2,362
edits
Line 92: | Line 92: | ||
Dragon= 100 | | Dragon= 100 | | ||
Dark= 100 }} | Dark= 100 }} | ||
=Learnset= | |||
{{learnset intro|Chinchou}} | |||
==By [[Level|leveling up]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
|- | |||
| Start || '''{{M|Bubble}}'''<BR>{{M|Thunder Wave}} || '''{{M|Bubble}}'''<BR>{{M|Thunder Wave}} || '''{{M|Bubble}}'''<BR>{{M|Supersonic}} | |||
|- | |||
| 5 || {{M|Supersonic}} || {{M|Supersonic}} || | |||
|- | |||
| 6 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| 9 || || || {{M|Flail}} | |||
|- | |||
| 12 || || || '''{{M|Water Gun}}''' | |||
|- | |||
| 13 || {{M|Flail}} || {{M|Flail}} || | |||
|- | |||
| 17 || '''{{M|Water Gun}}''' || '''{{M|Water Gun}}''' || {{M|Confuse Ray}} | |||
|- | |||
| 20 || || || '''{{M|Spark}}''' | |||
|- | |||
| 23 || || || {{M|Take Down}} | |||
|- | |||
| 25 || '''{{M|Spark}}''' || '''{{M|Spark}}''' || | |||
|- | |||
| 28 || || || '''{{M|Bubblebeam}}''' | |||
|- | |||
| 29 || {{M|Confuse Ray}} || {{M|Confuse Ray}} || | |||
|- | |||
| 31 || || || {{M|Signal Beam}} | |||
|- | |||
| 34 || || || '''{{M|Discharge}}''' | |||
|- | |||
| 37 || {{M|Take Down}} || {{M|Take Down}} || | |||
|- | |||
| 39 || || || {{M|Aqua Ring}} | |||
|- | |||
| 41 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || '''{{M|Hydro Pump}}''' || | |||
|- | |||
| 42 || || || '''{{M|Hydro Pump}}''' | |||
|- | |||
| 45 || || || {{M|Charge}} | |||
|- | |||
| 49 || || {{M|Charge}} || | |||
|}</CENTER> | |||
==By [[TM]]/[[HM]]== | |||
<CENTER> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! Game | |||
! [[Generation II]] | |||
! [[Generation III]] | |||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |||
| TM03 || {{m|Curse}} || '''{{M|Water Pulse}}''' || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{M|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || '''{{M|Zap Cannon}}''' || {{M|Hail}} || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Snore}} || {{M|Ice Beam}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Endure}} || || | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM24 || || '''{{M|Thunderbolt}}''' || '''{{M|Thunderbolt}}''' | |||
|- | |||
| TM25 || '''{{M|Thunder}}''' || '''{{M|Thunder}}''' || '''{{M|Thunder}}''' | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{M|Swagger}} || '''{{M|Shock Wave}}''' || '''{{M|Shock Wave}}''' | |||
|- | |||
| TM35 || {{M|Sleep Talk}} || || | |||
|- | |||
| TM39 || || || {{M|Rock Tomb}} | |||
|- | |||
| TM42 || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM55 || || || '''{{M|Tide}}''' | |||
|- | |||
| TM57 || || || '''{{M|Charge Beam}}''' | |||
|- | |||
| TM58 || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM70 || || || {{M|Flash}} | |||
|- | |||
| TM73 || || || {{M|Thunder Wave}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM82 || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM05 || {{M|Flash}} || {{M|Flash}} || | |||
|- | |||
| HM06 || '''{{M|Whirlpool}}''' || || | |||
|- | |||
| HM07 || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || || '''{{M|Dive}}''' || | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
==By breeding== | |||
==By tutoring== | |||
==Special moves== | |||
=Evolution= | =Evolution= |
edits