559
edits
Line 369: | Line 369: | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| | {| align="center" | ||
|- | |- | ||
| | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM01 || {{m|Mega Punch}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM05 || {{m|Mega Kick}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM08 || {{m|Body Slam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM09 || {{m|Take Down}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || {{m|Double-Edge}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM15 || {{m|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM17 || {{m|Submission}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM18 || {{m|Counter}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM19 || {{m|Seismic Toss}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM20 || {{m|Rage}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM22 || {{m|SolarBeam}} || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM24 || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM25 || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM29 || '''{{m|Psychic}}''' || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{m|Teleport}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM33 || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || {{m|Metronome}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || {{m|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{m|Thunder Wave}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || '''{{m|Psywave}}''' || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM05 || {{m|Flash}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM01 || {{m|DynamicPunch}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM02 || {{m|Headbutt}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM03 || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM07 || {{m|Zap Cannon}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM09 || {{m|Psych Up}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM13 || {{m|Snore}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM15 || {{m|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM20 || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM22 || {{m|SolarBeam}} || {{ic|Grass}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM25 || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM29 || {{m|Psychic}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM31 || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM33 || {{m|Ice Punch}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || {{m|Defense Curl}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM41 || {{m|ThunderPunch}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || {{m|Dream Eater}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || {{m|Thief}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM47 || {{m|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM48 || {{m|Fire Punch}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM50 || {{m|Nightmare}} || {{ic|Ghost}} | ||
|- | |- | ||
| | | HM05 || {{m|Flash}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| HM05 || {{ | | TM01 || {{m|Focus Punch}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |||
| TM04 || {{m|Calm Mind}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{m|Taunt}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{m|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM16 || {{m|Light Screen}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Safeguard}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM22 || {{m|SolarBeam}} || {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
| TM24 || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| TM25 || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM29 || {{m|Psychic}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{m|Brick Break}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM33 || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{m|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{m|Flamethrower}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| TM41 || {{m|Torment}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{m|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{m|Thief}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| TM48 || {{m|Skill Swap}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| TM49 || {{m|Snatch}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| HM05 || {{m|Flash}} || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{psychic color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{m|Focus Punch}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM04 || {{m|Calm Mind}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM11 || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM12 || {{m|Taunt}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{m|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM16 || {{m|Light Screen}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM17 || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{m|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Safeguard}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM21 || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM22 || {{m|SolarBeam}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM24 || {{m|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM25 || {{m|Thunder}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM29 || {{m|Psychic}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM30 || {{m|Shadow Ball}} || {{ic|Ghost}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{m|Brick Break}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM33 || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM34 || {{m|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM35 || {{m|Flamethrower}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM41 || {{m|Torment}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM42 || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM43 || {{m|Secret Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{m|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM45 || {{m|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM46 || {{m|Thief}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM48 || {{m|Skill Swap}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM49 || {{m|Snatch}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM52 || {{m|Focus Blast}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM53 || {{m|Energy Ball}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM56 || {{m|Fling}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM57 || {{m|Charge Beam}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM58 || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM60 || {{m|Drain Punch}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM66 || {{m|Payback}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM67 || {{m|Recycle}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM68 || {{m|Giga Impact}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM70 || {{m|Flash}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM73 || {{m|Thunder Wave}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM77 || {{m|Psych Up}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM78 || {{m|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM82 || {{m|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM83 || {{m|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| TM85 || {{m|Dream Eater}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM86 || {{m|Grass Knot}} || {{ic|Grass}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| TM87 || {{m|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM90 || {{m|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| TM92 || {{m|Trick Room}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits