19,275
edits
No edit summary |
m (→Names) |
||
Line 28: | Line 28: | ||
| Italian | | Italian | ||
| Oriano | | Oriano | ||
| | | Possibly from ''oriana'', {{wp|Bixa orellana|lipstick tree}} | ||
|- style="background:#FFF" | |||
| Korean | |||
| 코아 ''Koa'' | |||
| From ''{{wp|Acacia koa}}'' | |||
|- style="background:#FFF" | |- style="background:#FFF" | ||
| Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | | Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
| 喜布 ''Xǐbù'' | | 喜布 ''Xǐbù'' | ||
| Transliteration of his Japanese name | | Transliteration of his Japanese name | ||
|} | |} | ||
{{-}} | {{-}} |