2,362
edits
Line 128: | Line 128: | ||
! ROWSPAN=2 | [[Generation II]] | ! ROWSPAN=2 | [[Generation II]] | ||
! COLSPAN=2 | [[Generation III]] | ! COLSPAN=2 | [[Generation III]] | ||
! ROWSPAN=2 | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{rock color}};" | |- style="background: #{{rock color}};" | ||
| RSE || FR/LG | | RSE || FR/LG | ||
|- | |- | ||
| Start || {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} || {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} || COLSPAN=2 | {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} | | Start || {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} || {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} || COLSPAN=2 | {{M|Screech}}<BR>{{M|Tackle}} || {{M|Mud Sport}}<BR>{{M|Tackle}}<BR>{{M|Harden}}<BR>{{M|Bind}} | ||
|- | |||
| 6 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Screech}} | |||
|- | |- | ||
| 8 || || || || {{M|Bind}} | | 8 || || || || {{M|Bind}} | ||
|- | |- | ||
| 9 || || || {{M|Bind}} || | | 9 || || || {{M|Bind}} || || '''{{M|Rock Throw}}''' | ||
|- | |||
| 10 || || {{M|Bind}} || COLSPAN=2 | || | |||
|- | |||
| 12 || || || || '''{{M|Rock Throw}}''' || | |||
|- | |||
| 13 || || || '''{{M|Rock Throw}}''' || || | |||
|- | |||
| 14 || || '''{{M|Rock Throw}}''' || COLSPAN=2 | || {{M|Rage}} | |||
|- | |- | ||
| | | 15 || {{M|Bind}} || || COLSPAN=2 | || | ||
|- | |- | ||
| | | 17 || || || COLSPAN=2 | || '''{{M|Rock Tomb}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 19 || '''{{M|Rock Throw}}''' || || || {{M|Harden}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 21 || || || {{M|Harden}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | 22 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Sandstorm}} | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || || {{M|Harden}} || || {{M|Rage}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 25 || {{M|Rage}} || || {{M|Rage}} || || {{M|Slam}} | ||
|- | |- | ||
| | | 27 || || {{M|Rage}} || COLSPAN=2 | || | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || || || || {{M|Dragonbreath}} || '''{{M|Rock Cart}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 33 || {{M|Slam}} || || {{M|Sandstorm}} || || {{M|Dragonbreath}} | ||
|- | |- | ||
| | | 34 || || || || {{M|Sandstorm}} || | ||
|- | |- | ||
| | | 36 || || {{M|Sandstorm}} || || || | ||
|- | |- | ||
| | | 37 || || || {{M|Headbutt}} || || | ||
|- | |- | ||
| | | 38 || || || COLSPAN=2 | || ''{{M|Iron Tail}}'' | ||
|- | |- | ||
| | | 40 || || {{M|Slam}} || COLSPAN=2 | || | ||
|- | |- | ||
| | | 41 || || || || {{M|Slam}} || '''{{M|Sand Tomb}}''' | ||
|- | |- | ||
| | | 43 || {{M|Harden}} || || COLSPAN=2 | || | ||
|- | |- | ||
| | | 45 || || || COLSPAN=2 | ''{{M|Iron Tail}}'' || | ||
|- | |- | ||
| | | 46 || || || COLSPAN=2 | || {{M|Double Edge}} | ||
|- | |- | ||
| 49 || || || '''{{M|Sand Tomb}}''' || | | 49 || || || '''{{M|Sand Tomb}}''' || || '''{{M|Stone Edge}}''' | ||
|- | |- | ||
| 52 || || || || '''{{M|Sand Tomb}}''' | | 52 || || || || '''{{M|Sand Tomb}}''' || | ||
|- | |- | ||
| 56 || || || || {{M|Double Edge}} | | 56 || || || || {{M|Double Edge}} || | ||
|- | |- | ||
| 57 || || || {{M|Double Edge}} || | | 57 || || || {{M|Double Edge}} || || | ||
|} | |} | ||
edits