6,081
edits
Piotrek1113 (talk | contribs) |
Piotrek1113 (talk | contribs) m (→Name origin) |
||
Line 288: | Line 288: | ||
| 도라지시티 ''Doraji City'' | | 도라지시티 ''Doraji City'' | ||
| From 도라지 ''doraji'', Chinese bellflower | | From 도라지 ''doraji'', Chinese bellflower | ||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | ||
Line 300: | Line 296: | ||
| 桔梗市 ''Gatgang Si'' | | 桔梗市 ''Gatgang Si'' | ||
| Same as Mandarin name | | Same as Mandarin name | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Polish | |||
| Violet City{{tt|*|EP117-EP124, EP130, EP133}}<br>Violet{{tt|*|EP128, EP131}}<br>Miasto Violet{{tt|*|EP117, EP126, EP130}} | |||
| From its English name | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Brazilian Portuguese | | Brazilian Portuguese |
edits