Veil | |||
|{{a|Aroma Veil}} | |||
|Aroma-Voile | |||
|Dufthülle | |||
|Aromavelo | |||
|Velo Aroma | |||
|아로마베일 ''Aroma Veil'' | |||
|- style="background: #fff" | |||
|オーラブレイク | |||
|Aura Break | |||
|{{a|Aura Break}} | |||
|Aura Inversée | |||
|Aura-Umkehr | |||
|Frangiaura | |||
|Rompeaura | |||
|오라브레이크 ''Aura Break'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ナイトメア | |ナイトメア | ||
Line 111: | Line 138: | ||
|Mar Llamas | |Mar Llamas | ||
|맹화 ''Maenghwa'' | |맹화 ''Maenghwa'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|ぼうだん | |||
|Bōdan | |||
|{{a|Bulletproof}} | |||
|Pare-balles | |||
|Kugelsicher | |||
|Antiproiettile | |||
|Antibalas | |||
|방탄 ''Bangtan'' | |||
|- style="background: #fff" | |||
|ほおぶくろ | |||
|Hoobukuro | |||
|{{a|Cheek Pouch}} | |||
|Bajoues | |||
|Backentaschen | |||
|Guancegonfie | |||
|Carrillo | |||
|볼주머니 ''Boljumeoni'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ようりょくそ | |ようりょくそ | ||
Line 147: | Line 192: | ||
|Cambio Color | |Cambio Color | ||
|변색 ''Byeonsaek'' | |변색 ''Byeonsaek'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|かちき | |||
|Kachiki | |||
|{{a|Competitive}} | |||
|Battant | |||
|Unbeugsamkeit | |||
|Tenacia | |||
|Tenacidad | |||
|승기 ''Seunggi'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ふくがん | |ふくがん | ||
Line 192: | Line 246: | ||
|Humedad | |Humedad | ||
|습기 ''Seupgi'' | |습기 ''Seupgi'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|ダークオーラ | |||
|Dark Aura | |||
|{{a|Dark Aura}} | |||
|Aura Ténébreuse | |||
|Dunkelaura | |||
|Auratetra | |||
|Aura Oscura | |||
|다크오라 ''Dark Aura'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|よわき | |よわき | ||
Line 264: | Line 327: | ||
|{{tt|Efec.|Efecto}} Espora | |{{tt|Efec.|Efecto}} Espora | ||
|포자 ''Poja'' | |포자 ''Poja'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|フェアリーオーラ | |||
|Fairy Aura | |||
|{{a|Fairy Aura}} | |||
|Aura Féerique | |||
|Feenaura | |||
|Aurafolletto | |||
|Aura Feérica | |||
|페어리오라 ''Fairy Aura'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|フィルター | |フィルター | ||
Line 309: | Line 381: | ||
|Don Floral | |Don Floral | ||
|플라워기프트 ''Flower Gift'' | |플라워기프트 ''Flower Gift'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|フラワーベール | |||
|Flower Veil | |||
|{{a|Flower Veil}} | |||
|Flora-Voile | |||
|Blütenhülle | |||
|Fiorvelo | |||
|Velo Flor | |||
|플라워베일 ''Flower Veil'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|てんきや | |てんきや | ||
Line 345: | Line 426: | ||
|Cacheo | |Cacheo | ||
|통찰 ''Tongchal'' | |통찰 ''Tongchal'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|ファーコート | |||
|Fur Coat | |||
|{{a|Fur Coat}} | |||
|Toison Épaisse | |||
|Fellkleid | |||
|Foltopelo | |||
|Pelaje Recio | |||
|퍼코트 ''Fur Coat'' | |||
|- style="background: #fff" | |||
|はやてのつばさ | |||
|Hayate no Tsubasa | |||
|{{a|Gale Wings}} | |||
|Ailes Bourrasque | |||
|Orkanschwingen | |||
|Aliraffica | |||
|Alas Vendaval | |||
|질풍날개 ''Jilpung Nalgae'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|くいしんぼう | |くいしんぼう | ||
Line 354: | Line 453: | ||
|Gula | |Gula | ||
|먹보 ''Meokbo'' | |먹보 ''Meokbo'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|ぬめぬめ | |||
|Numenume | |||
|{{a|Gooey}} | |||
|Poisseux | |||
|Viskosität | |||
|Viscosità | |||
|Baba | |||
| | |||
|- style="background: #fff" | |||
|くさのけがわ | |||
|Kusa no Kegawa | |||
|{{a|Grass Pelt}} | |||
|Toison Herbue | |||
| | |||
|Peloderba | |||
|Manto Frondoso | |||
| | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|こんじょう | |こんじょう | ||
Line 642: | Line 759: | ||
|Muro Mágico | |Muro Mágico | ||
|매직가드 ''Magic Guard'' | |매직가드 ''Magic Guard'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|マジシャン | |||
|Magician | |||
|{{a|Magician}} | |||
|Magicien | |||
|Zauberer | |||
|Prestigiatore | |||
|Prestidigitador | |||
| | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|マグマのよろい | |マグマのよろい | ||
Line 669: | Line 795: | ||
|Escama {{tt|Esp.|Especial}} | |Escama {{tt|Esp.|Especial}} | ||
|이상한 비늘 ''Isanghan Bineul'' | |이상한 비늘 ''Isanghan Bineul'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|メガランチャー | |||
|Mega Launcher | |||
|{{a|Mega Launcher}} | |||
|Méga Blaster | |||
|Megawumme | |||
|Megalancio | |||
|Megadisparador | |||
|메가런처 ''Mega Launcher'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|マイナス | |マイナス | ||
Line 734: | Line 869: | ||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ミイラ | |ミイラ | ||
| | |Miira | ||
|{{a|Mummy}} | |{{a|Mummy}} | ||
|Momie | |Momie | ||
Line 804: | Line 939: | ||
|Ritmo Proprio | |Ritmo Proprio | ||
|마이페이스 ''My Pace'' | |마이페이스 ''My Pace'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|おやこあい | |||
|Oyako Ai | |||
|{{a|Parental Bond}} | |||
|Amour Filial | |||
|Familienbande | |||
|Amorefiliale | |||
|Amor Filial | |||
|부자유친 ''Bujayuchin'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|わるいてぐせ | |わるいてぐせ | ||
Line 831: | Line 975: | ||
|Más | |Más | ||
|플러스 ''Plus'' | |플러스 ''Plus'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|フェアリースキン | |||
|Fairy Skin | |||
|{{a|Pixilate}} | |||
|Peau Féérique | |||
|Feenschicht | |||
|Pellefolletto | |||
|Piel Feérica | |||
|페어리스킨 ''Fairy Skin'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ポイズンヒール | |ポイズンヒール | ||
Line 876: | Line 1,029: | ||
|Presión | |Presión | ||
|프레셔 ''Pressure'' | |프레셔 ''Pressure'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|へんげんじざい | |||
|Hengen Jizai | |||
|{{a|Protean}} | |||
|Protéen | |||
|Wandlungskunst | |||
|Mutatipo | |||
|Mutatipo | |||
| | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|ヨガパワー | |ヨガパワー | ||
Line 921: | Line 1,083: | ||
|Audaz | |Audaz | ||
|이판사판 ''Ipansapan'' | |이판사판 ''Ipansapan'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|フリーズスキン | |||
|Freeze Skin | |||
|{{a|Refrigerate}} | |||
|Peau Gelée | |||
|Frostschicht | |||
|Pellegelo | |||
|Piel Helada | |||
|프리즈스킨 ''Freeze Skin'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|さいせいりょく | |さいせいりょく | ||
Line 1,173: | Line 1,344: | ||
|Rezagado | |Rezagado | ||
|시간벌기 ''Sigan Beolgi'' | |시간벌기 ''Sigan Beolgi'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|バトルスイッチ | |||
|Battle Switch | |||
|{{a|Stance Change}} | |||
|Déclic Tactique | |||
|Taktikwechsel | |||
|Accendilotta | |||
|Cambio Táctico | |||
|배틀스위치 ''Battle Switch'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|せいでんき | |せいでんき | ||
Line 1,218: | Line 1,398: | ||
|Colector | |Colector | ||
|마중물 ''Majungmul'' | |마중물 ''Majungmul'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|がんじょうあご | |||
|Ganjō Ago | |||
|{{a|Strong Jaw}} | |||
|Prognathe | |||
|Titankiefer | |||
|Ferromascella | |||
|Mandíbula Fuerte | |||
|옹골찬턱 ''Onggolchanteok'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|がんじょう | |がんじょう | ||
Line 1,254: | Line 1,443: | ||
|Enjambre | |Enjambre | ||
|벌레의 알림 ''Beolle-yi Allim'' | |벌레의 알림 ''Beolle-yi Allim'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|スイートベール | |||
|Sweet Veil | |||
|{{a|Sweet Veil}} | |||
|Gluco-Voile | |||
|Zuckerhülle | |||
|Dolcevelo | |||
|Velo Dulce | |||
|스위트베일 ''Sweet Veil'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|すいすい | |すいすい | ||
Line 1,263: | Line 1,461: | ||
|Nado Rápido | |Nado Rápido | ||
|쓱쓱 ''Sseuksseuk'' | |쓱쓱 ''Sseuksseuk'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|きょうせい | |||
|Kyōsei | |||
|{{a|Symbiosis}} | |||
|Symbiose | |||
|Nutznießer | |||
|Simbiosi | |||
|Simbiosis | |||
| | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|シンクロ | |シンクロ | ||
Line 1,335: | Line 1,542: | ||
|Torrente | |Torrente | ||
|급류 ''Geupryu'' | |급류 ''Geupryu'' | ||
|- style="background: #fff" | |||
|かたいツメ | |||
|Katai Tsume | |||
|{{a|Tough Claws}} | |||
|Griffe Dure | |||
|Krallenwucht | |||
|Unghiedure | |||
|Garra Dura | |||
|단단한 발톱 ''Dandanhan Baltop'' | |||
|- style="background: #fff" | |- style="background: #fff" | ||
|どくぼうそう | |どくぼうそう |