336
edits
mNo edit summary |
|||
Line 164: | Line 164: | ||
{{learnset intro|Nidoran♂}} | {{learnset intro|Nidoran♂}} | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| | {| align="center" | ||
|- | |- | ||
| | | valign="top" |<!--Gen I RB--> | ||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I RB]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Start || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 8 || {{m|Horn Attack}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 14 || '''{{m|Poison Sting}}''' || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| 21 || {{m|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 29 || {{m|Fury Attack}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 36 || {{m|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 43 || {{m|Double Kick}} || {{ic|Fighting}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen I Y--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I Y]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Start || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 8 || {{m|Horn Attack}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |- | ||
| | | 12 || {{m|Double Kick}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | 17 || '''{{m|Poison Sting}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || {{m|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || {{m|Fury Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |||
| 38 || {{m|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="2" | Start || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 8 || {{m|Horn Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 12 || {{m|Double Kick}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | 17 || '''{{m|Poison Sting}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || {{m|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || {{m|Fury Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 38 || {{m|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="2" | Start || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| {{m|Peck}} || {{ic|Flying}} | |||
|- | |- | ||
| | | 8 || {{m|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 12 || {{m|Double Kick}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | 17 || '''{{m|Poison Sting}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | 20 || {{m|Horn Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 23 || {{m|Helping Hand}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 30 || {{m|Fury Attack}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | 38 || {{m|Flatter}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| 47 | | 47 || {{m|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} | ||
|} | |} | ||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Start || {{m|Leer}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| {{m|Peck}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 7 || {{m|Focus Energy}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 9 || {{m|Double Kick}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 13 || '''{{m|Poison Sting}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 19 || {{m|Fury Attack}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 21 || {{m|Horn Attack}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 25 || {{m|Helping Hand}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 31 || {{m|Toxic Spikes}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 33 || {{m|Flatter}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 37 || '''{{m|Poison Jab}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 43 || {{m|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 45 || {{m|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM07]] || {{M|Horn Drill}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM08]] || {{M|Body Slam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM09]] || {{m|Take Down}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Double-Edge}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM20]] || {{M|Rage}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] || {{M|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || {{M|Thunder}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || {{M|Mimic}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM33]] || {{M|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || {{M|Bide}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM40]] || {{M|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM50]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM02]] || {{m|Headbutt}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM03]] || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{M|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] || {{M|Snore}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM20]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{M|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{M|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || {{M|Thunder}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{M|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || ''{{M|Mud-Slap}}'' || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM34]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM35]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM40]] || {{M|Defense Curl}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || {{M|Detect}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |- style="background: #{{poison color}};" | ||
! # || [[ | ! [[TM|#]] | ||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM03]] || {{m|Water Pulse}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{M|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] || {{M|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{M|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{M|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[TM24]] || {{M|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM25]] || {{M|Thunder}} || {{ic|Electric}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{M|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || ''{{M|Dig}}'' || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM36]] || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM42]] || {{M|Facade}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{poison color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM03]] || {{m|Water Pulse}} || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{M|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || {{M|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || {{M|Frustration}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM23]] || {{M|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM24]] || {{M|Thunderbolt}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM25]] || {{M|Thunder}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || {{M|Return}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || ''{{M|Dig}}'' || {{ic|Ground}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{M|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Shock Wave}} || {{ic|Electric}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM36]] || '''{{M|Sludge Bomb}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM42]] || {{M|Facade}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM58]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM65]] || {{M|Shadow Claw}} || {{ic|Ghost}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM78]] || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM82]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM83]] || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM84]] || '''{{M|Poison Jab}}''' || {{ic|Poison}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM87]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM90]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM01]] || {{M|Cut}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |||
| [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits