19,292
edits
m (r2.7.6) (Robot: Adding ja:メモリ) |
mNo edit summary |
||
Line 5: | Line 5: | ||
|name=Bug Memory | |name=Bug Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=バグメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Bug Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 21: | Line 21: | ||
|name=Dark Memory | |name=Dark Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=ダークメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Dark Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 37: | Line 37: | ||
|name=Dragon Memory | |name=Dragon Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=ドラゴンメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Dragon Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 69: | Line 69: | ||
|name=Fairy Memory | |name=Fairy Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=フェアリーメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Fairy Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 134: | Line 134: | ||
|name=Ghost Memory | |name=Ghost Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=ゴーストメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Ghost Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 230: | Line 230: | ||
|name=Rock Memory | |name=Rock Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=ロックメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Rock Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 246: | Line 246: | ||
|name=Steel Memory | |name=Steel Memory | ||
|art=None | |art=None | ||
|jp= | |jp=スチールメモリ | ||
|jpt= | |jpt=Steel Memory | ||
|gen=VII | |gen=VII | ||
|bag=Items | |bag=Items | ||
Line 321: | Line 321: | ||
|zh_yue=記憶碟 ''{{tt|Geiyīkdihp|Memory Disk}}'' | |zh_yue=記憶碟 ''{{tt|Geiyīkdihp|Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=記憶碟 ''{{tt|Jìyìdié|Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>存储碟 ''{{tt|Cúnchǔdié|Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=記憶碟 ''{{tt|Jìyìdié|Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>存储碟 ''{{tt|Cúnchǔdié|Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM | ||
|de= | |de=Disc | ||
|it= | |it=ROM | ||
|ko= | |ko=메모리 ''Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco}} | ||
{| | {| | ||
|- style="vertical-align:top" | |- style="vertical-align:top" | ||
| | |||
''Bug Memory'' | |||
{{langtable|color={{bug color light}}|bordercolor={{bug color}} | |||
|zh_yue=蟲子記憶碟 ''{{tt|Chùhngjí Geiyīkdihp|Bug Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=蟲子記憶碟 ''{{tt|Chóngzǐ Jìyìdié|Bug Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>虫子存储碟 ''{{tt|Chóngzǐ Cúnchǔdié|Bug Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Insecte | |||
|de=Käfer-Disc | |||
|it=ROM Coleottero | |||
|ko=버그메모리 ''Bug Memory'' | |||
|es=Disco Bicho}} | |||
| | |||
''Dark Memory'' | |||
{{langtable|color={{dark color light}}|bordercolor={{dark color}} | |||
|zh_yue=黑暗記憶碟 ''{{tt|Hāk'am Geiyīkdihp|Dark Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=黑暗記憶碟 ''{{tt|Hēi'àn Jìyìdié|Dark Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>黑暗存储碟 ''{{tt|Hēi'àn Cúnchǔdié|Dark Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Ténèbres | |||
|de=Unlicht-Disc | |||
|it=ROM Buio | |||
|ko=다크메모리 ''Dark Memory'' | |||
|es=Disco Siniestro}} | |||
| | |||
''Dragon Memory'' | |||
{{langtable|color={{dragon color light}}|bordercolor={{dragon color}} | |||
|zh_yue=龍記憶碟 ''{{tt|Lùhng Geiyīkdihp|Dragon Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=龍記憶碟 ''{{tt|Lóng Jìyìdié|Dragon Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>龙存储碟 ''{{tt|Lóng Cúnchǔdié|Dragon Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Dragon | |||
|de=Drachen-Disc | |||
|it=ROM Drago | |||
|ko=드래곤메모리 ''Dragon Memory'' | |||
|es=Disco Dragón}} | |||
| | | | ||
''Electro Memory'' | ''Electro Memory'' | ||
Line 334: | Line 364: | ||
|zh_yue=電子記憶碟 ''{{tt|Dihnjí Geiyīkdihp|Electronic Memory Disk}}'' | |zh_yue=電子記憶碟 ''{{tt|Dihnjí Geiyīkdihp|Electronic Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=電子記憶碟 ''{{tt|Diànzǐ Jìyìdié|Electronic Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>电子存储碟 ''{{tt|Diànzǐ Cúnchǔdié|Electronic Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=電子記憶碟 ''{{tt|Diànzǐ Jìyìdié|Electronic Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>电子存储碟 ''{{tt|Diànzǐ Cúnchǔdié|Electronic Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Électrik | ||
|de= | |de=Elektro-Disc | ||
|it= | |it=ROM Elettro | ||
|ko= | |ko=일렉트릭메모리 ''Electric Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Eléctrico}} | ||
|- style="vertical-align:top" | |||
| | | | ||
'' | ''Fairy Memory'' | ||
{{langtable|color={{fairy color light}}|bordercolor={{fairy color}} | |||
|zh_yue=妖精記憶碟 ''{{tt|Yíujīng Geiyīkdihp|Fairy Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=妖精記憶碟 ''{{tt|Yāojing Jìyìdié|Fairy Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>战斗存储碟 ''{{tt|Yāojing Cúnchǔdié|Fairy Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Fée | |||
|de=Feen-Disc | |||
|it=ROM Folletto | |||
|ko=페어리메모리 ''Fairy Memory'' | |||
|es=Disco Hada}} | |||
| | |||
''Fighting Memory'' | |||
{{langtable|color={{fighting color light}}|bordercolor={{fighting color}} | {{langtable|color={{fighting color light}}|bordercolor={{fighting color}} | ||
|zh_yue=戰鬥記憶碟 ''{{tt|Jindau Geiyīkdihp|Fighting Memory Disk}}'' | |zh_yue=戰鬥記憶碟 ''{{tt|Jindau Geiyīkdihp|Fighting Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=戰鬥記憶碟 ''{{tt|Zhàndòu Jìyìdié|Fighting Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>战斗存储碟 ''{{tt|Zhàndòu Cúnchǔdié|Fighting Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=戰鬥記憶碟 ''{{tt|Zhàndòu Jìyìdié|Fighting Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>战斗存储碟 ''{{tt|Zhàndòu Cúnchǔdié|Fighting Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Combat | ||
|de= | |de=Kampf-Disc | ||
|it= | |it=ROM Lotta | ||
|ko= | |ko=파이팅메모리 ''Fighting Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Lucha}} | ||
| | | | ||
''Fire Memory'' | ''Fire Memory'' | ||
Line 354: | Line 395: | ||
|zh_yue=火焰記憶碟 ''{{tt|Fóyihm Geiyīkdihp|Flame Memory Disk}}'' | |zh_yue=火焰記憶碟 ''{{tt|Fóyihm Geiyīkdihp|Flame Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=火焰記憶碟 ''{{tt|Huǒyàn Jìyìdié|Flame Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>火焰存储碟 ''{{tt|Huǒyàn Cúnchǔdié|Flame Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=火焰記憶碟 ''{{tt|Huǒyàn Jìyìdié|Flame Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>火焰存储碟 ''{{tt|Huǒyàn Cúnchǔdié|Flame Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Feu | ||
|de= | |de=Feuer-Disc | ||
|it= | |it=ROM Fuoco | ||
|ko= | |ko=파이어메모리 ''Fire Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Fuego}} | ||
| | | | ||
''Flying Memory'' | ''Flying Memory'' | ||
Line 364: | Line 405: | ||
|zh_yue=飛翔記憶碟 ''{{tt|Fēichèuhng Geiyīkdihp|Soaring Memory Disk}}'' | |zh_yue=飛翔記憶碟 ''{{tt|Fēichèuhng Geiyīkdihp|Soaring Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=飛翔記憶碟 ''{{tt|Fēixiáng Jìyìdié|Soaring Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>飞翔存储碟 ''{{tt|Fēixiáng Cúnchǔdié|Soaring Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=飛翔記憶碟 ''{{tt|Fēixiáng Jìyìdié|Soaring Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>飞翔存储碟 ''{{tt|Fēixiáng Cúnchǔdié|Soaring Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Vol | ||
|de= | |de=Flug-Disc | ||
|it= | |it=ROM Volante | ||
|ko= | |ko=플라잉메모리 ''Flying Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Volador}} | ||
|- style="vertical-align:top" | |- style="vertical-align:top" | ||
| | |||
''Ghost Memory'' | |||
{{langtable|color={{ghost color light}}|bordercolor={{ghost color}} | |||
|zh_yue=幽靈記憶碟 ''{{tt|Yōulíng Geiyīkdihp|Ghost Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=幽靈記憶碟 ''{{tt|Qīngcǎo Jìyìdié|Ghost Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>幽灵存储碟 ''{{tt|Qīngcǎo Cúnchǔdié|Ghost Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Spectre | |||
|de=Geister-Disc | |||
|it=ROM Spettro | |||
|ko=고스트메모리 ''Ghost Memory'' | |||
|es=Disco Fantasma}} | |||
| | | | ||
''Grass Memory'' | ''Grass Memory'' | ||
Line 375: | Line 426: | ||
|zh_yue=青草記憶碟 ''{{tt|Chīngchóu Geiyīkdihp|Grass Memory Disk}}'' | |zh_yue=青草記憶碟 ''{{tt|Chīngchóu Geiyīkdihp|Grass Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=青草記憶碟 ''{{tt|Qīngcǎo Jìyìdié|Grass Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>青草存储碟 ''{{tt|Qīngcǎo Cúnchǔdié|Grass Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=青草記憶碟 ''{{tt|Qīngcǎo Jìyìdié|Grass Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>青草存储碟 ''{{tt|Qīngcǎo Cúnchǔdié|Grass Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Plante | ||
|de= | |de=Pflanzen-Disc | ||
|it= | |it=ROM Erba | ||
|ko= | |ko=그래스메모리 ''Grass Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Planta}} | ||
| | | | ||
''Ground Memory'' | ''Ground Memory'' | ||
Line 385: | Line 436: | ||
|zh_yue=大地記憶碟 ''{{tt|Daaihdeih Geiyīkdihp|Earth Memory Disk}}'' | |zh_yue=大地記憶碟 ''{{tt|Daaihdeih Geiyīkdihp|Earth Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=大地記憶碟 ''{{tt|Dàdì Jìyìdié|Earth Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>大地存储碟 ''{{tt|Dàdì Cúnchǔdié|Earth Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=大地記憶碟 ''{{tt|Dàdì Jìyìdié|Earth Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>大地存储碟 ''{{tt|Dàdì Cúnchǔdié|Earth Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Sol | ||
|de= | |de=Boden-Disc | ||
|it= | |it=ROM Terra | ||
|ko= | |ko=그라운드메모리 ''Ground Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Tierra}} | ||
| | | | ||
''Ice Memory'' | ''Ice Memory'' | ||
Line 395: | Line 446: | ||
|zh_yue=冰雪記憶碟 ''{{tt|Bīngsyut Geiyīkdihp|Icy Snow Memory Disk}}'' | |zh_yue=冰雪記憶碟 ''{{tt|Bīngsyut Geiyīkdihp|Icy Snow Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=冰雪記憶碟 ''{{tt|Bīngxuě Jìyìdié|Icy Snow Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>冰雪存储碟 ''{{tt|Bīngxuě Cúnchǔdié|Icy Snow Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=冰雪記憶碟 ''{{tt|Bīngxuě Jìyìdié|Icy Snow Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>冰雪存储碟 ''{{tt|Bīngxuě Cúnchǔdié|Icy Snow Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Glace | ||
|de= | |de=Eis-Disc | ||
|it= | |it=ROM Ghiaccio | ||
|ko= | |ko=아이스메모리 ''Ice Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Hielo}} | ||
|- style="vertical-align:top" | |||
| | | | ||
''Poison Memory'' | ''Poison Memory'' | ||
Line 405: | Line 457: | ||
|zh_yue=毒記憶碟 ''{{tt|Duhk Geiyīkdihp|Poison Memory Disk}}'' | |zh_yue=毒記憶碟 ''{{tt|Duhk Geiyīkdihp|Poison Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=毒記憶碟 ''{{tt|Dú Jìyìdié|Poison Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>毒存储碟 ''{{tt|Dú Cúnchǔdié|Poison Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=毒記憶碟 ''{{tt|Dú Jìyìdié|Poison Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>毒存储碟 ''{{tt|Dú Cúnchǔdié|Poison Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Poison | ||
|de= | |de=Gift-Disc | ||
|it= | |it=ROM Veleno | ||
|ko= | |ko=포이즌메모리 ''Poison Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Veneno}} | ||
| | | | ||
''Psychic Memory'' | ''Psychic Memory'' | ||
{{langtable|color={{psychic color light}}|bordercolor={{psychic color}} | {{langtable|color={{psychic color light}}|bordercolor={{psychic color}} | ||
|zh_yue=精神記憶碟 ''{{tt|Jīngsàhn Geiyīkdihp| | |zh_yue=精神記憶碟 ''{{tt|Jīngsàhn Geiyīkdihp|Psychic Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=精神記憶碟 ''{{tt|Jīngshén Jìyìdié|Psychic Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>精神存储碟 ''{{tt|Jīngshén Cúnchǔdié|Psychic Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=精神記憶碟 ''{{tt|Jīngshén Jìyìdié|Psychic Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>精神存储碟 ''{{tt|Jīngshén Cúnchǔdié|Psychic Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Psy | ||
|de= | |de=Psycho-Disc | ||
|it= | |it=ROM Psico | ||
|ko= | |ko=사이킥메모리 ''Psychic Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Psíquico}} | ||
| | |||
''Rock Memory'' | |||
{{langtable|color={{rock color light}}|bordercolor={{rock color}} | |||
|zh_yue=岩石記憶碟 ''{{tt|Ngàahmsehk Geiyīkdihp|Rock Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=岩石記憶碟 ''{{tt|Yánshí Jìyìdié|Rock Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>岩石存储碟 ''{{tt|Yánshí Cúnchǔdié|Rock Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Roche | |||
|de=Gesteins-Disc | |||
|it=ROM Roccia | |||
|ko=락메모리 ''Rock Memory'' | |||
|es=Disco Roca}} | |||
| | |||
''Steel Memory'' | |||
{{langtable|color={{steel color light}}|bordercolor={{steel color}} | |||
|zh_yue=鋼鐵記憶碟 ''{{tt|Gōngtit Geiyīkdihp|Steel Memory Disk}}'' | |||
|zh_cmn=鋼鐵記憶碟 ''{{tt|Gāngtiě Jìyìdié|Steel Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>精神存储碟 ''{{tt|Gāngtiě Cúnchǔdié|Steel Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |||
|fr=ROM Acier | |||
|de=Stahl-Disc | |||
|it=ROM Acciaio | |||
|ko=스틸메모리 ''Steel Memory'' | |||
|es=Disco Acero}} | |||
|- style="vertical-align:top" | |||
| | | | ||
''Water Memory'' | ''Water Memory'' | ||
Line 426: | Line 498: | ||
|zh_yue=清水記憶碟 ''{{tt|Chīngséui Geiyīkdihp|Freshwater Memory Disk}}'' | |zh_yue=清水記憶碟 ''{{tt|Chīngséui Geiyīkdihp|Freshwater Memory Disk}}'' | ||
|zh_cmn=清水記憶碟 ''{{tt|Qīngshuǐ Jìyìdié|Freshwater Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>清水存储碟 ''{{tt|Qīngshuǐ Cúnchǔdié|Freshwater Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | |zh_cmn=清水記憶碟 ''{{tt|Qīngshuǐ Jìyìdié|Freshwater Memory Disk}}'' {{tt|*|Traditional}}<br>清水存储碟 ''{{tt|Qīngshuǐ Cúnchǔdié|Freshwater Storage Disk}}'' {{tt|*|Simplified}} | ||
|fr= | |fr=ROM Eau | ||
|de= | |de=Wasser-Disc | ||
|it= | |it=ROM Acqua | ||
|ko= | |ko=워터메모리 ''Water Memory'' | ||
|es=}} | |es=Disco Agua}} | ||
|} | |} | ||