1,689
edits
m (→Intro) |
m (→Teams) |
||
Line 178: | Line 178: | ||
! align="center" colspan="3" | When Oz chooses: | ! align="center" colspan="3" | When Oz chooses: | ||
|- | |- | ||
! align="center" | {{p| | ! align="center" | {{MS|387}}{{p|Turtwig}} | ||
! align="center" | {{p| | ! align="center" | {{MS|390}}{{p|Chimchar}} | ||
! align="center" | {{p| | ! align="center" | {{MS|393}}{{p|Piplup}} | ||
|- | |- | ||
|{{Party | |||
|color={{platinum color}} | |||
|bordercolor={{platinum color dark}} | |||
|headcolor={{emerald color light}} | |||
|sprite=DP_Cool_Trainer_M.png | |||
|prize={{pdollar}}???? | |||
|class=[[Ace Trainer]] | |||
|name=Oz | |||
|game=Platinum | |||
|location=[[Twinleaf Town]] | |||
|pokemon=4 | |||
|pokemon1={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Platinum | |||
|ndex=428 | |||
|pokemon=Lopunny | |||
|nickname=Lopunch | |||
|gender=male | |||
|type1=Normal | |||
|held=Chople Berry | |||
|ability=Cute Charm | |||
|level=??? | |||
|move1=Return | |||
|move1type=Normal | |||
|move1cat=Physical | |||
|move2=Mirror Coat | |||
|move2type=Psychic | |||
|move2cat=Status | |||
|move3=Fire Punch | |||
|move3type=Fire | |||
|move3cat=Physical | |||
|move4=Jump Kick | |||
|move4type=Fighting | |||
|move4cat=Physical}} | |||
|pokemon2={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Platinum | |||
|ndex=478 | |||
|pokemon=Froslass | |||
|nickname=Frosray | |||
|gender=female | |||
|type1=Ice | |||
|type2=Ghost | |||
|held=Kasib Berry | |||
|ability=Snow Cloak | |||
|level=??? | |||
|move1=Shadow Ball | |||
|move1type=Ghost | |||
|move1cat=Special | |||
|move2=Confuse Ray | |||
|move2type=Ghost | |||
|move2cat=Status | |||
|move3=Thunderbolt | |||
|move3type=Electric | |||
|move3cat=Special | |||
|move4=Ice Beam | |||
|move4type=Ice | |||
|move4cat=Special}} | |||
|pokemon3={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Platinum | |||
|ndex=468 | |||
|pokemon=Togekiss | |||
|nickname=Togewave | |||
|gender=male | |||
|type1=Normal | |||
|type2=Flying | |||
|held=Lum Berry | |||
|ability=Serene Grace | |||
|level=??? | |||
|move1=Roost | |||
|move1type=Flying | |||
|move1cat=Status | |||
|move2=Air Slash | |||
|move2type=Flying | |||
|move2cat=Special | |||
|move3=Thunder Wave | |||
|move3type=Electric | |||
|move3cat=Status | |||
|move4=Aura Sphere | |||
|move4type=Fighting | |||
|move4cat=Special}} | |||
|pokemon4={{Pokémon | |||
|gen=4 | |||
|game=Platinum | |||
|ndex=389 | |||
|pokemon=Torterra | |||
|nickname=Torhammer | |||
|gender=male | |||
|type1=Grass | |||
|type2=Ground | |||
|held=Expert Belt | |||
|ability=Overgrow | |||
|level=??? | |||
|move1=Crunch | |||
|move1type=Dark | |||
|move1cat=Physical | |||
|move2=Stone Edge | |||
|move2type=Rock | |||
|move2cat=Physical | |||
|move3=Earthquake | |||
|move3type=Ground | |||
|move3cat=Physical | |||
|move4=Wood Hammer | |||
|move4type=Grass | |||
|move4cat=Physical}}}} | |||
|{{Party | |{{Party | ||
|color={{platinum color}} | |color={{platinum color}} | ||
Line 398: | Line 505: | ||
|move4type=Rock | |move4type=Rock | ||
|move4cat=Status}}}} | |move4cat=Status}}}} | ||
|- | |||
|} | |||
==={{2v2|HeartGold|SoulSilver}}=== | |||
{| align="center" | |||
! align="center" colspan="3" | When Oz chooses: | |||
|- | |||
! align="center" | {{MS|152}}{{p|Chikorita}} | |||
! align="center" | {{MS|155}}{{p|Cyndaquil}} | |||
! align="center" | {{MS|158}}{{p|Totodile}} | |||
|- | |||
|{{Party | |{{Party | ||
|color={{ | |color={{gold color}} | ||
|bordercolor={{ | |bordercolor={{gold color dark}} | ||
|headcolor={{emerald color light}} | |headcolor={{emerald color light}} | ||
|sprite= | |sprite=HGSS_Cool_Trainer_M.png | ||
|prize={{pdollar}}???? | |prize={{pdollar}}???? | ||
|class=[[Ace Trainer]] | |class=[[Ace Trainer]] | ||
|name=Oz | |name=Oz | ||
|game= | |game=HeartGold | ||
|location=[[ | |location=[[New Bark Town]] | ||
|pokemon=4 | |pokemon=4 | ||
|pokemon1={{Pokémon | |pokemon1={{Pokémon | ||
|gen=4 | |gen=4 | ||
|game= | |game=HeartGold | ||
|ndex= | |ndex=464 | ||
|pokemon= | |pokemon=Rhyperior | ||
|nickname= | |nickname=Rhyquake | ||
|gender=male | |gender=male | ||
|type1= | |spritegender=male | ||
|held= | |type1=Ground | ||
|ability= | |type2=Rock | ||
|held=Focus Band | |||
|ability=Solid Rock | |||
|level=??? | |level=??? | ||
|move1= | |move1=Hammer Arm | ||
|move1type= | |move1type=Fighting | ||
|move1cat=Physical | |move1cat=Physical | ||
|move2= | |move2=Flamethrower | ||
|move2type= | |move2type=Fire | ||
|move2cat= | |move2cat=Special | ||
|move3= | |move3=Stone Edge | ||
|move3type= | |move3type=Rock | ||
|move3cat=Physical | |move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Earthquake | ||
|move4type= | |move4type=Ground | ||
|move4cat=Physical}} | |move4cat=Physical}} | ||
|pokemon2={{Pokémon | |pokemon2={{Pokémon | ||
|gen=4 | |gen=4 | ||
|game= | |game=HeartGold | ||
|ndex= | |ndex=131 | ||
|pokemon= | |pokemon=Lapras | ||
|nickname= | |nickname=Lapring | ||
|gender=female | |gender=female | ||
|type1= | |type1=Water | ||
|type2= | |type2=Ice | ||
|held= | |held=Chesto Berry | ||
|ability= | |ability=Water Absorb | ||
|level=??? | |level=??? | ||
|move1= | |move1=Sing | ||
|move1type= | |move1type=Normal | ||
|move1cat= | |move1cat=Status | ||
|move2= | |move2=Surf | ||
|move2type= | |move2type=Water | ||
|move2cat= | |move2cat=Special | ||
|move3=Thunderbolt | |move3=Thunderbolt | ||
|move3type=Electric | |move3type=Electric | ||
Line 459: | Line 579: | ||
|pokemon3={{Pokémon | |pokemon3={{Pokémon | ||
|gen=4 | |gen=4 | ||
|game= | |game=HeartGold | ||
|ndex= | |ndex=212 | ||
|pokemon= | |pokemon=Scizor | ||
|nickname= | |nickname=Scizead | ||
|gender= | |gender=female | ||
|type1= | |spritegender=female | ||
|type2= | |type1=Bug | ||
|held= | |type2=Steel | ||
|ability= | |held=Life Orb | ||
|ability=Technician | |||
|level=??? | |level=??? | ||
|move1= | |move1=X-Scissor | ||
|move1type= | |move1type=Bug | ||
|move1cat= | |move1cat=Physical | ||
|move2= | |move2=Iron Head | ||
|move2type= | |move2type=Steel | ||
|move2cat= | |move2cat=Physical | ||
|move3= | |move3=Wing Attack | ||
|move3type= | |move3type=Flying | ||
|move3cat= | |move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Night Slash | ||
|move4type= | |move4type=Dark | ||
|move4cat= | |move4cat=Physical}} | ||
|pokemon4={{Pokémon | |pokemon4={{Pokémon | ||
|gen=4 | |gen=4 | ||
|game= | |game=HeartGold | ||
|ndex= | |ndex=154 | ||
|pokemon= | |pokemon=Meganium | ||
|nickname= | |nickname=Megansis | ||
|gender=male | |gender=male | ||
|spritegender=male | |||
|type1=Grass | |type1=Grass | ||
|held=Lum Berry | |||
|held= | |||
|ability=Overgrow | |ability=Overgrow | ||
|level=??? | |level=??? | ||
|move1= | |move1=Petal Dance | ||
|move1type= | |move1type=Grass | ||
|move1cat= | |move1cat=Special | ||
|move2= | |move2=Synthesis | ||
|move2type= | |move2type=Grass | ||
|move2cat= | |move2cat=Status | ||
|move3= | |move3=Body Slam | ||
|move3type= | |move3type=Normal | ||
|move3cat=Physical | |move3cat=Physical | ||
|move4= | |move4=Frenzy Plant | ||
|move4type=Grass | |move4type=Grass | ||
|move4cat= | |move4cat=Special}}}} | ||
|{{Party | |{{Party | ||
|color={{gold color}} | |color={{gold color}} | ||
Line 730: | Line 840: | ||
|move4=Hydro Cannon | |move4=Hydro Cannon | ||
|move4type=Water | |move4type=Water | ||
|move4cat=Special}}}} | |move4cat=Special}}}} | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
==Effort Values== | ==Effort Values== |
edits