Open main menu

Bulbapedia β

User:KingisNitro/Natures

< User:KingisNitro

For English speaking users: This is a page about Natures written specifically for the Czech and Slovak Pokémon community. If there is any problem, please notify me on my talk page, and I will try to resolve the issue/move things elsewhere.

--

Na tejto stránke nájdete popisy a vysvetlenia k Natures pre československú komunitu. Skôr buffer page (podobne ako Shiny huntng návod, ktorý som napísal). Natures existujú od RS.

Všetky odkazy zostávajú na Bulbapedii, takže budú pravdepodobne v angličtine. Postupom času možno rozšírim a preložím i tieto texty do slovenčiny/češtiny na vlastných stránkach.

Nature

Nature (povaha) je ďalšia nemenná vlastnosť Pokémona generovaná pri jeho prvom objavení (v divočine, vajíčku alebo pri darovaní). Takmer každá Nature ovplyvňuje dve štatistiky (okrem HP) - jednu zvyšuje o 10 % a jednu znižuje o 10 %. Ovplyvnené štatistiky sú od HGSS zvýraznené v summary (zvýšená štatistika červenou a znížená modrou farbou).

Celkovo existuje 25 rôznych Natures - 4 zvyšujúce Attack, 4 zvyšujúce Defense, 4 zvyšujúce Special Attack, 4 zvyšujúce Special Defense, a 5 neutrálnych (ktoré nezvyšujú ani neznižujú žiadnu štatistiku). Neutrálne Natures môžeme považovať za také, ktoré zvyšujú a znižujú tú istú štatistiku.

Mimo toho Natures ovplyvňujú aj príchuť, ktorú má Pokémon rád, keď ho kŕmime Pokéblockmi, Poffinnmi a podobne. Tie existujú v piatich príchutiach (Spicy, Sour, Dry, Bitter a Sweet) a podľa toho, ktorú štatistiku Nature konkrétneho Pokémona zvyšuje, vieme zistiť jeho obľúbenú príchuť. Naopak, podľa zníženej štatistiky vieme zistiť neobľúbenú príchuť. Toto sa občas využíva v rámci Pokémon Contests, PokéAthlonu alebo Affection.

Rowlet s Careful Nature. Ukážka ovplyvnených štatistík v grafe napravo hore (zvýšený Special Defense, znížeý Special Attack).
Bez zmeny ↘ Znížená štatistika ↓
(neobľúbená príchuť)
↓Attack
(Spicy)
↓Defense
(Sour)
↓Sp.Atk
(Dry)
↓Sp.Def
(Bitter)
↓Speed
(Sweet)
Zvýšená štatistika ↑
(obľúbená príchuť)
↑Attack
(Spicy)
Hardy Lonely Adamant Naughty Brave
↑Defense
(Sour)
Bold Docile Impish Lax Relaxed
↑Sp.Atk
(Dry)
Modest Mild Bashful Rash Quiet
↑Sp.Def
(Bitter)
Calm Gentle Careful Quirky Sassy
↑Speed
(Sweet)
Timid Hasty Jolly Naive Serious

Ovplyvnenie Nature

V niektorých prípadoch je možné ovplyvniť (alebo zaistiť) Nature, ktorú bude mať Pokémon, ktorý sa objaví. Od E platí, že ak je na prvom mieste v party Pokémon, ktorého Ability je Synchronize (môže byť i fainted), tak Pokémon, ktorý sa objaví, má 50 % šancu mať rovnakú Nature. Od ORAS platí, že darovaní Pokémoni v Undiscovered Egg Group (napr. Wynaut alebo Type: Null) majú 100 % šancu na rovnakú Nature. Tento trik ale nie je možné využiť na potulujúcich sa Pokémonov (napr. Cresselia alebo Mesprit v DPPt), fosílie alebo Pokémonov z Entree Forestu.

Ďalším spôsobom, ako ovplyvniť/zaručiť Nature, je breeding.

Breeding a kompetitívna scéna

V kompetitívnej scéne je veľmi dôležité mať správnu Nature tak, aby prispievala k roli, ktorú má Pokémon plniť. Ofenzívni Pokémoni majú často Natures, ktoré zvyšujú jednu z ofenzívnych štatistík a znižujú inú - napríklad Garchomp, physical attacker, má zvyčajne Adamant (+Attack, -Special Attack) alebo Jolly (+Speed, - Special Attack) Nature. Znamená to, že bude mať vyšší Attack/Speed, než by mal normálne, za cenu Special Attacku - ktorý i tak využívať nebude. Málokedy sa využívajú Natures, ktoré znižujú defenzívne štatistiky (Defense a Special Defense) z celkom pochopiteľných dôvodov.

Jednoduchý spôsob ako zaručiť konkrétnu Nature na Pokémonovi je breeding. Počas neho môže rodič preniest na potomka svoju Nature so 100% účinnosťou, pokiaľ drží Everstone, bez ohľadu na to, akého je pohlavia (platí i pre bezpohlavných Pokémonov a Ditta). (Toto platí od B2W2, predtým bola šanca len 50 %. Pred HGSS mohli Nature preniesť len female Pokémoni alebo Ditto. V RS toto nie je možné vôbec.)