19,436
edits
m (→Names) |
|||
Line 83: | Line 83: | ||
! Origin | ! Origin | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Japanese | | Japanese | ||
|どらら ''Dorara'' | | どらら ''Dorara'' | ||
|From ココドラ ''Cokodora'' ({{p|Aron}}) | | From ココドラ ''Cokodora'' ({{p|Aron}}) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|English, Spanish,<br>Brazilian Portuguese | | English, Spanish,<br>Brazilian Portuguese | ||
|Rono | | Rono | ||
|From ''Aron'' | | From ''Aron'' | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| | | German | ||
| | | Stollchen | ||
|From '' | | From ''Stollunior'' (Aron) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| | | French | ||
| | | Kid | ||
|From '' | | From ''Galekid'' (Aron) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| | | Italian | ||
| | | Arma | ||
|From | | From ''armatura'' (armor) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| | | Korean | ||
| | | 보리 ''Bori'' | ||
|From | | From 가보리 ''Gabori'' (Aron) | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Vietnamese | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
|Dorara | | 多拉拉 ''Duōlālā'' | ||
| | | From 可可多拉 ''Kěkěduōlā'' (Aron) | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Vietnamese | |||
| Dorara | |||
| Transcription of Japanese name | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||