1,167
edits
mNo edit summary |
Yuuki Asuna (talk | contribs) m (→Names) |
||
Line 582: | Line 582: | ||
|From 종수 (棕樹) ''jongsu'', palm tree. | |From 종수 (棕樹) ''jongsu'', palm tree. | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
|Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | |Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and Mainland China}}) | ||
|桄榔 ''Guāngláng''{{tt|*|Anime, DPA}}<br>阿黑 ''Ā Hēi''{{tt|*|Pokémon Adventures}} | |桄榔 ''Guāngláng''{{tt|*|Anime, DPA}}<br>阿黑 ''Ā Hēi''{{tt|*|Pokémon Adventures}} | ||
|From 桄榔 ''guāngláng'', ''Arenga''<br>From the ''kuro'' (黒, black) in his Japanese name | |From 桄榔 ''guāngláng'', ''Arenga''<br>From the ''kuro'' (黒, black) in his Japanese name | ||
|- style="background:#FFF" | |||
|Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
|桄榔 {{tt|*|Pokémon Adventures}} | |||
|From 桄榔 ''guāngláng'', ''Arenga'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Vietnamese | | Vietnamese |
edits