19,351
edits
mNo edit summary |
m (→Names) |
||
Line 60: | Line 60: | ||
! Origin | ! Origin | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Japanese | | Japanese | ||
|ダケちゃん ''Dake-chan'' | | ダケちゃん ''Dake-chan'' | ||
|From タマゲタケ ''Tamagetake'' | | From タマゲタケ ''Tamagetake'' ({{p|Foongus}}) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|English | | English | ||
|Foongy | | Foongy | ||
|From '' | | From ''Foongus'' | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | | German | ||
|小菇 ''Xiǎo Gū'' | | Tarni | ||
|From 菇 ''gū'' (mushroom) | | From ''Tarnpignon'' (Foongus) | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Korean | |||
| 버즐 ''Berjeul'' | |||
| From 깜놀버슬 ''Kamnolberseul'' (Foongus) | |||
|- style="background:#FFF" | |||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | |||
| 小菇 ''Xiǎo Gū'' | |||
| From 菇 ''gū'' (mushroom) | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Vietnamese | | Vietnamese |