19,488
edits
m (→Names) |
|||
Line 204: | Line 204: | ||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | | Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | ||
| 席藍 ''Jihklàahm'' | | 席藍 ''Jihklàahm'' | ||
|} | |||
;Saffron | |||
{| class="roundtable" style="background:#{{factory color light}}; border:3px solid #{{factory color dark}}" | |||
! Language | |||
! Name | |||
! Origin | |||
|- | |||
| Japanese | |||
| サフラン ''Saffraan'' | |||
| From ''saffraan'' (Dutch for {{wp|Crocus sativus|saffron}}) | |||
|- | |||
| English | |||
| Saffron | |||
| From ''saffron'' | |||
|- | |||
| German | |||
| Onay | |||
| From ''Cyano'' (Cyrano) | |||
|- | |||
| Spanish | |||
| Milo | |||
| From ''Mirtilo'' (Cyrano) | |||
|- | |||
| French | |||
| Safran | |||
| From ''safran'' (saffron) | |||
|- | |||
| Italian | |||
| Zaff | |||
| From ''zafferano'' (saffron) | |||
|- | |||
| Korean | |||
| 사프란 ''Saffron'' | |||
| From ''saffron'' | |||
|- | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | |||
| 番紅 / 番紅 ''Fānhónghuā'' | |||
| rowspan="2" | From 番紅花 / 番紅花 ''fānhónghuā / fāanhùhngfā'' | |||
|- | |||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
| 番紅 ''Fāanhùhng'' | |||
|} | |} | ||