1,766
edits
BlueJirachi (talk | contribs) No edit summary |
|||
Line 167: | Line 167: | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{grass color}};" | |- style="background: #{{grass color}};" | ||
! # | ! [[TM|#]] | ||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| TM06 | | [[TM06]] | ||
| {{m|Toxic}} | |||
| {{ic|Poison}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM09 | | [[TM09]] | ||
| '''{{m|Bullet Seed}}''' | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM10 | | [[TM10]] | ||
| {{m|Hidden Power}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM11 | | [[TM11]] | ||
| {{m|Sunny Day}} | |||
| {{ic|Fire}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM15 || {{ | | [[TM15]] | ||
| {{m|Hyper Beam}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM17 | | [[TM17]] | ||
| {{m|Protect}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM19 | | [[TM19]] | ||
| '''{{m|Giga Drain}}''' | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM20 | | [[TM20]] | ||
| {{m|Safeguard}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM21 | | [[TM21]] | ||
| {{m|Frustration}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM22 | | [[TM22]] | ||
| '''{{m|SolarBeam}}''' | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM27 | | [[TM27]] | ||
| {{m|Return}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM42 | | [[TM42]] | ||
| {{m|Facade}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM43 | | [[TM43]] | ||
| {{m|Secret Power}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM44 | | [[TM44]] | ||
| {{m|Rest}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM45 | | [[TM45]] | ||
| {{m|Attract}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM53 | | [[TM53]] | ||
| '''{{m|Energy Ball}}''' | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM58 | | [[TM58]] | ||
| {{m|Endure}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM68 | | [[TM68]] | ||
| {{m|Giga Impact}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM70 | | [[TM70]] | ||
| {{m|Flash}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM75 | | [[TM75]] | ||
| {{m|Swords Dance}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM78 | | [[TM78]] | ||
| {{m|Captivate}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM82 | | [[TM82]] | ||
| {{m|Sleep Talk}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM83 | | [[TM83]] | ||
| {{m|Natural Gift}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Physical}} | |||
|- | |- | ||
| TM86 | | [[TM86]] | ||
| '''{{m|Grass Knot}}''' | |||
| {{ic|Grass}} | |||
| {{ic|Special}} | |||
|- | |- | ||
| TM87 | | [[TM87]] | ||
| {{m|Swagger}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| TM90 | | [[TM90]] | ||
| {{m|Substitute}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
| {{ic|Status}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits