7,112
edits
(→Names) |
m (→Names: Added Brazilian Portuguese from XY104) |
||
Line 227: | Line 227: | ||
|Pirsifbeere | |Pirsifbeere | ||
|From ''Pfirsich'', peach. | |From ''Pfirsich'', peach. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Italian | |Italian | ||
|Baccapesca | |Baccapesca | ||
|From ''pesca''. | |From ''pesca''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|Brazilian Portuguese | |||
|Fruta Pêsso<br>Fruta Pecha ([[XY104]]-present) | |||
|From pêssego, peach.<br>From its English name. | |||
|- style="background:#FFF;" | |||
|European Portuguese | |||
|Fruta Pêsso | |||
|From pêssego, peach. | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Spanish | |Spanish |
edits