336
edits
mNo edit summary |
|||
Line 197: | Line 197: | ||
{{Learnset intro|Blastoise}} | {{Learnset intro|Blastoise}} | ||
===By [[Level|leveling up]]=== | ===By [[Level|leveling up]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
{| align="center" | |||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation I]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="6" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Bubble}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Water Gun}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| {{m|Bite}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Withdraw}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| 42 || {{M|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 52 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || {{ic|Water}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="8" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Bubble}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| {{M|Withdraw}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Water Gun}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| {{M|Rapid Spin}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 42 || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| 55 || {{M|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 68 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || {{ic|Water}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[Level]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| rowspan="8" | Previous || {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Bubble}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| {{M|Withdraw}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| '''{{m|Water Gun}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} | |||
|- | |||
| {{M|Rapid Spin}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 42 || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| 55 || {{M|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| 68 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || {{ic|Water}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border=1 align="center" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |- style="background: #{{water color}};" | ||
! [[Level]] | |||
! [[ | ! [[Move]] | ||
! [[ | ! [[Type]] | ||
! [[ | ! [[Damage category|Cat.]] | ||
! [[ | |||
|- | |- | ||
| Previous || {{m | | rowspan="11" | Previous || {{m|Flash Cannon}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{m|Tackle}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| {{m|Tail Whip}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Bubble}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Withdraw}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | ||
|- | |- | ||
| | | '''{{m|Water Gun}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{m|Bite}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |- | ||
| | | {{M|Rapid Spin}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | ||
|- | |||
| {{M|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Water Pulse}} || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| '''{{M|Aqua Tail}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 39 || {{M|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| 46 || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| 53 || '''{{M|Hydro Pump}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
===By [[TM]]/[[HM]]=== | ===By [[TM]]/[[HM]]=== | ||
{| border="1" style="border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | {| align="center" | ||
|- | |||
| valign="top" |<!--Gen I--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |- style="background: #{{water color}};" | ||
! | ! colspan="3" | [[Generation I]] | ||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[ | ! [[TM|#]] | ||
! [[ | ! [[Move]] | ||
! [[ | ! [[Type]] | ||
|- | |- | ||
| TM01 || {{ | | [[TM01]] || {{m|Mega Punch}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM05]] || {{m|Mega Kick}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM08]] || {{m|Body Slam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM09]] || {{m|Take Down}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Double-Edge}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM11]] || '''{{m|Bubblebeam}}''' || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM12]] || '''{{m|Water Gun}}''' || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || {{m|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{m|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Submission}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM18]] || {{m|Counter}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM19]] || {{m|Seismic Toss}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || {{m|Rage}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM26]] || {{M|Earthquake}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || {{M|Fissure}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mimic}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM33]] || {{m|Reflect}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{m|Bide}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM40]] || {{m|Skull Bash}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM50]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM03]] || '''{{M|Surf}}''' || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[HM04]] || {{m|Strength}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | |} | ||
| valign="top" |<!--Gen II--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation II]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |- | ||
| | | [[TM01]] || {{m|Dynamicpunch}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM02]] || {{m|Headbutt}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM03]] || {{m|Curse}} || {{ic|Unknown}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM04]] || {{M|Rollout}} || {{ic|Rock}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM05]] || {{M|Roar}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM08]] || {{m|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM13]] || {{M|Snore}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM14]] || {{M|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM15]] || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM16]] || {{M|Icy Wind}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM20]] || {{m|Endure}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM26]] || {{M|Earthquake}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM31]] || {{m|Mud-Slap}} || {{ic|Ground}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM33]] || {{M|Ice Punch}} || {{ic|Ice}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM34]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM35]] || {{M|Sleep Talk}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM40]] || {{M|Defense Curl}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |- | ||
| | | [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | ||
|- | |- | ||
| HM08 || || || '''{{M| | | [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | ||
|- | |||
| [[HM03]] || '''{{M|Surf}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || '''{{M|Whirlpool}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[HM07]] || '''{{M|Waterfall}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen III--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="3" | [[Generation III]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
|- | |||
| [[TM01]] || {{m|Focus Punch}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM03]] || '''{{m|Water Pulse}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM05]] || {{M|Roar}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} | |||
|- | |||
| [[TM07]] || {{M|Hail}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] || {{m|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{m|Blizzard}} || {{ic|Ice}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} | |||
|- | |||
| [[TM26]] || {{M|Earthquake}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || {{m|Brick Break}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM03]] || '''{{M|Surf}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} | |||
|- | |||
| [[HM07]] || '''{{M|Waterfall}}''' || {{ic|Water}} | |||
|- | |||
| [[HM08]] || '''{{M|Dive}}''' || {{ic|Water}} | |||
|} | |||
| valign="top" |<!--Gen IV--> | |||
{| border="1" style="background: #f8f8f8; border: 1px solid #999; border-collapse: collapse; background: white; margin: auto;" cellspacing="1" cellpadding="2" | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! colspan="4" | [[Generation IV]] | |||
|- style="background: #{{water color}};" | |||
! [[TM|#]] | |||
! [[Move]] | |||
! [[Type]] | |||
! [[Damage category|Cat.]] | |||
|- | |||
| [[TM01]] || {{m|Focus Punch}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM03]] || '''{{m|Water Pulse}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM06]] || {{m|Toxic}} || {{ic|Poison}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM07]] || {{M|Hail}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM10]] || {{m|Hidden Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM13]] || {{m|Ice Beam}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM14]] || {{m|Blizzard}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] || {{M|Hyper Beam}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM17]] || {{m|Protect}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM18]] || {{M|Rain Dance}} || {{ic|Water}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM21]] || {{m|Frustration}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM23]] || {{m|Iron Tail}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM26]] || {{M|Earthquake}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM27]] || {{m|Return}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM28]] || {{m|Dig}} || {{ic|Ground}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM31]] || {{m|Brick Break}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM32]] || {{m|Double Team}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM39]] || {{m|Rock Tomb}} || {{ic|Rock}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM42]] || {{m|Facade}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM43]] || {{M|Secret Power}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM44]] || {{M|Rest}} || {{ic|Psychic}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM45]] || {{M|Attract}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM52]] || {{M|Focus Blast}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM53]] || '''{{m|Brine}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM56]] || {{M|Fling}} || {{ic|Dark}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM58]] || {{M|Endure}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM68]] || {{M|Giga Impact}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM72]] || {{M|Avalanche}} || {{ic|Ice}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM74]] || {{m|Gyro Ball}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[TM78]] || {{M|Captivate}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM15]] || {{M|Rock Slide}} || {{ic|Rock}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM83]] || {{M|Natural Gift}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[TM87]] || {{M|Swagger}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM90]] || {{M|Substitute}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Status}} | |||
|- | |||
| [[TM91]] || {{M|Flash Cannon}} || {{ic|Steel}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[HM03]] || '''{{M|Surf}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Special}} | |||
|- | |||
| [[HM04]] || {{M|Strength}} || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM06]] || {{M|Rock Smash}} || {{ic|Fighting}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM07]] || '''{{M|Waterfall}}''' || {{ic|Water}} || {{ic|Physical}} | |||
|- | |||
| [[HM08]] || {{M|Rock Climb]] || {{ic|Normal}} || {{ic|Physical}} | |||
|} | |||
|} | |} | ||
edits