1,167
edits
mNo edit summary |
Yuuki Asuna (talk | contribs) m (→Names) |
||
Line 408: | Line 408: | ||
| Corruption of his Japanese name | | Corruption of his Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
| {{tt||}} 石蘭 ''Shílán'' | | {{tt||}} 石蘭 / 石兰 ''Shílán'' | ||
| From 石蘭 ''shílán'', ''{{wp|Trichoglottis}}'' | | From 石蘭 ''shílán'', ''{{wp|Trichoglottis}}'' | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| {{tt||}} 石蘭 | |||
| From 石蘭 ''{{wp|Trichoglottis}}'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Vietnamese | | Vietnamese | ||
Line 420: | Line 425: | ||
{{langtable|color={{castle color light}}|bordercolor={{castle color}} | {{langtable|color={{castle color light}}|bordercolor={{castle color}} | ||
|ja=キャッスルバトラー ''Castle Butler'' | |ja=キャッスルバトラー ''Castle Butler'' | ||
|zh_cmn=城堡對戰者 ''{{tt|Chéngbǎo Duìzhànzhě|Castle Battler}}'' | zh_yue=城堡對戰者 | ||
|zh_cmn=城堡對戰者 / 城堡对战者 ''{{tt|Chéngbǎo Duìzhànzhě|Castle Battler}}'' | |||
|fr_eu=Chambellan | |fr_eu=Chambellan | ||
|de=Kammerdiener | |de=Kammerdiener |
edits