19,415
edits
m (→Sprites) |
m (→Names) |
||
Line 668: | Line 668: | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| ビオラ ''Viola'' | | ビオラ ''Viola'' | ||
| From the genera ''{{wp|Viola (plant)|Viola}}'' and ''{{wp|Viola (butterfly)|Viola}}'' | | From the genera ''{{wp|Viola (plant)|Viola}}'' and ''{{wp|Viola (butterfly)|Viola}}'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| English, German | | English, German | ||
| Viola | | Viola | ||
| Same as her Japanese name | | Same as her Japanese name | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
| Spanish | |||
| Violeta | |||
| From ''violeta'' (violet) | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| French | | French | ||
| Violette | | Violette | ||
| From ''violette'' | | From ''violette'' ({{wp|Viola (plant)|violet}}) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Italian | | Italian | ||
| Violetta | | Violetta | ||
| From ''violetta'' | | From ''violetta'' (violet) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Korean | | Korean | ||
Line 692: | Line 692: | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| 紫羅蘭 ''Zǐluólán'' | | 紫羅蘭 ''Zǐluólán'' | ||
| From 紫羅蘭 ''zǐluólán'' | | rowspan="2" | From 紫羅蘭 ''zǐluólán / jílòhlàahn'' (violet) | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | | Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | ||
| 紫羅蘭 ''Jílòhlàahn'' | | 紫羅蘭 ''Jílòhlàahn'' | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
| Vietnamese | | Vietnamese | ||
| Biora | | Biora | ||
| | | Transcription of her Japanese name | ||
|} | |} | ||