1,589
edits
m (→Locations) |
(→Names) |
||
Line 163: | Line 163: | ||
|From 토마토 ''tomato''. | |From 토마토 ''tomato''. | ||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Chinese | |Chinese ({{tt|Mandarin|Taiwan}}) | ||
|辣茄 ''Làqié'' | |辣茄 ''Làqié'' | ||
|From 辣 ''là'' ([[Flavor|spicy]]) and 番茄 ''fānqié'' (tomato). | |From 辣 ''là'' ([[Flavor|spicy]]) and 番茄 ''fānqié'' (tomato). | ||
|- style="background:#FFF;" | |||
|Chinese ({{tt|Cantonese|Hong Kong}}) | |||
|辣茄 ''Laahtkèh'' | |||
|From 辣 ''laaht'' ([[Flavor|spicy]]) and 番茄 ''fāankèh'' (tomato). | |||
|- style="background:#FFF;" | |- style="background:#FFF;" | ||
|Brazilian Portuguese | |Brazilian Portuguese |
edits