13,925
edits
mNo edit summary |
m (→Names: added Russian) |
||
Line 921: | Line 921: | ||
! Name | ! Name | ||
! Origin | ! Origin | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| トウキ ''Touki'' | | トウキ ''Touki'' | ||
| From 当帰 ''tōki'' (''{{wp|Angelica acutiloba}}'') and 闘気 ''tōki'' (fighting spirit) | | From 当帰 ''tōki'' (''{{wp|Angelica acutiloba}}'') and 闘気 ''tōki'' (fighting spirit) | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| English | | English | ||
| Brawly | | Brawly | ||
| From ''brawl'' | | From ''brawl'' | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| French | | French | ||
| Bastien | | Bastien | ||
| From ''baston'', fight | | From ''baston'', fight | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| German | | German | ||
| Kamillo | | Kamillo | ||
| From ''Kampf'', fight | | From ''Kampf'', fight | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Italian | | Italian | ||
| Rudi | | Rudi | ||
| From ''rude'', rough/hard | | From ''rude'', rough/hard | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
| Marcial | | Marcial | ||
| From ''marcial'', martial | | From ''marcial'', martial | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| rowspan="2" | Korean | | rowspan="2" | Korean | ||
| 철구 ''Cheolgu''{{tt|*|Games, Adventures}} | | 철구 ''Cheolgu''{{tt|*|Games, Adventures}} | ||
| From 철구 (鐵球) ''cheolgu'', wrecking ball | | From 철구 (鐵球) ''cheolgu'', wrecking ball | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| 유민기 ''Yu Mingi''{{tt|*|Anime}} | | 유민기 ''Yu Mingi''{{tt|*|Anime}} | ||
| Possibly from 유영 ''yuyeong'' (swimming), 민첩 ''mincheop'' (agile), and 기 ''gi'' ({{wp|qi}}) | | Possibly from 유영 ''yuyeong'' (swimming), 민첩 ''mincheop'' (agile), and 기 ''gi'' ({{wp|qi}}) | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan and mainland China}}) | ||
| 藤樹/藤树 ''Téngshù'' | | 藤樹/藤树 ''Téngshù'' | ||
| From the Japanese name 藤樹 ''Tōki'' | | From the Japanese name 藤樹 ''Tōki'' | ||
|- style="background:#FFF | |- style="background:#FFF" | ||
| Russian | |||
| Броули ''Brouli'' | |||
| Transcription of English name | |||
|- style="background:#FFF" | |||
| Vietnamese | | Vietnamese | ||
| Toki | | Toki |
edits