336
edits
mNo edit summary |
|||
Line 168: | Line 168: | ||
{{learnset intro|Pidgeot}} | {{learnset intro|Pidgeot}} | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| border=" | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | {| align="center" | ||
! | |- | ||
![[ | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
![[Generation II]] | {| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | ||
![[Generation III]] | |- style="background: #{{normal color}};" | ||
![[ | ! colspan="3" | [[Generation I]] | ||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="5" | Previous || '''{{m|Gust}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Whirlwind}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Wing Attack}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| 44 || {{M|Agility}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| 54 || {{M|Mirror Move}} || {{ic|Flying}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="6" | Previous || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Gust}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Whirlwind}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Wing Attack}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| 46 || {{M|Agility}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| 61 || {{M|Mirror Move}} || {{ic|Flying}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="7" | Previous || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Gust}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Whirlwind}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | '''{{M|Wing Attack}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
| {{M|Featherdance}} || {{ic|Flying}} | |||
|- | |- | ||
| 48 | | 48 || {{M|Agility}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | 62 || {{M|Mirror Move}} || {{ic|Flying}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |- | ||
| | | rowspan="8" | Previous || '''{{m|Tackle}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{m|Sand Attack}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Gust}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Quick Attack}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |||
| {{M|Whirlwind}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| {{M|Twister}} || {{ic|Dragon}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| {{M|Featherdance}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| {{M|Agility}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 38 || '''{{M|Wing Attack}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 44 || {{M|Roost}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 50 || {{M|Tailwind}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 56 || {{M|Mirror Move}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 62 || '''{{M|Air Slash}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- style="background: #{{ | |- | ||
! | | valign="top" |<!--Gen I--> | ||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
![[ | |- style="background: #{{normal color}};" | ||
![[ | ! colspan="3" | [[Generation I]] | ||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| TM02 || '''{{ | | [[TM02]] || '''{{m|Razor Wind}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM04]] || {{m|Whirlwind}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM09]] || '''{{m|Take Down}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || '''{{m|Double-Edge}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || '''{{m|Rage}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM33]] || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM39]] || '''{{m|Swift}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM43]] || '''{{m|Sky Attack}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM50]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM02]] || '''{{M|Fly}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM03]] || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || '''{{M|Snore}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM35]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM39]] || '''{{M|Swift}}''' || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM43]] || {{m|Detect}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM46]] || {{m|Thief}} || {{ic|Dark}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM47]] || {{m|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM02]] || '''{{M|Fly}}''' || {{ic|Flying}} | ||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} | ||
|- | |- | ||
| [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM40]] || '''{{M|Aerial Ace}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || '''{{m|Facade}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || '''{{M|Secret Power}}''' || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| [[TM47]] || {{M|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[HM02]] || '''{{M|Fly}}''' || {{ic|Flying}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{normal color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{flying color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM11]] || {{m|Sunny Day}} || {{ic|Fire}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] || '''{{M|Hyper Beam}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || '''{{m|Frustration}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || '''{{m|Return}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM40]] || '''{{M|Aerial Ace}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || '''{{m|Facade}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || '''{{M|Secret Power}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM46]] || {{M|Thief}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM47]] || {{m|Steel Wing}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM51]] || {{M|Roost}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM58]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM68]] || '''{{M|Giga Impact}}''' || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM78]] || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM82]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM83]] || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM87]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM88]] || '''{{m|Pluck}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM89]] || {{M|U-Turn}} || {{ic|Bug}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM90]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[HM02]] || '''{{M|Fly}}''' || {{ic|Flying}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM05]] || {{M|Defog}} || {{ic|Flying}} || {{ic|Status}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits