19,286
edits
m (→Names) |
|||
Line 95: | Line 95: | ||
| French | | French | ||
| Liseron | | Liseron | ||
| From '' | | From ''liseron'', {{wp|Convolvulaceae|bindweed}} | ||
|- style="background: #FFF;" | |- style="background: #FFF;" | ||
| German | | German | ||
Line 103: | Line 103: | ||
| Italian | | Italian | ||
| Vito | | Vito | ||
| From ''viticcio'' | | From ''vite'' (vine) or ''viticcio'' (tendril) | ||
|- style="background: #FFF;" | |- style="background: #FFF;" | ||
| Spanish | | Spanish | ||
Line 122: | Line 122: | ||
|- style="background: #FFF;" | |- style="background: #FFF;" | ||
| Japanese | | Japanese | ||
| | | ゴルコ ''Goruko'' | ||
| | | From ゴーリキー ''Goriky'' ({{p|Machoke}}) and 子 ''ko'' (common suffix in female Japanese names) | ||
|- style="background: #FFF;" | |- style="background: #FFF;" | ||
| English | | English | ||
Line 144: | Line 144: | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- style="background: #FFF;" | |||
| Korean | |||
| 근순이 ''Geunsun-i'' | |||
| From 근육몬 ''Geun'yukmon'' (Machoke) | |||
|}{{-}} | |}{{-}} |