3,069
edits
Line 165: | Line 165: | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| | {| align="center" | ||
|- | |- | ||
| | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I RB]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | 27 || {{m|Quick Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 31 || '''{{m|Ember}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | 37 || {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 40 || {{m|Bite}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 42 || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 44 || '''{{m|Fire Spin}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | 48 || {{m|Rage}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 54 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | |} | ||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I Y]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | 27 || {{m|Quick Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || {{m|Bite}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 31 || '''{{m|Ember}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | 36 || '''{{m|Fire Spin}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | 37 || {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 42 || {{m|Smog}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | 47 || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 52 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | |} | ||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | 8 || {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | 16 || '''{{m|Ember}}''' || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || {{m|Quick Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |||
| 36 || '''{{m|Fire Spin}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| 42 || {{m|Smog}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| 47 || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 52 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="3" | Start || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Helping Hand}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 8 || {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| 16 || '''{{m|Ember}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| 23 || {{m|Quick Attack}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 30 || {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| 36 || '''{{m|Fire Spin}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| 42 || {{m|Smog}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| 47 || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 52 || '''{{m|Flamethrower}}''' || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| rowspan="3" | Start || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| {{m|Helping Hand}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 8 || {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 15 || '''{{m|Ember}}''' || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| 22 || {{m|Quick Attack}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 29 || {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 36 || '''{{m|Fire Spin}}''' || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| 43 || '''{{m|Fire Fang}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 50 || {{m|Last Resort}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 57 || {{m|Smog}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| 64 || {{m|Scary Face}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 71 || '''{{m|Fire Blast}}''' || {{ic|Fire}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits