105
edits
No edit summary |
|||
Line 586: | Line 586: | ||
|- align="center" | |- align="center" | ||
| colspan="6" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{dragon color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | | colspan="6" style="background:#{{dragon color dark}}; color: #{{dragon color light}}; {{roundybottom|5px}}"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{dragon color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | ||
|}{{-}} | |||
==Aura trio moveset WIP== | |||
{| class="roundy" align="center" style="background: #{{kalos color}}; border: 5px solid #{{kalos color light}}" | |||
|- align="center" | |||
! style="background:#{{kalos color dark}}; {{roundytl|5px}}" | {{color2|{{kalos color light}}|Level|Lv.}} | |||
| style="background:#{{fairy color}}" | [[File:716Xerneas.png|96px]]<br>{{pcolor|Xerneas|{{fairy color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Fairy}}</small> | |||
| style="background:#{{dark color}}" | [[File:717Yveltal.png|96px]]<br>{{pcolor|Yveltal|{{dark color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dark}}{{typecolor|Flying}}</small> | |||
| style="background:#{{dragon color}}; {{roundytr|5px}}" | [[File:718Zygarde.png|96px]]<br>{{pcolor|Zygarde|{{dragon color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Dragon}}{{typecolor|Ground}}</small> | |||
|- align="center" | |||
| rowspan="4" align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|Start}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Heal Pulse|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Hurricane|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Glare|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | ''{{mcolor|Aromatherapy|{{grass color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Razor Wind|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Bulldoze|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | ''{{mcolor|Ingrain|{{grass color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | ''{{mcolor|Taunt|{{dark color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Breath|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Take Down|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | ''{{mcolor|Roost|{{flying color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Bite|{{dark color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|5}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Light Screen|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Double Team|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Safeguard|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|10}} | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | {{mcolor|Aurora Beam|{{ice color dark}}}} | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Air Slash|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Dig|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|18}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Gravity|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Snarl|{{dark color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Bind|{{normal color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|26}} | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Geomancy|{{fairy color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Oblivion Wing|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Land's Wrath|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|35}} | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | '''{{mcolor|Moonblast|{{fairy color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Disable|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | ''{{mcolor|Sandstorm|{{rock color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|44}} | |||
| style="background:#{{bug color light}}" | {{mcolor|Megahorn|{{bug color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Dark Pulse|{{dark color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ice color light}}" | ''{{mcolor|Haze|{{ice color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|51}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Night Slash|{{dark color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Foul Play|{{dark color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Crunch|{{dark color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|55}} | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | {{mcolor|Horn Leech|{{grass color dark}}}} | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | {{mcolor|Phantom Force|{{ghost color dark}}}} | |||
| style="background:#{{ground color light}}" | '''{{mcolor|Earthquake|{{ground color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|59}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Psych Up|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | {{mcolor|Psychic|{{psychic color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Camouflage|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|63}} | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Misty Terrain|{{fairy color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Dragon Rush|{{dragon color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Dragon Pulse|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|72}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Nature Power|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Focus Blast|{{fighting color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | ''{{mcolor|Dragon Dance|{{dragon color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|80}} | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Close Combat|{{fighting color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | '''{{mcolor|Sucker Punch|{{dark color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{poison color light}}" | ''{{mcolor|Coil|{{poison color dark}}}}'' | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|88}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Extreme Speed|{{normal color dark}}}} | |||
|- align="center" | |||
| align="right" style="background:#{{kalos color dark}}" | {{color|{{kalos color light}}|93}} | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}} | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | '''{{mcolor|Sky Attack|{{flying color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | '''{{mcolor|Outrage|{{dragon color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| colspan="7" style="background:#{{kalos color dark}}; color: #{{kalos color light}}; -moz-border-radius-bottomleft: 5px; -moz-border-radius-bottomright: 5px;"| <small>Moves in '''bold''' are {{color2|{{kalos color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
|}{{-}} | |||
==Light trio moveset WIP== | |||
{| class="roundy" style="text-align:center; margin:auto; background:#{{psychic color}}; border:3px solid #{{psychic color light}}" | |||
|- | |||
! style="background:#{{psychic color dark}}; {{roundytl|5px}}" | {{color2|{{psychic color light}}|Level|Lv.}} | |||
| style="background:#{{Steel color light}}" | [[File:791Solgaleo.png|96px]]<br>{{pcolor|Solgaleo|{{Steel color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Psychic}}{{typecolor|Steel}}</small> | |||
| style="background:#{{Ghost color light}}" | [[File:792Lunala.png|96px]]<br>{{pcolor|Lunala|{{Ghost color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Psychic}}{{typecolor|Ghost}}</small> | |||
| style="background:#{{Dragon color light}}" | [[File:800Necrozma.png|96px]]<br>{{pcolor|Necrozma|{{Dragon color dark}}}}<br><small>{{typecolor|Psychic}}</small> | |||
|- | |||
| rowspan="7" style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|Start}} | |||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Stored Power|{{psychic color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Cosmic Power|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Gravity|{{psychic color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="background:#{{fighting color light}}" | {{mcolor|Wake-Up Slap|{{fighting color dark}}}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Hypnosis|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{electric color light}}" | {{mcolor|Charge Beam|{{electric color dark}}}} | |||
|- | |||
| colspan="2" style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Teleport|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Mirror Shot|{{steel color dark}}}} | |||
|- | |||
| colspan="3" style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Confusion|{{psychic color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="background:#{{steel color light}}" | '''{{mcolor|Metal Claw|{{steel color dark}}}}''' | |||
| rowspan="2" style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Ominous Wind|{{ghost color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | {{mcolor|Ominous Wind|{{ghost color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Metal Claw|{{steel color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|7}} | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | '''{{mcolor|Iron Head|{{steel color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | {{mcolor|Night Shade|{{ghost color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Slash|{{normal color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|13}} | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Metal Sound|{{steel color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | ''{{mcolor|Confuse Ray|{{ghost color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Autotomize|{{steel color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|19}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Zen Headbutt|{{psychic color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{flying color light}}" | {{mcolor|Air Slash|{{flying color dark}}}} | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | {{mcolor|Rock Blast|{{rock color dark}}}} | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|23}} | |||
| rowspan="2" style="background:#{{steel color light}}" | '''{{mcolor|Flash Cannon|{{steel color dark}}}}''' | |||
| rowspan="2" style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Shadow Ball|{{ghost color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Psycho Cut|{{psychic color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="background:#{{dragon color light}}" | {{mcolor|Dragon Pulse|{{dragon color dark}}}} | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|31}} | |||
| rowspan="2" style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Morning Sun|{{normal color dark}}}}'' | |||
| rowspan="2" style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Moonlight|{{fairy color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | ''{{mcolor|Moonlight|{{fairy color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Morning Sun|{{normal color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|37}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Crunch|{{dark color dark}}}} | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Night Daze|{{dark color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{dark color light}}" | {{mcolor|Night Slash|{{dark color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|43}} | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | {{mcolor|Metal Burst|{{steel color dark}}}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | ''{{mcolor|Magic Coat|{{psychic color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | {{mcolor|Power Gem|{{rock color dark}}}} | |||
|- | |||
| rowspan="2" style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|47}} | |||
| rowspan="2" style="background:#{{grass color light}}" | {{mcolor|Solar Beam|{{grass color dark}}}} | |||
| rowspan="2" style="background:#{{fairy color light}}" | {{mcolor|Moonblast|{{fairy color dark}}}} | |||
| style="background:#{{fairy color light}}" | {{mcolor|Moonblast|{{fairy color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="background:#{{grass color light}}" | ''{{mcolor|Solar Beam|{{grass color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|53}} | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | '''{{mcolor|Sunsteel Strike|{{steel color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Moongeist Beam|{{ghost color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Photon Geyser|{{psychic color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|59}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | ''{{mcolor|Noble Roar|{{normal color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Dream Eater|{{psychic color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Wring Out|{{normal color dark}}}} | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|61}} | |||
| style="background:#{{fire color light}}" | {{mcolor|Flare Blitz|{{fire color dark}}}} | |||
| style="background:#{{ghost color light}}" | '''{{mcolor|Phantom Force|{{ghost color dark}}}}''' | |||
| style="background:#{{rock color light}}" | ''{{mcolor|Stealth Rock|{{rock color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|67}} | |||
| colspan="2" style="background:#{{rock color light}}" | ''{{mcolor|Wide Guard|{{rock color dark}}}}'' | |||
| style="background:#{{steel color light}}" | ''{{mcolor|Iron Defense|{{steel color dark}}}}'' | |||
|- | |||
| style="text-align:right; background:#{{psychic color dark}}" | {{color|{{psychic color light}}|73}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Giga Impact|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{normal color light}}" | {{mcolor|Hyper Beam|{{normal color dark}}}} | |||
| style="background:#{{psychic color light}}" | '''{{mcolor|Prismatic Laser|{{psychic color dark}}}}''' | |||
|- | |||
| colspan="4" style="background:#{{psychic color dark}}; color: #{{psychic color light}}; {{roundybottom|5px}}" | <small>Moves in '''bold''' get {{color2|{{psychic color light}}|Same-type attack bonus|STAB}}. Moves in ''italics'' do no damage.</small> | |||
|}{{-}} | |}{{-}} | ||
edits