38,230
edits
m (→Sinnoh) |
m (→Kanto) |
||
Line 3: | Line 3: | ||
{| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{rock color}}; border: 5px solid #{{rock color}};" colspan=4 cellspacing="1" cellpadding="2" | {| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{rock color}}; border: 5px solid #{{rock color}};" colspan=4 cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
|- | |- | ||
! style="background: #{{rock color}};" colspan=" | ! style="background: #{{rock color}};" colspan="8" | {{color2|{{rock color dark}}|Brock (anime)|Brock}} | ||
|- style="background: #{{rock color}}; | |- style="background: #{{rock color}}; | ||
! colspan="4" style="text-align:left; color:#{{rock color dark}};" | | ! colspan="4" style="text-align:left; color:#{{rock color dark}};" | Hometown: {{color2|{{rock color dark}}|Pewter City}} | ||
! colspan=" | ! colspan="4" style="text-align:right;" | {{color2|{{rock color dark}}|Region|First joined in}} {{color2|{{rock color dark}}|Kanto}} | ||
|- | |- | ||
! colspan=" | ! colspan="8" style="background: #{{rock color dark}}; {{roundytop|5px}}; color:#{{rock color}};" | Episodes traveled with Ash | ||
|- | |||
| colspan="8" style="background: #{{rock color light}};{{roundybottom|5px}}; color:#{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color dark}}|EP005}}-{{color2|{{rock color dark}}|EP083}}, {{color2|{{rock color dark}}|EP116}}-{{color2|{{rock color dark}}|EP273}}, {{color2|{{rock color dark}}|AG004}}-{{color2|{{rock color dark}}|AG192}}, {{color2|{{rock color dark}}|DP002}}-{{color2|{{rock color dark}}|DP191}}, {{color2|{{rock color dark}}|SM042}}-{{color2|{{rock color dark}}|SM043}}, {{color2|{{rock color dark}}|Mewtwo Returns}}, {{color2|{{rock color dark}}|The Mastermind of Mirage Pokémon}} | |||
|- | |- | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 18: | Line 18: | ||
! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Kanto}} | ! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Kanto}} | ||
! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Johto}} | ! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Johto}} | ||
! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Hoenn}} | ! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Hoenn}} | ||
! style="background: #{{rock color dark}};" | | ! style="background: #{{rock color dark}};" | {{color2|{{rock color}}|Battle Frontier (Generation III)|Frontier}} | ||
! style="background: #{{rock color dark}}; {{roundytr|5px}}" | {{color2|{{rock color}}|Sinnoh}} | ! style="background: #{{rock color dark}}; {{roundytr|5px}}" | {{color2|{{rock color}}|Sinnoh}} | ||
! style="background: #{{rock color dark}}; {{roundytr|5px}}" | {{color2|{{rock color}}|Alola}} | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |- style="background: #{{rock color light}};" | ||
| {{color2|{{rock color dark}}|Caught Pokémon|Caught}} | | {{color2|{{rock color dark}}|Caught Pokémon|Caught}} | ||
| | | | ||
| | | {{MS|041|Brock's Zubat}} | ||
| | | {{MS|204|Brock's Pineco}} | ||
| | | {{MS|270|Brock's Lotad}}{{MS|258|Brock's Mudkip}} | ||
| | | {{MS|438|Brock's Bonsly}} | ||
| | | {{MS|453|Brock's Croagunk}} | ||
| | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |- style="background: #{{rock color light}};" | ||
| {{color2|{{rock color dark}}|Pokémon Egg|Hatched}} | | {{color2|{{rock color dark}}|Pokémon Egg|Hatched}} | ||
Line 36: | Line 38: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|440|Brock's Happiny}} | ||
| | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |- style="background: #{{rock color light}};" | ||
| {{color2|{{rock color dark}}|Evolution|Evolved}} | | {{color2|{{rock color dark}}|Evolution|Evolved}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|042|Brock's Golbat}}{{MS|169|Brock's Crobat}}{{MS|205|Brock's Forretress}} | ||
| | | {{MS|271|Brock's Lombre}}{{MS|272|Brock's Ludicolo}} | ||
| | | {{MS|259|Brock's Marshtomp}}{{MS|208|Brock's Steelix}} | ||
| | | {{MS|185|Brock's Sudowoodo}}{{MS|113|Brock's Chansey}} | ||
| | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |||
| {{color2|{{rock color dark}}|Mega Evolution|Mega Evolved}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| {{MS|208M|Brock's Steelix}} | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |- style="background: #{{rock color light}};" | ||
| {{color2|{{rock color dark}}|Gift Pokémon|Given}} | | {{color2|{{rock color dark}}|Gift Pokémon|Given}} | ||
| | | {{MS|095|Brock's Onix}} | ||
| | | {{MS|037|Brock's Vulpix}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|Egg|Brock's Happiny}} | ||
| | |||
|- style="background: #{{rock color light}};" | |- style="background: #{{rock color light}};" | ||
| {{color2|{{rock color dark}}|Released Pokémon| | | {{color2|{{rock color dark}}|Released Pokémon|Given Away}} | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|037|Brock's Vulpix}} | ||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 63: | Line 78: | ||
|- | |- | ||
| style="background: #{{rock color light}}; {{roundybl|5px}}; color:#{{rock color dark}};" | Unknown | | style="background: #{{rock color light}}; {{roundybl|5px}}; color:#{{rock color dark}};" | Unknown | ||
| style="background: #{{rock color light}};" | | | style="background: #{{rock color light}};" | {{MS|074|Brock's Geodude}} | ||
| style="background: #{{rock color light}};" | | |||
| style="background: #{{rock color light}};" | | | style="background: #{{rock color light}};" | | ||
| style="background: #{{rock color light}};" | | | style="background: #{{rock color light}};" | | ||
Line 152: | Line 168: | ||
{| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{water color}}; border: 5px solid #{{water color}};" colspan=4 cellspacing="1" cellpadding="2" | {| class="roundy" style="margin:auto; text-align:center; background: #{{water color}}; border: 5px solid #{{water color}};" colspan=4 cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
|- style="background: #{{water color}};" | |- style="background: #{{water color}};" | ||
! colspan=" | ! colspan="8" | {{color2|{{water color dark}}|Misty (anime)|Misty}} | ||
|- style="background: #{{water color}};" | |- style="background: #{{water color}};" | ||
! colspan="4" style="text-align:left; color:#{{water color dark}};" | | ! colspan="4" style="text-align:left; color:#{{water color dark}};" | Hometown: {{color2|{{water color dark}}|Cerulean City}} | ||
! colspan=" | ! colspan="4" style="text-align:right;" | {{color2|{{water color dark}}|Region|First joined in}} {{color2|{{water color dark}}|Kanto}} | ||
|- | |- | ||
! colspan=" | ! colspan="8" style="background: #{{water color dark}}; {{roundytop|5px}}; color:#{{water color}};" | Episodes traveled with Ash | ||
|- | |- | ||
| colspan=" | | colspan="8" style="background: #{{water color light}};{{roundybottom|5px}} color:#{{water color dark}};" | {{color2|{{water color dark}}|EP002}}-{{color2|{{water color dark}}|EP273}}, {{color2|{{water color dark}}|AG044}}-{{color2|{{water color dark}}|AG045}}, {{color2|{{water color dark}}|AG132}}-{{color2|{{water color dark}}|AG134}}, {{color2|{{water color dark}}|SM042}}-{{color2|{{water color dark}}|SM043}}, {{color2|{{water color dark}}|Mewtwo Returns}}, {{color2|{{water color dark}}|The Mastermind of Mirage Pokémon}} | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
Line 168: | Line 184: | ||
! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Orange Archipelago|Orange}} | ! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Orange Archipelago|Orange}} | ||
! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Johto}} | ! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Johto}} | ||
! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Hoenn}} | ! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Pokémon Chronicles|Chronicles}} {{color|{{water color}}|/}} {{color2|{{water color}}|Hoenn}} | ||
! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Battle Frontier (Generation III)|Frontier}} | ! style="background: #{{water color dark}}; {{roundytr|5px}}; color:#{{water color}};" | {{color2|{{water color}}|Battle Frontier (Generation III)|Frontier}} | ||
! style="background: #{{water color dark}};" | {{color2|{{water color}}|Alola}} | |||
|- style="background: #{{water color light}};" | |- style="background: #{{water color light}};" | ||
| {{color2|{{water color dark}}|Caught Pokémon|Caught}} | | {{color2|{{water color dark}}|Caught Pokémon|Caught}} | ||
| | | | ||
| | | {{MS|116|Misty's Horsea}}{{MS|054|Misty's Psyduck}} | ||
| | | {{MS|060|Misty's Poliwag}} | ||
| | | {{MS|222|Misty's Corsola}}{{MS|119|Misty's Seaking}} | ||
| | | {{MS|130|Misty's Gyarados}}{{MS|370|Misty's Luvdisc}} | ||
| | |||
| | | | ||
|- style="background: #{{water color light}};" | |- style="background: #{{water color light}};" | ||
| {{color2|{{water color dark}}|Pokémon Egg|Hatched}} | | {{color2|{{water color dark}}|Pokémon Egg|Hatched}} | ||
| | | | ||
| | | {{MS|175|Misty's Togepi}} | ||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| {{MS|298|Misty's Azurill}} | |||
| | | | ||
|- style="background: #{{water color light}};" | |- style="background: #{{water color light}};" | ||
| {{color2|{{water color dark}}|Evolution|Evolved}} | | {{color2|{{water color dark}}|Evolution|Evolved}} | ||
Line 191: | Line 210: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|061|Misty's Poliwhirl}}{{MS|186|Misty's Politoed}} | ||
| | | {{MS|176|Misty's Togetic}} | ||
| | |||
| | | | ||
|- style="background: #{{water color light}};" | |- style="background: #{{water color light}};" | ||
| {{color2|{{water color dark}}| | | {{color2|{{water color dark}}|Mega Evolution|Mega Evolved}} | ||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|-style="background: #{{water color light}};" | | {{MS|130M|Misty's Gyarados}} | ||
|- style="background: #{{water color light}};" | |||
| {{color2|{{water color dark}}|Gift Pokémon|Given}} | | {{color2|{{water color dark}}|Gift Pokémon|Given}} | ||
| | | | ||
Line 209: | Line 230: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | {{MS|Egg|Misty's Azurill}} | ||
|- | | | ||
|- style="background: #{{water color light}};" | |||
| {{color2|{{water color dark}}|Released Pokémon|Released}} | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| {{MS|119|Misty's Seaking}} | |||
| {{MS|176|Misty's Togetic}} | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| style="background: #{{water color light}}; {{roundybl|5px}}; color:#{{water color dark}};" | Unknown/Other | | style="background: #{{water color light}}; {{roundybl|5px}}; color:#{{water color dark}};" | Unknown/Other | ||
| style="background: #{{water color light}};" | | | style="background: #{{water color light}};" | {{MS|118|Misty's Goldeen}}{{MS|120|Misty's Staryu}}{{MS|121|Misty's Starmie}} | ||
| style="background: #{{water color light}};" | {{MS|Egg|Misty's Togepi}} | |||
| style="background: #{{water color light}};" | | |||
| | |||
| style="background: #{{water color light}};" | | | style="background: #{{water color light}};" | | ||
| style="background: #{{water color light}};" | | | style="background: #{{water color light}};" | | ||
| style="background: #{{water color light}};" | | | style="background: #{{water color light}};" | | ||
| style="background: #{{water color light}};" | | | style="background: #{{water color light}};" | | ||
| style="background: #{{water color light}}; {{roundybr|5px}}" | | |||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |
edits