116
edits
Line 283: | Line 283: | ||
|- | |- | ||
| TM90 || || || || {{M|Substitute}} | | TM90 || || || || {{M|Substitute}} | ||
|} | |||
===By [[Pokémon breeding|breeding]]=== | |||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{fire color}};" | |||
! Move | |||
! Father | |||
|- | |||
| {{m|Disable}} || {{p|Ekans}}, {{p|Arbok}}, {{p|Psyduck}}, {{p|Golduck}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| {{m|Energy Ball}} || {{p|Seedot}}, {{p|Nuzleaf}}, {{p|Shiftry}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| {{m|Extrasensory}} || {{p|Vulpix}}, {{p|Nuzleaf}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| {{m|Faint Attack}} || {{p|Houndour}}, {{p|Houndoom}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Flare Blitz}}''' || {{p|Growlithe}}, {{p|Blaziken}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| {{m|Flail}} || {{p|Smeargle}}, {{p|Torkoal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Heat Wave}}''' || {{p|Growlithe}}, {{p|Smeargle}}, {{p|Torkoal}} | |||
|- | |||
| {{m|Howl}} || {{p|Growlithe}}, {{p|Electrike}}, {{p|Manectric}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| {{m|Hypnosis}} || {{p|Smeargle}}, {{p|Glameow}}, {{p|Purugly}} | |||
|- | |||
| {{m|Psych Up}} || {{p|Smeargle}}, {{p|Psyduck}}, {{p|Golduck}} | |||
|- | |||
| {{m|Spite}} || {{p|Dunsparce}}, {{p|Smeargle}} | |||
|- | |||
| colspan="2" |<small><nowiki>*</nowiki>Indicates moves only available through [[chain breeding]].</small> | |||
|} | |} | ||
edits