591
edits
(→Returning moves: Updating with SV data) |
|||
Line 304: | Line 304: | ||
|- style="background:#{{TMs and HMs color dark}}" | |- style="background:#{{TMs and HMs color dark}}" | ||
! rowspan=2 | {{color2|000|Move}} | ! rowspan=2 | {{color2|000|Move}} | ||
! colspan= | ! colspan=11 | {{color2|000|Generation}} | ||
|- | |- | ||
! style="background-color:#{{Kanto color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation I|I}} | ! style="background-color:#{{Kanto color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation I|I}} | ||
Line 316: | Line 316: | ||
! style="background-color:#{{Galar color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation VIII|VIII}}<br/><small>{{color2|FFF|Pokémon Sword and Shield|SwSh}}</small> | ! style="background-color:#{{Galar color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation VIII|VIII}}<br/><small>{{color2|FFF|Pokémon Sword and Shield|SwSh}}</small> | ||
! style="background-color:#{{Sinnoh color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation VIII|VIII}}<br/><small>{{color2|FFF|Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl|BDSP}}</small> | ! style="background-color:#{{Sinnoh color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation VIII|VIII}}<br/><small>{{color2|FFF|Pokémon Brilliant Diamond and Shining Pearl|BDSP}}</small> | ||
! style="background-color:#{{Paldea color}}; width:50px" | {{color2|FFF|Generation IX|IX}}<br/><small>{{color2|FFF|Pokémon Scarlet and Violet|SV}}</small> | |||
|- | |- | ||
| {{m|Acrobatics}} || — || — || — || — || 62 || 62 || 62 || — || 78 || — | | {{m|Acrobatics}} || — || — || — || — || 62 || 62 || 62 || — || 78 || — || 014 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Aerial Ace}} || — || — || 40 || 40 || 40 || 40 || 40 || — || — || 40 || 027 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Air Slash}} || — || — || — || — || — || — || — || — || 95 || — || 065 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Attract}} || — || 45 || 45 || 45 || 45 || 45 || 45 || — || 31 || 45 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Avalanche}} || — || — || — || 72 || — || — || — || — || 64 || 72 || 046 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Blizzard}} || 14 || 14 || 14 || 14 || 14 || 14 || 14 || 51 || — || 14 || 143 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Body Slam}} || 08 || — || — || — || — || — || — || — || — || — || 066 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Brine}} || — || — || — || 55 || — || — || — || — || 55 || 55 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Brutal Swing}} || — || — || — || — || — || — || 59 || — || 97 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Bulldoze}} || — || — || — || — || 78 || 78 || 78 || — || 81 || 83 || 028 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Bullet Seed}} || — || — || 09 || 09 || — || — || — || — || 50 || 09 || 056 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Charge Beam}} || — || — || — || 57 || 57 || 57 || 57 || — || — || 57 || 023 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dark Pulse}} || — || — || — || 79 || — || 97 || 97 || 20 || — || 79 || 094 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dazzling Gleam}} || — || — || — || — || — || 99 || 99 || 32 || — || 21 || 079 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dig}} || 28 || 28 || 28 || 28 || 28 || 28 || — || 10 || 15 || 28 || 055 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dragon Claw}} || — || — || 02 || 02 || 02 || 02 || 02 || — || — || 02 || 078 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dragon Pulse}} || — || — || — || 59 || — || — || — || 34 || — || 59 || 115 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dragon Tail}} || — || — || — || — || 82 || 82 || 82 || 17 || — || — || 044 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Drain Punch}} || — || — || — || 60 || — || — || — || — || 63 || 60 || 073 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Draining Kiss}} || — || — || — || — || — || — || — || — || 87 || — || 037 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Dream Eater}} || 42 || 42 || — || 85 || 85 || 85 || 85 || 59 || — || 85 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Drill Run}} || — || — || — || — || — || — || — || 58 || — || — || 106 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Endure}} || — || 20 || — || 58 || — || — || — || — || — || 58 || 047 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Eerie Impulse}} || — || — || — || — || — || — || — || — || 93 || — || 096 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Explosion}} || 47 || — || — || 64 || 64 || 64 || 64 || — || — || 64 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|False Swipe}} || — || — || — || 54 || 54 || 54 || 54 || — || 94 || 54 || 057 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Fire Punch}} || — || 48 || — || — || — || — || — || 31 || 03 || — || 067 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Fling}} || — || — || — || 56 || 56 || 56 || 56 || — || 59 || 56 || 043 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Giga Drain}} || — || 19 || 19 || 19 || — || — || — || — || 28 || 19 || 111 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Hail}} || — || — || 07 || 07 || 07 || 07 || 07 || — || 35 || 07 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Headbutt}} || — || 02 || — || — || — || — || — || 01 || — || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Ice Beam}} || 13 || — || 13 || 13 || 13 || 13 || 13 || 55 || — || 13 || 135 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Ice Punch}} || — || 33 || — || — || — || — || — || 35 || 04 || — || 069 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Icy Wind}} || — || 16 || — || — || — || — || — || — || 27 || — || 034 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Iron Tail}} || — || 23 || 23 || 23 || — || — || — || 19 || — || 23 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Low Sweep}} || — || — || — || — || 47 || 47 || 47 || — || 75 || 27 || 039 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Mega Drain}} || 21 || — || — || — || — || — || — || 53 || — || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Mega Kick}} || 05 || — || — || — || — || — || — || — || 01 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Mega Punch}} || 01 || — || — || — || — || — || — || — || 00 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Pay Day}} || 16 || — || — || — || — || — || — || 57 || 02 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Payback}} || — || — || — || 66 || 66 || 66 || 66 || — || 57 || 66 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Psych Up}} || — || 09 || — || 77 || 77 || 77 || 77 || — || — || 77 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Rain Dance}} || — || 18 || 18 || 18 || 18 || 18 || 18 || — || 33 || 18 || 050 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Reflect}} || 33 || — || 33 || 33 || 33 || 33 || 33 || 09 || 18 || 33 || 074 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Retaliate}} || — || — || — || — || 67 || 67 || — || — || 79 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Rock Slide}} || 48 || — || — || 80 || 80 || 80 || 80 || — || 22 || 80 || 086 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Rock Smash}} || — || 08 || — || — || 94 || 94{{sup/6|XY}} || — || — || — || 98 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Rock Tomb}} || — || — || 39 || 39 || 39 || 39 || 39 || — || 48 || 39 || 036 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Roost}} || — || — || — || 51 || — || 19 || 19 || 22 || — || 51 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Round}} || — || — || — || — || 48 || 48 || 48 || — || 76 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Sandstorm}} || — || 37 || 37 || 37 || 37 || 37 || 37 || — || 32 || 37 || 051 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Scald}} || — || — || — || — || 55 || 55 || 55 || 29 || — || 49 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Secret Power}} || — || — || 43 || 43 || — || 94{{sup/6|ORAS}} || — || — || — || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Seismic Toss}} || 19 || — || — || — || — || — || — || 15 || — || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Self-Destruct}} || 36 || — || — || — || — || — || — || 42 || 20 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Shadow Claw}} || — || — || — || 65 || 65 || 65 || 65 || — || 65 || 65 || 061 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Sleep Talk}} || — || 35 || — || 82 || — || 88 || 88 || — || — || 82 || 070 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Smart Strike}} || — || — || — || — || — || — || 67 || — || 96 || — || 053 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Snarl}} || — || — || — || — || 95 || 95 || 95 || — || 85 || 78 || 030 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Snore}} || — || 13 || — || — || — || — || — || — || 24 || — || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Stealth Rock}} || — || — || — || 76 || — || — || — || 56 || — || 76 || 116 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Steel Wing}} || — || 47 || 47 || 47 || — || 51 || 51 || — || 30 || 47 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Substitute}} || 50 || — || — || 90 || 90 || 90 || 90 || 08 || — || 90 || 103 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Sunny Day}} || — || 11 || 11 || 11 || 11 || 11 || 11 || — || 34 || 11 || 049 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Surf}} || — || — || — || — || — || — || 94 || 47 || — || 95 || 123 | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Swagger}} || — || 34 || — || 87 || 87 || 87 || 87 || — || — || 87 || — | ||
|- | |- | ||
| {{m| | | {{m|Swift}} || 39 || 39 || — || — || — || — || — || — || 40 || — || 032 | ||
|- | |- | ||
| {{m|Work Up}} || — || — || — || — || 83 || — || 01 || — || — || 10 | | {{m|Swords Dance}} || 03 || — || — || 75 || 75 || 75 || 75 || — || — || 75 || 088 | ||
|- | |||
| {{m|Take Down}} || 09 || — || — || — || — || — || — || — || — || — || 001 | |||
|- | |||
| {{m|Teleport}} || 30 || — || — || — || — || — || — || 04 || — || — || — | |||
|- | |||
| {{m|Thief}} || — || 46 || 46 || 46 || 46 || 46 || 46 || — || 23 || 46 || 018 | |||
|- | |||
| {{m|Tri Attack}} || 49 || — || — || — || — || — || — || 28 || — || — || — | |||
|- | |||
| {{m|Trick Room}} || — || — || — || 92 || 92 || 92 || 92 || — || 70 || 92 || 161 | |||
|- | |||
| {{m|Thunderbolt}} || 24 || — || 24 || 24 || 24 || 24 || 24 || 36 || — || 24 || 126 | |||
|- | |||
| {{m|Thunder Wave}} || 45 || — || — || 73 || 73 || 73 || 73 || 16 || 14 || 73 || 082 | |||
|- | |||
| {{m|Venoshock}} || — || — || — || — || 09 || 09 || 09 || — || 74 || — || 045 | |||
|- | |||
| {{m|Volt Switch}} || — || — || — || — || 72 || 72 || 72 || — || 80 || 43 || 048 | |||
|- | |||
| {{m|Waterfall}} || — || — || — || — || — || — || 98 || 25 || — || 99 || 077 | |||
|- | |||
| {{m|Work Up}} || — || — || — || — || 83 || — || 01 || — || — || 10 || — | |||
|} | |} | ||
|} | |} |
edits