2,362
edits
Line 195: | Line 195: | ||
|} | |} | ||
==By [[TM]]/[[HM]]== | ==By [[TM]]/[[HM]]== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
Line 203: | Line 202: | ||
! [[Generation II]] | ! [[Generation II]] | ||
! [[Generation III]] | ! [[Generation III]] | ||
! [[Generation IV]] | |||
|- | |- | ||
| | | TM02 || || {{M|Headbutt}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM03 || || {{m|Curse}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM05 || || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM07 || || {{M|Zap Cannon}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM08 || {{M|Body Slam}} || {{M|Rock Smash}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM09 || {{M|Take Down}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM10 || {{M|Double Edge}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM11 || || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} || {{M|Sunny Day}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM12 || || || {{M|Taunt}} || {{M|Taunt}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM13 || || {{M|Snore}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM17 || || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM20 || {{m|Rage}} || {{m|Endure}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM21 || || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM23 || || ''{{M|Iron Tail}}'' || ''{{M|Iron Tail}}'' || ''{{M|Iron Tail}}'' | ||
|- | |- | ||
| | | TM26 || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' || '''{{M|Earthquake}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM27 || {{M|Fissure}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM28 || '''{{M|Dig}}''' || '''{{M|Dig}}''' || '''{{M|Dig}}''' || '''{{M|Dig}}''' | ||
|- | |- | ||
| TM31 || {{m|Mimic}} || || | | TM31 || {{m|Mimic}} || '''{{M|Mud Slap}}''' || || | ||
|- | |- | ||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | | TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} || {{M|Double Team}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM34 || {{m|Bide}} || {{M|Swagger}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM35 || || {{M|Sleep Talk}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM36 || {{M|Selfdestruct}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM37 || || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} || {{M|Sandstorm}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM39 || || || '''{{M|Rock Tomb}}''' || '''{{M|Rock Tomb}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | TM40 || {{M|Skull Bash}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | TM41 || || || {{M|Torment}} || {{M|Torment}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM42 || || || {{m|Facade}} || {{m|Facade}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM43 || || || {{M|Secret Power}} || {{M|Secret Power}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM45 || || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM46 || || || {{M|Thief}} || {{M|Thief}} | ||
|- | |- | ||
| | | TM47 || {{M|Explosion}} || || || | ||
|- | |- | ||
| TM50 || {{M|Substitute}} || {{M| | | TM48 || '''{{M|Rock Slide}}''' || || || | ||
|- | |||
| TM50 || {{M|Substitute}} || || || | |||
|- | |||
| TM58 || || || || {{M|Endure}} | |||
|- | |||
| TM59 || || || || {{M|Dragon Pulse}} | |||
|- | |||
| TM64 || || || || {{M|Explosion}} | |||
|- | |||
| TM66 || || || || {{M|Quick Revenge}} | |||
|- | |||
| TM69 || || || || '''{{M|Rock Cart}}''' | |||
|- | |||
| TM71 || || || || '''{{M|Stone Edge}}''' | |||
|- | |||
| TM74 || || || || {{M|Gyro Ball}} | |||
|- | |||
| TM76 || || || || {{M|Stealth Rock}} | |||
|- | |||
| TM77 || || || || {{M|Psych Up}} | |||
|- | |||
| TM78 || || || || {{M|Entice}} | |||
|- | |||
| TM80 || || || || '''{{M|Rock Slide}}''' | |||
|- | |||
| TM82 || || || || {{M|Sleep Talk}} | |||
|- | |||
| TM83 || || || || {{M|Nature Blessing}} | |||
|- | |||
| TM87 || || || || {{M|Swagger}} | |||
|- | |||
| TM90 || || || || {{M|Substitute}} | |||
|- | |||
| TM91 || || || || ''{{M|Luster Cannon}}'' | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || || || {{M|Rock Smash}} || | |||
|} | |} | ||
=Evolution= | =Evolution= |
edits