27
edits
Andruciace (talk | contribs) |
Andruciace (talk | contribs) |
||
Line 115: | Line 115: | ||
===[[Pokémon Red and Blue|Pokémon Red]] (ROM)=== | ===[[Pokémon Red and Blue|Pokémon Red]] (ROM)=== | ||
{| border=1 align="left" style="background: #fff; border:1px solid #000; border-collapse:collapse;" | |||
|- style="background: #C0C0FF;" | |||
! Pokémon<br><small>[[Poké Ball|Ball]], [[Nickname|Name]], [[Gender]]</small> !! [[Elemental types|Type]]s<br><small>[[Level]]</small> !! colspan="2" | [[Move]]s | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_006.png]]<br>{{p2|Charizard}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Fire}} {{ic|Flying}}<br><small>Lv. 42</small> | |||
| {{m|Scratch}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Rage}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Ember}} | |||
| {{ic|Fire}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Slash}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_022.png]]<br> | |||
{{p2|Fearow}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Flying}}<br><small>Lv. 39</small> | |||
| {{m|Drill Peck}} | |||
| {{ic|Flying}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Mirror Move}} | |||
| {{ic|Flying}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Fly}} | |||
| {{ic|Flying}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Fury Attack}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_130.png]]<br>{{p2|Gyarados}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Water}} {{ic|Flying}}<br><small>Lv. 37</small> | |||
| {{m|Thunderbolt}} | |||
| {{ic|Electric}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Dragon Rage}} | |||
| {{ic|Dragon}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Surf}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Bubblebeam}} | |||
| {{ic|Water}} | |||
|- | |||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_076.png]]<br>{{p2|Golem}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Rock}} {{ic|Ground}}<br><small>Lv. 39</small> | |||
| {{m|Tackle}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Strength}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Rock Throw}} | |||
| {{ic|Rock}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Earthquake}} | |||
| {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_045.png]]<br> {{p2|Vileplume}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Grass}} {{ic|Poison}}<br><small>Lv. 42</small> | |||
| {{m|Petal Dance}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Acid}} | |||
| {{ic|Poison}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Mega Drain}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Sleep Powder}} | |||
| {{ic|Grass}} | |||
|- | |||
|colspan="6" style="background: #C0C0C0;" | | |||
|-align="center" | |||
| rowspan="4" valign="bottom" | [[Image:Spr_1b_065.png]]<br>{{p2|Alakazam}} | |||
| rowspan="4" | {{ic|Psychic}}<br><small>Lv. 38</small> | |||
| {{m|Confusion}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Recover}} | |||
| {{ic|Normal}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Psychic}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|-align="center" | |||
| {{m|Psybeam}} | |||
| {{ic|Psychic}} | |||
|} | |||
<br clear="left"> |
edits