Open main menu

Bulbapedia β

User:TehPerson/List of battle area Trainers (Generation VI)

< User:TehPerson
Bulbapedia bulb.png This article is intended to be moved into one of Bulbapedia's main content spaces.
Be mindful that it is still part of a personal userspace. Any content changes should be brought up on the talk page for this article.

These lists show all of the possible Pokémon Trainers that may be battled at the Battle Institute and Battle Maison in Generation VI, excluding Battle Chatelaines. Each Trainer is placed in a tier within each list, which determines when they are battled and the individual values of their Pokémon.

List of normal Trainers

These Trainers may appear in the first round of the Battle Institute test or in the normal-level challenges at the Battle Maison.

Trainer class Name Tier Pokémon Sets
XY ORAS 1 2 3 4
Youngster Owen Tancred I Team L 1 1
Youngster Ryan Yoshihiro I Team L 1 1
Youngster Pascal I Team L 1 1
Youngster Isaac Simppa I Team L 1 1
Lass Viviane Seiko I Team L 1 1
Lass Ernestine Emelja I Team L 1 1
Lass Chloe I Team L 1 1
Lass Ruth Noriko I Team L 1 1
Schoolboy Powell Aloysius I Team L 1 1
Schoolboy Declan Jibade I Team L 1 1
Schoolboy Ronald Tefere I Team L 1 1
Schoolboy Kevin I Team L 1 1
Schoolgirl Sophie Rumiko I Team L 1 1
Schoolgirl Dominique Opeyemi I Team L 1 1
Schoolgirl Pauline I Team L 1 1
Schoolgirl Eloise Kemi I Team L 1 1
Rich Boy Kip Babatunji I Team L 1 1
Rich Boy Franc Gennady I Team L 1 1
Rich Boy Gulden Jorn I Team L 1 1
Rich Boy Sol I Team L 1 1
Lady Genevoise Reina I Team L 1 1
Lady Lira Temitope I Team L 1 1
Lady Penny Henrietta I Team L 1 1
Lady Krona Endotah I Team L 1 1
Preschooler Felix Peppi I Team L 1 1
Preschooler Noam Tomi I Team L 1 1
Preschooler Marcel Siorus I Team L 1 1
Preschooler Zak Amjad I Team L 1 1
Preschooler Olivia Nadine I Team L 1 1
Preschooler Caroline Lihle I Team L 1 1
Preschooler Juliette Thembi I Team L 1 1
Preschooler Jocelyne I Team L 1 1
Backpacker Einar Sigifrith II Team L 1 1
Backpacker Anand Pradeep II Team L 1 1
Backpacker Claude Owain II Team L 1 1
Tourist Mallorca II Team L 1 1
Tourist Martine II Team L 1 1
Tourist Antalya II Team L 1 1
Garçon Donaven Jasdeep II Team L 1 1
Garçon Liam Marty II Team L 1 1
Garçon Cole Ken II Team L 1 1
Waitress Ayu II Team L 1 1
Waitress Barb II Team L 1 1
Waitress Catla II Team L 1 1
Poké Fan Orpheus Farida II Team L 1 1
Poké Fan Albert Gelar II Team L 1 1
Poké Fan Tristan Bardo II Team L 1 1
Poké Fan Delilah II Team L 1 1
Poké Fan Medea Solveig II Team L 1 1
Poké Fan Elaine Naomi II Team L 1 1
Hiker Bight Kailash III Team L: Fighting/Ground/Rock/Steel 2 2
Hiker Adze Hetch III Team L: Fighting/Ground/Rock/Steel 2 2
Rising Star Heywood III Team L 2 2
Rising Star Jacqueline III Team L 2 2
Fairy Tale Girl Rosanella III Team L: Fairy/Grass/Normal 2 2
Fairy Tale Girl Blondine III Team L: Fairy/Grass/Normal 2 2
Fairy Tale Girl Abricotine III Team L: Fairy/Grass/Normal 2 2
Punk Guy Phobos Dante III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Punk Guy Atlas Dexter III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Punk Guy Janus Iker III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Punk Girl Io Kimberly III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Punk Girl Callisto Ximena III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Punk Girl Tethys Jiana III Team L: Dark/Poison/Intimidate 2 2
Chef Gougere Herb III Team L: Fire/Grass/Water 2 2
Chef Fricasse Flavio III Team L: Fire/Grass/Water 2 2
Chef Brunoise Cooke III Team L: Fire/Grass/Water 2 2
Rising Star Matias III Team L 2 2
Rising Star Thibault III Team L 2 2
Rising Star Emilia III Team L 2 2
Rising Star Elysia III Team L 2 2
Butler Samvel IV Team M 1 1
Butler Wooster IV Team M 1 1
Butler Faron IV Team M 1 1
Maid Gisela Marleigh IV Team M 1 1
Maid Taylor Laynie IV Team M 1 1
Maid Angeline Karaly IV Team M 1 1
Artist Rusty IV Team M 1 1
Artist Slate IV Team M 1 1
Artist Rudy IV Team M 1 1
Artist Jade IV Team M 1 1
Artist Olive IV Team M 1 1
Artist Blanche IV Team M 1 1
Worker Conan Carver IV Team M: Fighting/Ground/Rock/Steel 1 1
Worker Toshi Plummer IV Team M: Fighting/Ground/Rock/Steel 1 1
Worker Nika Jagger IV Team M: Fighting/Ground/Rock/Steel 1 1
Worker Brodie Carden IV Team M: Fighting/Ground/Rock/Steel 1 1
Roller Skater Sofian IV Team M 1 1
Roller Skater Hjalmar IV Team M 1 1
Roller Skater Mercedes IV Team M 1 1
Roller Skater Astra IV Team M 1 1
Gardener Logan V Team M: Grass/Ground 2 2
Gardener Dara V Team M: Grass/Ground 2 2
Chef Mario Haddock V Team M: Ice/Water 2 2
Beauty Neve Jamille V Team M: Ice/Water 2 2
Owner Domino V Team M 2 2
Owner Aric V Team M 2 2
Beauty Maeve Belinda V Team M 2 2
Beauty Nova Nohea V Team M 2 2
Tourist Chitose V Team M 2 2
Tourist Gatwick V Team M 2 2
Tourist Adelaide V Team M 2 2
Tourist Paris V Team M 2 2
Monsieur Thierry V Team M 2 2
Monsieur Rodrigo V Team M 2 2
Madame Dione Adalia V Team M 2 2
Madame Nereid Charlotte V Team M 2 2
Pokémon Breeder Avi V Team M 2 2
Pokémon Breeder Bram V Team M 2 2
Pokémon Breeder Maia V Team M 2 2
Pokémon Breeder Tera V Team M 2 2
  • Tier I Trainers may appear in Battles No. 1 to 5, using Pokémon with 3 IV's for each stat
  • Tier II Trainers may appear in Battles No. 1 to 10, using Pokémon with 3 IV's for each stat
  • Tier III Trainers may appear in Battles No. 6 to 15, using Pokémon with 7 IV's for each stat
  • Tier IV Trainers may appear in Battles No. 11 to 19, using Pokémon with 11 IV's for each stat
  • Tier V Trainers may appear in Battles No. 16 to 19, using Pokémon with 15 IV's for each stat


List of Super Trainers

These Trainers may be battled from rounds 2 to 5 of the Battle Institute test and in the Super challenges at the Battle Maison.

Trainer class Name Tier Pokémon Sets
XY ORAS 1 2 3 4
Youngster Pablo Amarnath I Bug/Normal 1 1
Youngster Nathan Masaharu I Bug/Normal 1 1
Lass Lauren Kana I Fairy/Normal 1 1
Lass Eva Reena I Fairy/Normal 1 1
Schoolboy Fritz Potter I Team AB 1 1
Schoolboy Schuyler I Team CD 1 1
Schoolgirl Kaya I Team AB 1 1
Schoolgirl Athena I Team CD 1 1
Rich Boy Kasper Lachlan I Team AB 1 1
Rich Boy Auric Sione I Team CD 1 1
Lady Aline Holly I Team AB 1 1
Lady Francoise Glynnis I Team CD 1 1
Preschooler Cody Sulo I Team AB 1 1
Preschooler Preston Gwillym I Team CD 1 1
Preschooler Ava Sakura I Team AB 1 1
Preschooler Madison Uta I Team CD 1 1
Backpacker Erroll Maxen I Team AB 1 1
Backpacker Seamus Ranwyl I Team CD 1 1
Tourist Edirne I Team AB 1 1
Tourist Marbella I Team CD 1 1
Garçon Caleb Narry I Team AB 1 1
Garçon Basim Joel I Team CD 1 1
Waitress Char I Team AB 1 1
Waitress Tilapia I Team CD 1 1
Poké Fan Antony Alekhya I Team AB 1 1
Poké Fan Rhett Konani I Team CD 1 1
Poké Fan Dierdre Veronica I Team AB 1 1
Poké Fan Ophelia Olonno I Team CD 1 1
Hiker Deck Palani I Ground/Rock/Steel 1 1
Hiker Abseil I Ground/Rock/Steel 1 1
Rising Star Jamie II Team AB 1 1
Rising Star Tilde II Team CD 1 1
Fairy Tale Girl Jeanette II Fairy/Normal/Psychic 1 1
Fairy Tale Girl Sylvia II Fairy/Normal/Psychic 1 1
Fairy Tale Girl Aurore II Fairy/Normal/Psychic 1 1
Punk Guy Oberon Channing II Dark/Poison 1 1
Punk Guy Triton Cruz II Dark/Poison 1 1
Punk Guy Pan Darius II Dark/Poison 1 1
Punk Girl Rhea II Dark/Poison 1 1
Punk Girl Titania II Dark/Poison 1 1
Punk Girl Ariel II Dark/Poison 1 1
Chef Jus II Fire/Grass/Water 1 1
Chef Dariole II Fire/Grass/Water 1 1
Chef Florentine II Fire/Grass/Water 1 1
Butler Joshua II Team AB 1 1
Butler Elias II Team CD 1 1
Butler Jude II Team BC 1 1
Maid Beth II Team AB 1 1
Maid Paige II Team CD 1 1
Maid Joelle II Team BC 1 1
Artist Jasper III Team AB 2 2
Artist Gray III Team CD 2 2
Artist Rufous III Team BC 2 2
Artist Carmine III Team AB 2 2
Artist Sienna III Team CD 2 2
Artist Scarlet III Team BC 2 2
Worker Arnau III Ground/Rock/Steel 2 2
Worker Leo III Ground/Rock/Steel 2 2
Worker Esteban III Ground/Rock/Steel 2 2
Worker Jules III Ground/Rock/Steel 2 2
Roller Skater Manuel III Electric/Flying 2 2
Roller Skater Rory III Electric/Flying 2 2
Roller Skater Clio III Electric/Flying 2 2
Roller Skater Sierra III Electric/Flying 2 2
Rising Star Giacomo III Team AB 2 2
Rising Star Guillaume III Team CD 2 2
Rising Star Carol III Team AB 2 2
Rising Star Lena III Team CD 2 2
Beauty Lucy III Dark/Fairy/Normal 2 2
Beauty Lucinda III Dark/Fairy/Normal 2 2
Gardener Florian IV Bug/Grass 3 3
Gardener Giorgi IV Bug/Grass 3 3
Chef Dylan Berger IV Ice/Water 3 3
Beauty Apollo Bunnie IV Ice/Water 3 3
Tourist O'Hare IV Team AB 3 3
Tourist Heathrow IV Team CD 3 3
Tourist Sydney IV Team BC 3 3
Tourist Valencia IV Team AB 3 3
Tourist Odessa IV Team CD 3 3
Tourist Florence IV Team BC 3 3
Pokémon Breeder Ewert IV Team AB 3 3
Pokémon Breeder Jovann IV Team CD 3 3
Pokémon Breeder Noemie IV Team AB 3 3
Pokémon Breeder Zoe IV Team CD 3 3
Monsieur Harris IV Team AB 3 3
Monsieur Frederik IV Team CD 3 3
Madame Elizabeth IV Team AB 3 3
Madame Marie-Noelle IV Team CD 3 3
Furisode Girl Fleur IV Eeveelutions 3 3
Furisode Girl Marilla IV Eeveelutions 3 3
Owner Cyril V Team AB 4 4
Owner Galton V Team CD 4 4
Scientist Neils V Electric/Poison/Fossil 4 4
Scientist Sigmund V Electric/Poison/Fossil 4 4
Scientist Max V Electric/Poison/Fossil 4 4
Scientist Rosalind V Electric/Poison/Fossil 4 4
Scientist Candela V Electric/Poison/Fossil 4 4
Scientist Jane V Electric/Poison/Fossil 4 4
Psychic Uberto V Ghost/Psychic 4 4
Psychic Haskell V Ghost/Psychic 4 4
Psychic Magus V Ghost/Psychic 4 4
Hex Maniac Celia V Ghost/Psychic 4 4
Hex Maniac Ciara V Ghost/Psychic 4 4
Hex Maniac Lola V Ghost/Psychic 4 4
Black Belt Wystan V Fighting/Fire/Rock 4 4
Black Belt Sebastian V Fighting/Fire/Rock 4 4
Black Belt Tyrell V Fighting/Fire/Rock 4 4
Battle Girl Mae V Fighting/Fire/Rock 4 4
Battle Girl Kata V Fighting/Fire/Rock 4 4
Battle Girl Rei V Fighting/Fire/Rock 4 4
Pokémon Ranger Hunter VI Grass/Water/Ground 4 4
Pokémon Ranger Parker VI Grass/Water/Ground 4 4
Pokémon Ranger Tanner VI Grass/Water/Ground 4 4
Pokémon Ranger Willow VI Grass/Water/Ground 4 4
Pokémon Ranger Hazel VI Grass/Water/Ground 4 4
Pokémon Ranger Cerese VI Grass/Water/Ground 4 4
Ace Trainer Claus VI Team AB 4 + Latios 1/2 1 2 4
Ace Trainer Sigurd VI Team CD 4 + Latios 1/2 1 2 4
Ace Trainer Colin VI Team AD 4 + Latios 1/2 1 2 4
Ace Trainer Gwen VI Team AB 4 + Latias 1/2 1 2 4
Ace Trainer Victoria VI Team CD 4 + Latias 1/2 1 2 4
Ace Trainer Nikita VI Team AD 4 + Latias 1/2 1 2 4
Veteran Howell VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Dorian VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Stanislaw VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Jake VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Sibyl VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Hera VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Catherine VI Legendary 1/2 1 2
Veteran Zenobia VI Legendary 1/2 1 2
Backpacker Rolf VI Team AB 4 4
Backpacker Perdido VI Team CD 4 4
Tourist Ibiza VI Team AB 4 4
Tourist Aire VI Team CD 4 4
Garçon Porter VI Team AB 4 4
Garçon Darcy VI Team CD 4 4
Waitress Ilisha VI Team AB 4 4
Waitress Remora VI Team CD 4 4
Hiker Choss VI Fighting/Ground/Rock 4 4
Hiker Rand VI Fighting/Ground/Rock 4 4
Ace Trainer Jai VI Sp. Attack 1 2 3 4
Ace Trainer Bunny VI Sp. Defense 1 2 3 4
Hex Maniac Anastasia VI Ghost/Psychic 3/4 3 4
Hex Maniac Mara VI Trick Room 1 2 3 4
Punk Guy Deimos Quinton VI Dark/Fire/Poison 4 4
Punk Guy Puck Jensen VI Intimidate 1 2 3 4
Punk Girl Miranda Delaney VI Dark/Fire/Poison 4 4
Punk Girl Europa Hadley VI Dark/Fire/Poison 4 4
Chef Nicoise Angus VI Fire/Grass/Water 4 4
Chef Roux Frank VI Sun 1 2 3 4
Butler Noah VI Team AB 4 4
Butler Deacon VI Team CD 4 4
Maid Colette Clara VI Team AB 4 4
Maid Ghislaine Joan VI Team CD 4 4
Artist Wenge VI Team AB 4 4
Artist Redd VI Team CD 4 4
Artist Azure VI Ground/Rock/Steel 4 + Regirock 1/2 4
Artist Rose VI Team AB 4 4
Worker Levin VI Ground/Rock/Steel 4 4
Worker Rasmus VI Sand 1 2 3 4
Worker Axel VI Ground/Rock/Steel 4 4
Worker Ivan VI Ground/Rock/Steel 4 4
Roller Skater Raoul VI Electric/Flying 3/4 3 4
Roller Skater Ryker VI Electric/Flying 3/4 3 4
Roller Skater Aurora VI Electric/Flying 3/4 3 4
Roller Skater Electra VI Electric/Flying 3/4 3 4
Veteran Alfie VI Legendary 3/4 3 4
Veteran Saba VI Legendary 1 2 3 4
Veteran Eleanor VI Legendary 3/4 3 4
Veteran Isabella VI Legendary 1 2 3 4
Chef Carlos Caesar VI Ice/Water 4 4
Chef Andrei Cobb VI Hail 1 2 3 4
Beauty Orla Kenna VI Ice/Water 4 4
Beauty Claire Lana VI Rain 1 2 3 4
Beauty Lucetta Birdie VI Dark/Fairy/Normal 4 4
Beauty Lucille Naveen VI Dark/Fairy/Normal 4 4
Tourist Hartsfield VI Team AB 4 4
Tourist Incheon VI Team CD 4 4
Tourist Geneva VI Team AB 4 4
Tourist Chelsea VI Team CD 4 4
Pokémon Breeder Abbot Merekee VI Team AB 4 4
Pokémon Breeder Tad Teppei VI Starters 1 2 3 4
Pokémon Breeder Josiane Gudrun VI Team AB 4 4
Pokémon Breeder Ina Lalaini VI Starters 1 2 3 4
Monsieur Kirill VI Team AB 4 4
Monsieur Patrice VI Team CD 4 4
Madame Sati Inga VI Team AB 4 4
Madame Aparna Arabella VI Team CD 4 4
Furisode Girl Kannon VI Eeveelutions 1 2 3 4
Furisode Girl Nigella VI Eeveelutions 1 2 3 4
  • Tier I Trainers may appear in Battles No. 1 to 10, using Pokémon with 19 IV's for each stat
  • Tier II Trainers may appear in Battles No. 1 to 20, using Pokémon with 19 IV's for each stat
  • Tier III Trainers may appear in Battles No. 11 to 30, using Pokémon with 23 IV's for each stat
  • Tier IV Trainers may appear in Battles No. 21 to 40, using Pokémon with 27 IV's for each stat
  • Tier V Trainers may appear in Battles No. 31 to 49, 51 and up, using Pokémon with 31 IV's for each stat
  • Tier VI Trainers may appear in Battles No. 41 to 49, 51 and up, using Pokémon with 31 IV's for each stat

Related articles