19,436
edits
m (Protected "Lumiose City" ([edit=sysop] (expires 00:00, 12 October 2013 (UTC)) [move=sysop] (indefinite))) |
m (→Name origin) |
||
Line 54: | Line 54: | ||
| Ciudad Luminalia | | Ciudad Luminalia | ||
| From ''La Ville-Lumière'' and possibly ''luminoso'' (bright, luminous) or ''iluminar'' (illuminate). | | From ''La Ville-Lumière'' and possibly ''luminoso'' (bright, luminous) or ''iluminar'' (illuminate). | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Korean | | Korean | ||
| | | 미르시티 ''Mireu City'' | ||
| | | Possibly from ''myrrh''. | ||
|- style="background:#FFF;" | <!--||- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| | | |