2,362
edits
Line 128: | Line 128: | ||
==By [[TM]]/[[HM]]== | ==By [[TM]]/[[HM]]== | ||
<CENTER> | |||
{|BORDER=1 | |||
|- | |||
| Number || [[Generation I]] || [[Generation II]] || [[Generation III]] | |||
|- | |||
| TM01 || {{M|Mega Punch}} || {{M|Dynamicpunch}} || {{M|Focus Punch}} | |||
|- | |||
| TM02 || || {{m|Headbutt}} || | |||
|- | |||
| TM03 || || {{m|Curse}} || '''{{M|Water Pulse}}''' | |||
|- | |||
| TM04 || || {{M|Rollout}} || | |||
|- | |||
| TM05 || {{M|Mega Kick}} || {{M|Roar}} || {{M|Roar}} | |||
|- | |||
| TM06 || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} || {{m|Toxic}} | |||
|- | |||
| TM07 || || || {{M|Hail}} | |||
|- | |||
| TM08 || {{m|Body Slam}} || {{M|Rock Smash}} || | |||
|- | |||
| TM09 || {{m|Take Down}} || || | |||
|- | |||
| TM10 || {{m|Double-Edge}} || {{m|Hidden Power}} || {{m|Hidden Power}} | |||
|- | |||
| TM11 || '''{{M|Bubblebeam}}''' || || | |||
|- | |||
| TM12 || '''{{M|Water Gun}}''' || || | |||
|- | |||
| TM13 || {{M|Ice Beam}} || {{M|Snore}} || {{M|Ice Beam}} | |||
|- | |||
| TM14 || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} || {{M|Blizzard}} | |||
|- | |||
| TM15 || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} || {{M|Hyper Beam}} | |||
|- | |||
| TM16 || || {{M|Icy Wind}} || | |||
|- | |||
| TM17 || {{M|Submission}} || {{m|Protect}} || {{m|Protect}} | |||
|- | |||
| TM18 || {{M|Counter}} || {{M|Rain Dance}} || {{M|Rain Dance}} | |||
|- | |||
| TM19 || {{M|Seismic Toss}} || || | |||
|- | |||
| TM20 || {{m|Rage}} || {{m|Endure}} || | |||
|- | |||
| TM21 || || {{m|Frustration}} || {{m|Frustration}} | |||
|- | |||
| TM23 || || {{M|Iron Tail}} || {{M|Iron Tail}} | |||
|- | |||
| TM26 || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} || {{M|Earthquake}} | |||
|- | |||
| TM27 || {{M|Fissure}} || {{m|Return}} || {{m|Return}} | |||
|- | |||
| TM28 || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} || {{M|Dig}} | |||
|- | |||
| TM31 || {{m|Mimic}} || {{m|Mud-Slap}} || {{M|Brick Break}} | |||
|- | |||
| TM32 || {{m|Double Team}} || {{m|Double Team}} || {{M|Double Team}} | |||
|- | |||
| TM33 || {{m|Reflect}} || {{M|Ice Punch}} || | |||
|- | |||
| TM34 || {{m|Bide}} || {{M|Swagger}} || | |||
|- | |||
| TM35 || || {{M|Sleep Talk}} || | |||
|- | |||
| TM40 || {{M|Skull Bash}} || {{M|Defense Curl}} || | |||
|- | |||
| TM42 || || || {{m|Facade}} | |||
|- | |||
| TM43 || || || {{M|Secret Power}} | |||
|- | |||
| TM44 || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} || {{M|Rest}} | |||
|- | |||
| TM45 || || {{M|Attract}} || {{M|Attract}} | |||
|- | |||
| TM50 || {{M|Substitute}} || || | |||
|- | |||
| HM03 || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' || '''{{M|Surf}}''' | |||
|- | |||
| HM04 || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} || {{M|Strength}} | |||
|- | |||
| HM06 || || '''{{M|Whirlpool}}''' || {{M|Rock Smash}} | |||
|- | |||
| HM07 || || '''{{M|Waterfall}}''' || '''{{M|Waterfall}}''' | |||
|- | |||
| HM08 || || || '''{{M|Dive}}''' | |||
|} | |||
</CENTER> | |||
{{PokémonPrevNext | prev=Wartortle | next=Caterpie }} | {{PokémonPrevNext | prev=Wartortle | next=Caterpie }} | ||
{{Project Pokédex notice}} | {{Project Pokédex notice}} | ||
[[de:Turtok]] | [[de:Turtok]] |
edits